Jauniai galvoja apie medalius


2003-07-19
Romas PODERYS
Jauniai galvoja apie medalius
Lietuvos vaikinų krepšinio rinktinei pasaulio čempionate liko dvejos svarbiausios rungtynės

Lietuvos jaunių vaikinų krepšinio rinktinė, jau patekusi į pajėgiausių planetos komandų ketvertuką, šiandien ir rytoj mėgins pasiekti dar daugiau - iškovoti Salonikuose (Graikija) vykstančio pasaulio čempionato medalius.

Mūsų šalies ekipos vyriausiojo trenerio kauniečio Raimundo Kairio teigimu, prieš likusias dvejas rungtynes žaidėjai jaučiasi taip, kaip ir turnyro pradžioje: nusiteikę patvirtinti, jog lietuviškojo krepšinio vieta - elito viršūnėje.

Žino varžovų jėgą ir trūkumus

- Faktas, kad žaisime pusfinalyje, komandą sutelkė dar labiau. Graikai, su kuriais susitiksime šį vakarą, jau seniai kalba apie aukso medalius. Mes nesikarščiuojame ir neskubame prognozuoti, kaip viskas susiklostys. Tokia taktika kol kas nenusivylėme. Ramiai rengiamės sunkiai ir įdomiai kovai, - mintimis apie svarbų mačą pradėjo pokalbį su “Kauno dienos” korespondentu R.Kairys.

- Krepšinio specialistai vienbalsiai sutaria, jog Lietuvos jauniai verti medalių.

- Čempionato išvakarėse sakiau, kad pirmiausiai stengsimės patekti į šešetuką.

Tai įgyvendinome su kaupu. Dabar atėjo eilė tikslui, apie kurį kalbėjome atsargiai, tačiau neslėpėme, jog esame pakankamai stiprūs būti tarp prizininkų.

- Ar graikai išties tokie galingi, kaip kad jie patys giriasi?

- Jie yra šių varžybų šeimininkai. Vien tai - nemenkas koziris prieš kitas komandas, turint galvoje ir didžiulį žiūrovų palaikymą. Antra vertus, Graikijos rinktinei atstovauja vienas geriausių čempionato vidurio puolėjų - Sofoklis Skorcianidis, kuris savo oponentus tiesiog išstumdo. Jam talkina keletas lygiaverčių žaidėjų, taikliai mėtančių tritaškius, gebančių sėkmingai kovoti vienas prieš vieną.

Vis dėlto Graikijos krepšininkai labiau linkę rungtyniauti plačiau, o mes stengiamės būtent po krepšiais išnaudoti jėgos ir ūgio pranašumą. Šiuo požiūriu aikštelės šeimininkai turės rūpesčių stabdydami mūsų lyderius - Liną Kleizą ir Paulių Jankūną.

Mačui įtakos gali turėti ir tai, kad rungtynės su graikais šiandien bus paskutinės ir vyks pakankamai vėlai. Per dieną “Alexandrio” sporto rūmai įšyla taip, kad oro kondicionavimo įrengimai nepajėgia susidoroti su karščiu. Bet jis vienodai kamuos abi komandas.

Išnaudoja lyderio privalumus

- Apibūdinkite Jūsų vadovaujamos ekipos pasirodymą antrajame čempionato etape - ketvirtfinalyje.

- Taip susiklostė, jog patekome į vieną grupę su daugmaž vienodo braižo komandomis. Australai, amerikiečiai ir puertorikiečiai žaidžia panašų krepšinį, grindžiamą individualiu meistriškumu, greitomis kontratakomis.

Mums pavyko juos “įkinkyti” į savo stilių - lėtesnį, racionalesnį. Tai sutrikdė varžovus. Pralaimėjome tik JAV ekipai, tačiau ją išgelbėjo vienas gynėjas, kuriam tądien sekėsi beveik viskas, bet per labai svarbias rungtynes su Australija jis žaidė vidutiniškai.

- Į pusfinalius pateko net trys Europos komandos. Ar galima teigti, kad tai atspindi tam tikrą jaunių krepšinio lygį kontinentuose?

- Europiečiai išsiskiria komandiniu žaidimu. Jis įvairesnis, nestokojantis taktinių gudrybių. Kitos rinktinės labiau linkusios į amerikietiškąjį krepšinį, kuris šiame čempionate yra nesunkiai “iššifruojamas”.

Dauguma ekipų turi po keletą lyderių, kuriems tenka pagrindinis varžybų krūvis, tačiau jie nėra vienišiai - kiti žaidėjai įpareigojami padėti jiems. Pavyzdžiui, taip mes stengiamės maksimaliai išnaudoti visus Lino Kleizos privalumus - jėgą, veržlumą, tikslumą atakuojant iš vidutinių nuotolių.

- Kuri rinktinė, Jūsų nuomone, taip pat buvo verta vietos pajėgiausiųjų ketveriukėje, tačiau į ją nepateko?

- Tikriausiai Turkijos, kuriai kelią į pusfinalį užkirto kroatai, po dramatiškos kovos įveikę graikus. Turkai žaidžia gudrų, darnų krepšinį.

Apskritai kovingumu, ištverme, kietu charakteriu mane žavi Europos jaunių čempionai kroatai. Tai, kaip jie siekė tikslo per rungtynes su Slovėnija, po to - su Graikija, nusipelno pagarbos.

Iš Graikijos - į Čekiją

- Salonikuose knibždėte knibžda krepšinio žvalgų. Jūsų auklėtiniai tikriausiai nestokoja dėmesio?

- Vieną kitą kalbina. Man regis, čia suvažiavę sporto agentai žiūri į ateitį, norėdami išsiaiškinti, kurie jaunuoliai galvoja apie profesionalo karjerą. Juo labiau kad dabar beveik visi mūsiškiai arba mokosi ir žaidžia JAV, arba jau turi sutartis su Lietuvos klubais.

- Grįžusi iš pasaulio čempionato rinktinė vos spės atsikvėpti ir turės vykti į Čekiją.

- Taip, liepos pabaigoje - rugpjūčio pradžioje dalyvausime 7-ojo Europos jaunių čempionato atrankos B grupės varžybose, kuriose susitiksime su čekais, kroatais, airiais ir baltarusiais. Per penkias dienas - ketverios rungtynės...

- Ar pakaks jėgų?

- Linas Kleiza, Darius Šilinskis, Paulius Jankūnas, Marius Prekevičius kol kas nesiskundžia nuovargiu, tačiau jie - rinktinės smogiamoji jėga, todėl daugiausiai žaidžia. “Šviežiau” atrodo antrojo penketuko krepšininkai. Prieš kelionę į Čekiją per treniruotes, o vėliau varžybose pasistengsime taip paskirstyti krūvius, kad žaidėjų užimtumas daugmaž išsilygintų.