Į šį klausimą atsako fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytoja Robertina OSTAPENKIENĖ.
Žmogus turi beveik 700 raumenų ir kiekviename iš jų gali atsirasti trigerinių taškų, keliančių skausmą ir kitokius nemalonius pojūčius įvairiose kitose kūno vietose. Ne vienam tikriausiai yra pasisekę surasti tokių skausmingų, sukietėjusių mazgelių po mentimis, pečiuose, nugaroje.
Šis taškas - tai padidinto dirglumo sritis raumeninėje skaiduloje. Spaudžiant jis yra skausmingas ne tik lietimo vietoje, bet ir kitose kūno srityse, į kurias skausmas persiduoda. Riboti judesiai, raumens silpnumas, pusiausvyros sutrikimas, galvos svaigimas, spengimas ausyse ar net sutrikęs miegas - visa tai gali varginti vien dėl trigerinio taško. Mūsų skausmų kaltininkai gali išlikti raumenyje daug metų po buvusios traumos ar dėl kitos priežasties ir periodiškai sukelti aštrius skausmo priepuolius tada, kai raumuo net nedaug pervarginamas ar pertempiamas. Dažniau skausmai dėl šių taškų pasireiškia vidutinio amžiaus moterims, dirbančioms sėdimą darbą, mažai fiziškai aktyviems žmonėms.
Norint sėkmingai gydyti skausmą, svarbu išsiaiškinti predisponuojančius faktorius ir juos koreguoti. Veiksniai, kurie prailgina trigerinių taškų egzistavimą, dažnai atrodo ganėtinai nekalti. Pavyzdžiui, esant kojų ilgio skirtumui raumenys būna įtempti, nes to reikia pakitusiai kūno ašiai koreguoti, galvos ir pečių pusiausvyrai palaikyti. Tokiais atvejais pradeda skaudėti nugarą.
Naudojantis nepatogiais baldais, esant netaisyklingai laikysenai, neteisingam raumens apkrovimui ar jo nejudrumui atsiranda raumenų įtempimas, kuris vėlgi sukelia skausmą. Labai dažnai įtempimas atsiranda skaitant horizontaliai padėtą knygą, kalbant telefonu, ragelį petimi prispaudus prie ausies. Raumens nejudrumas gali suaktyvinti ramybėje esantį trigerinį tašką. Dažniausiai tai atsitinka miego metu, taip pat esant kaulų lūžiams ir deformacijoms, sąnarių susirgimams, neleidžiantiems raumeniui išvystyti visą judesio amplitudę, taip pat ilgai skaitant ar rašant, užmiršus periodiškai keisti pozą.
Psichologinė įtampa, netaisyklingas sąkandis taip pat gali aktyvuoti trigerinius taškus, dėl to atsiranda skausmai galvoje ar veido srityje. Siauros kuprinės, krepšelio ar liemenėlės petnešos, ankšta apykaklė, per stipriai suveržtas diržas suspaudžia raumenį, todėl gali atsirasti skausmas galvoje, kakle, pečiuose ar nugaroje.
Naujausi komentarai