Ežiuolės fenomenas Pereiti į pagrindinį turinį

Ežiuolės fenomenas

2008-05-13 08:39

Senieji šiaurės Amerikos gyventojai indėnai naudojo ežiuolę kaip vaistinį augalą: gydė nudegimus, galvos skausmus, kosulį ir net gonorėją

Senieji šiaurės Amerikos gyventojai indėnai naudojo ežiuolę kaip vaistinį augalą: gydė nudegimus, galvos skausmus, kosulį ir net gonorėją. Indėnai vertino ežiuolę ir kaip priešnuodį, įkandus gyvatei. Šiems tikslams buvo vartojama šviežių augalų košelė, sultys, nuoviras.

Kelias į europą

JAV ir Europoje siauralape ežiuole susidomėta neseniai - XIX a. pabaigoje jos šaknys buvo aprašytos kaip vaistinė žaliava, o homeopatai atkreipė į ją dėmesį XX a. pradžioje. Ši vaistinė žaliava turėjo didžiulę paklausą - apie 1940 m. jos pradėjo trūkti. Tuomet iš JAV į Europą buvo atsiųsta siauralapės ežiuolės sėklų. Tačiau vėliau paaiškėjo, kad tai ne siauralapė, o rausvažiedė ežiuolė. Tad tik atsitiktinumas lėmė tai, kad rausvažiedė ežiuolė paplito visoje Europoje. Dabar šios ežiuolės žaliava bei preparatai naudojami maisto, kosmetikos pramonėje, ligoms gydyti. Beje, tai medingas (turintis medaus) augalas.

Rausvažiedė ežiuolė Lietuvoje pradėta auginti tik prieš penkis dešimtmečius. Dabar ji žydi daugelyje darželių. VDU Botanikos sodo vaistinių ir uoginių augalų laboratorijos vyresnioji mokslinė darbuotoja dr. Ona Ragažinskienė primena, kad dabar pats tinkamiausias laikas rinkti ir džiovinti rausvažiedę ežiuolę. Specialistė pataria pjauti ne vien žiedyną, bet ir kotą su lapais (25-30 cm nuo žiedyno viršaus). Nupjautąją dalį reikia džiovinti pavėsyje, vėdinamoje patalpoje mažiausiai 10 dienų. Tuomet susmulkinti taip, kad tiktų ruošti arbatai. Šią sudžiovintą rausvažiedės ežiuolės žolę laikyti medžiaginiuose arba sandariuose stikliniuose induose.

Rausvažiedės ežiuolės žolė - tai puiki priemonė organizmui stiprinti. Ypač ji vertinga kvėpavimo takų uždegimų profilaktikai ir gydymui. Itin pravers jos užpilai (arbata) spalio ir balandžio mėnesiais.

Rausvažiedės ežiuolės užpilas

Jam paruošti reikia šaukšto džiovintos žolės ir stiklinės verdančio vandens. Šį mišinį supilti į termosą ir palaikyti pusvalandį. Tuomet nukošti, išspausti. Reikia iškart išgerti visą stiklinę užpilo. Geriausia - pusvalandį prieš pusryčius arba einant gulti.

Auginimas

Dr. Ona Ragažinskienė teigia, kad ežiuolė gali augti toje pačioje vietoje 10 metų - tiek ji jau auga Botanikos sode. Geriausiai ją išsiauginti iš sėklų. Į dirvą sėjama prieš pirmuosius šalčius. Galima sodinti ir daigus, kurių verta įsigyti Botanikos sode. Daigai sodinami arba pavasarį, arba rudenį iki rugsėjo vidurio. Atstumai tarp daigų turėtų būti apie 50 cm. Tad artėja laikas, kai neturintieji savo darželiuose šios puošnios ir sveikatą stiprinančios gėlės galės pasirūpinti jos sėklomis arba daigais.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų