Ir šuo gali apakti


2002-11-18
Virginija SKUČAITĖ
Ir šuo gali apakti

Šunys, kaip ir žmonės, serga panašiomis akių ligomis. Tuo nesunku įsitikinti Lietuvos veterinarijos akademijoje užsukus į Chirurgijos katedrą pas doktorantą Evaldą Diržinauską. Mat šio veterinarijos gydytojo specializacija - akių ligos.

Specialistas įsitikinęs, kad kiekvienas veterinarijos gydytojas, turintis nesudėtingą oftalmologinę aparatūrą, gali daug ką pasakyti apie šuns sveikatą. Mat, tarkim, pagal akių dugno būklę galima spręsti ne vien apie akių, bet ir kitas ligas. Tačiau yra akių ligų, kurias nesunku pastebėti ir be specialios aparatūros.

Evaldas Diržinauskas sakė, kad dažniausiai į veterinarijos gydytojus kreipiasi jaunų šunų savininkai. Ir tai suprantama - kai kurios ligos kamuoja tik jaunus šunis. Štai jaunučiai anglų buldogai, rotveileriai, šarpėjai, čiau-čiau kenčia dėl vokų įsivertimo. Tokiais atvejais šunelio akys ar akis primerkta, ašaroja, traiškanoja. Mat gyvūno akį pastoviai dirgina įvirtusio voko blakstienos. Šią problemą pašalinti galima tik operuojant voką.

Kamuoja šunis ir akių konjunktyvitai (akies junginės, kuri vadinama konjunktyva, uždegimas). Akies junginės, o paprastai kalbant - vokų gleivinės uždegimai būna virusinės, cheminės, bakterinės ir kitokios kilmės.

“Dažniau nei kitų veislių šunims, anglų buldogų ir spanielių vidiniame akies kamputyje išvirsta raudonas guziukas, kurį šunų šeimininkai vadina augliu. Tačiau tai tėra trečiojo voko liaukutės išvirtimas, - aiškina Evaldas Diržinauskas. - Jei anksčiau ji buvo šalinama, tai dabar ji grąžinama į vietą. Mat tai yra liauka, gaminanti apie 30 proc. ašarų. Pašalinus šią liauką, šunys (apie 70 proc.) senatvėje kenčia dėl ašarų stokos”.

E.Diržinauskas tikina, kad šeimininkai kartais net nepastebi, kad jų augintinių regėjimas yra smarkiai susilpnėjęs, nes jiems regą iš dalies kompensuoja uoslė, kiti jutimo organai, įpratimas prie gerai pažįstamos aplinkos. “Aš auginau šunelį, kuris apako keturių mėnesių. Po poros savaičių jis puikiai orientavosi kambaryje. Net užšokdavo ir nušokdavo nuo lovos”, - tikino veterinarijos specialistas.

Jis dar kartą pabrėžė, kad, atidžiau pažvelgus į šuns akis, galima pastebėti rimtų vidaus ligų ženklus. Tarkim, pirmas geltos požymis - geltona konjunktyva, t.y. akies junginė, kuri matoma, atitraukus apatinį akies voką nuo akies obuolio.