Duonos ponia - šventa Ona atgijo Aleksote


2005-07-27
Virginija SKUČAITĖ
Duonos ponia - šventa Ona atgijo Aleksote

Miesto posūniu vadinto miesto rajono bendruomenė linksmai atšventė savo Onučių vardadienį

Į Kauno pakraštyje, buvusio Naugardiškės kaimo teritorijoje žaliuojantį parką švęsti Onines sugužėjo margas amžiumi aleksotiškių pulkas. Ši bendruomenė jau įprato prie čia vykstančių renginių, tačiau į Onines gyventojai rinkosi pirmą kartą.

Garbingiausios viešnios - Onutės

Vienų aleksotiškių rankose margavo vasaros žiedų puokštės, kitų - lauknešėliai bendram vaišių stalui, treti atėjo savo muzikos instrumentais nešini. Ant nušienautos parko aikštelės Aleksoto bendruomenė kartu su seniūnija įrengė nedidelę pakylą, apkaišytą ąžuolo lapų ir ramunių žiedų girlianda. Ši pakyla ir Aleksoto Onutės tapo visų dėmesio ir šventės centru.

Oninių vedėja, Aleksoto bendruomenės centro valdybos narė Greta Baliūnienė, su seniūne Liukrecija Navickiene suskaičiavo, kad į pirmąsias Onines išdrįso atvykti tik dešimt Onučių iš 300, gyvenančių šiame miesto rajone. Iš jų vyriausiai amžiumi jau 101 metai, o jauniausiai - tik treji. Beje, jauniausioji Onutė yra gimusi Prancūzijoje. Vyriausia amžiumi (89 metų) šventėje dalyvavusi varduvininkė Onutė Gudienė sėdėjo neįgaliųjų ratukuose, padabinta vasaros žiedų vainiku. Šie vainikai, kuriuos iš VDU Botanikos sodo dovanotų gėlių nupynė Tirkiliškių vaikų darželio pedagogės, puošė visų varduvininkių galvas.

Aleksoto Onutės buvo pasodintos garbingiausioje vietoje - prie pakylos, nuo kurios skambėjo joms skirti sveikinimai ir Danutės Šurmaitienės dovanotas koncertas, viešnios iš Jonučių - poetės Zitos Gaižauskaitės eilės, kaimynų dainos.

Dėl parko teko pakovoti

Pasiklausę D.Šurmaitienės ir jos auklėtinių koncerto, aleksotiškiai, paraginti šio renginio iniciatorės - Tirkiliškių gyvenvietės kultūrinių renginių organizatorės Antaninos Skaudžiuvienės, patys lipo ant pakylos, grojo ir dainavo savo bendruomenės nariams. Šie neliko skolingi - vyresni Aleksoto gyventojai garsiais plojimais palydėdavo kiekvieną jų jaunystės laikų dainą ir patys pritarė, linguodami valso ritmu po parko liepomis. Beje, tarp šventės dalyvių buvo nemaža žmonių, kurie prieš 40 metų patys sodino šio parko medžius, kasė tvenkinį.

“1964 metais ši žemė priklausė čia buvusiam I.Mičiūrino žemės ūkio technikumui, kuris dabartinį parko plotą paliko gyventojams prižiūrėti. Mes, naujakuriai, čia pasodinome daugybę medelių, iškasėme tvenkinį. Vienas iš aktyviausių parko tvarkytojų buvo Švirinas, kuris šventėje negalėjo dalyvauti, tačiau atėjo daugybė kitų žmonių, kurie dabar sėdi po savo sodintais medžiais. Tarp sodinusiųjų medelius buvo ir ne viena Onutė”, - tvirtino pagrindinis gynybos nuo sovietinės ir dabartinių valdžių pasikėsinimų į parką organizatorius Vytautas Vasiliauskas.

Onutės džiaugėsi, kad apgintame nuo sunaikinimo parke jos sulaukė tokios gražios jų pagerbimo šventės.

Varduvininkės patenkintos

Ne pirmą kartą aleksotiškiai šiemet rinkosi į Naugardiškės parką - čia vyko smagi Užgavėnių šventė bei vaikams skirtas renginys. Kodėl per patį vasaros įkarštį, kai “Ona valgo duoną su smetona”, bendruomenė nutarė pasveikinti Onutes? “Todėl, kad nusibodo Joninės, todėl, kad dabar per retai šis gražus vardas suteikiamas naujagimėms”, - aiškino Stanislovas, o Onutė Brazauskienė paklausta, kodėl tėvai jai davė tokį vardą, paaiškino: “Todėl, kad jie buvo dvasingi”.

“Kai buvau jauna, gyvenau Vilkijoje. Miestelio bažnyčioje per Onines būdavo dideli atlaidai, o namuose - smagios vardinės”, - prisiminė aštuoniasdešimtmetė Onutė Šimaliūnienė, beje, taip pat sodinusi Naugardiškės parke medelius. Varduvininkė sakė labai patenkinta švente, o varduvių vainiką pakabinsianti virtuvėje, kad kiekvienas, užėjęs į namus, jį matytų.

Pakalbinta mažoji šventės dalyvė Akvilė apgailestavo, kad jos močiutės vardas kitoks. “Norėčiau, kad ji būtų Onutė. Tuomet pareitų namo su gėlių vainiku”, - paaiškino savo liūdnumo priežastį Akvilė. Iš kito miesto rajono į Aleksotą atvažiavusi aplankyti savo tėvų Vida Babenskienė tikino pirmą kartą gyvenime dalyvaujanti Oninėse, į kurias ją atsivedė tėvai.

Pačiame šventės įkarštyje dvi varduvininkės buvo apdovanotos už originaliausius patiekalus, kuriuose, kaip ir dera per Onines - rugiapjūtės pradžią netrūko duonos. Besibaigiant šventei nemažai Onučių su kitais bendruomenės nariais smagiai sukosi šokio sūkuryje, stebėdamiesi balsingu Zigmu Pociumi, akordeonu grojusia Danute Žiedeliene, kitų aleksotiškių ir svečių muzikiniais sugebėjimais.

Populiariąją dainą iš televizijos serialo “Giminės” traukė visi Oninių dalyviai, šioje šventėje išties pasijutę esą giminės ir geri kaimynai.