Ir teisėjai gali atsidurti teisiamųjų suole


2003-07-19
Ir teisėjai gali atsidurti teisiamųjų suole
Generalinė prokuratūra pateikė įtarimus trijų Lietuvos teismų pirmininkams dėl talkinimo kontrabandininkams

Apriboti laisvės kol kas neketinama Pasak Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos departamento prokuroro Justo Lauciaus, pranešimai apie įtarimus pateikti Panevėžio miesto apylinkės teismo pirmininkui Dariui Japertui, Biržų rajono apylinkės teismo pirmininkei Palmirai Linkevičienei ir Lazdijų rajono apylinkės teismo pirmininkui Arvydui Gudui.

D.Japertas, P.Linkevičienė ir A.Gudas įtariami piktnaudžiavę tarnyba ir trukdę teisėjams bei prokurorams tirti ir nagrinėti baudžiamąsias bylas. Be to, pareigūnai įtariami korupciniais ryšiais susiję su kontrabandininkų grupuote, veikę jų naudai ir galėję iš jų gauti atlygį.

“Sankcijų jiems nebus, kardomųjų priemonių neskirsiu”, - sakė J.Laucius.

Gali įklimpti ir kiti

Aukščiausiojo Teismo pirmininkas Vytautas Greičius ketvirtadienį spaudos konferencijoje neatmetė galimybės, kad atliekant tolesnį tyrimą gali būti pareikšti įtarimai dėl neteisėtos veiklos ir kitiems teisėjams.

Prezidento ketvirtadienį pasirašytu dekretu nebeliko kliūčių teisėjams paskirti kardomąją priemonę - suėmimą ar kitaip suvaržyti laisvę. Konstitucijoje sakoma, kad teisėjas negali būti patrauktas baudžiamojon atsakomybėn, suimtas, negali būti kitaip suvaržyta jo laisvė be Seimo, o tarp Seimo sesijų - be Prezidento sutikimo. Kadangi šiuo metu Seimo sesija nevyksta, tą leido padaryti Prezidentas.

D.Japertas ir A.Gudas yra Lietuvos teisėjų asociacijos valdybos nariai. A.Gudas vadovauja Baltijos šalių teisėjų asociacijos tarybai, yra Lietuvos teisėjų tarybos narys.

Pirminę informaciją apie galimus teisėjų korupcinius ryšius Valstybės saugumo departamentui suteikė Seimo Antikorupcijos komisija. Ikiteisminį tyrimą dėl teismų pirmininkų veiklos atlieka Generalinė prokuratūra.

Aptars situaciją

Ateinantį antradienį, liepos 22 dieną, šalies vadovas priims Aukščiausiojo Teismo pirmininką Vytautą Greičių, Lietuvos apeliacinio teismo pirmininką Vytautą Milių ir Vyriausiojo administracinio teismo pirmininką Virgilijų Valančių, kurie yra ir Teismų tarybos nariai, kad drauge aptartų susidariusią situaciją bei priemones, kaip užkirsti kelią reiškiniams, pakertantiems teismų sistemos autoritetą.

Parlamento vadovas piktinasi

Seimo Pirmininko Artūro Paulausko nuomone, išskirtinė socialinė teisėjų padėtis ne mažina korupcijos, o tik didina kyšius. Parlamento vadovas taip pat yra prieš teisėjų korpuso uždarumą, siūlo galvoti apie tarėjų ar prisiekusiųjų institutą teismuose, kad sprendimų priėmimas nepriklausytų nuo vieno asmens. Tai penktadienį Lietuvos parlamento vadovas sakė kalbėdamas apie tris aukšto rango teisėjus, įtariamus korupcija.

Pasak A.Paulausko, korupcija tokio lygio teisėjų korpuse - išskirtinio dėmesio ir priežasčių analizės reikalaujantis atvejis. Teismų sistema dabar yra pernelyg uždara, todėl reikėtų ją labiau atverti visuomenei ir ieškoti tam tikrų visuomenės kontrolės mechanizmų. Abejonių A.Paulauskui kelia ir teisėjų korpuso formavimo sistema, kai į jį patekus tam tikros atrankos būdu vėliau keliaujama karjeros laiptais. Visi net ir didelę darbo patirtį turintys teisininkai turi pradėti šį kelią nuo žemiausio laiptelio.

“Tai kelia pamąstymus, ar negalėtų labiau praverti lango teismų sistema, kad kiti žmonės galėtų ateiti dirbti”, - sakė A.Paulauskas.

Pasak Seimo Pirmininko, “taip pat reikia galvoti apie tarėjų ar prisiekusiųjų institutus, kad ne vien tik teisėjai priimtų sprendimus, dėl ko, pasirodo, labai lengva daryti ne visai gerus darbus”.

A.Paulausko nuomone, teiginys esą geri atlyginimai padeda išvengti korupcijos nepasiteisina.

“Dabar mūsų šalyje teisėjų atlyginimai yra turbūt patys aukščiausi. Bet, kaip rodo patirtis, nei atlyginimai, nei socialinės garantijos, nei įstatymai, suteikiantys teisę teisėjams dirbti iki gyvos galvos, nesulaiko nuo tokių dalykų. Tik kyšio kaina didėja, o korupcijos - nemažėja”, - sakė A.Paulauskas.

ELTA, KD inf.