Brangsiantys vaistai - galvos skausmas ligoniams
Prognozuojama, jog medikamentų kainos kils vos keliais procentais, tačiau pinigine išraiška jos sudarys dešimtis ir daugiau litų
Žmonės svarsto, ar nevertėtų kaupti vaistų atsargų, nes po gegužės pirmosios jie gali pabrangti. Jei tikėsime sveikatos apsaugos ministro Juozo Oleko pažadais, kompensuojamieji vaistai nebrangs ir pacientų priemoka nedidės. Tačiau daugelio vartojamų vaistų nuo galvos skausmo, peršalimo, skrandžio kaina gali šiek tiek kilti. Nemažai ligonių gydosi ne vieną dešimtį ar šimtą litų kainuojančiais vaistais, už kuriuos moka patys, nes valstybė jų nekompensuoja. Socialiai remtini žmonės, pensininkai, ligoniai gali nebeįpirkti jiems būtinų medikamentų.
Bando apsidrausti
Pensininkė Vida Raguckienė sako, kad gavusi pensiją pirmiausiai pirks vaistų. Nuo skausmo, nuo širdies, skrandžio, dar vieno kito tepaliuko, kurio vis, žiūrėk, prisireikia, - vardija moteris. Atsarga gėdos nedaro, o net ir keli sutaupyti litai jai yra daug.
Metukų dukrą auginanti vilnietė Alvyda Budrienė jau įsigijo kelių pavadinimų medikamentų, reikalingų vaikui. Pirko lašiukų nuo pilvo skausmo ir slogos, tablečių nuo temperatūros, tepaliuko, vitaminų. Ką čia žinosi, pabrangs ar ne. Tačiau jei kas, vis truputį sutaupysiu, - sako jauna moteris.
Neramu ir sergantiems ligomis, kurių gydymo valstybė nekompensuoja. Lietuvos artrito asociacijos prezidentės Onutės Telyčėnienės teigimu, kompensuojamuosius vaistus gauna tik kai kuriomis reumatoidinėmis ligomis sergantys ligoniai. Kiti vaistams kas mėnesį išleidžia po šimtą ir daugiau litų. Jei reikės mokėti dar brangiau, jie gali likti be vaistų, todėl perka jų keliems mėnesiams į priekį.
Lietuvos pacientų organizacijų atstovų tarybos pirmininkė Vida Augustinienė tikina, kad į kompensuojamųjų vaistų sąrašą būtina įtraukti naujus vaistus įvairioms ligoms gydyti. Tai galėtų sušvelninti nuostolius, kuriuos ligoniai gali patirti pabrangus vaistams dėl 5 proc. PVM.
Taip pat reikėtų plėsti kompensuojamųjų ligų sąrašą, į jį įtraukiant tas ligas, kurių iki šiol jame nebuvo. Nemažai pagyvenusių žmonių, pensininkų, socialiai remtinų asmenų ar invalidų be pagrindinės ligos dar serga ir ne viena lėtine, kurių gydymas iš viso nekompensuojamas.
Žadama amortizuoti
Sveikatos apsaugos ministras jau kelinta savaitė ramina pensininkus ir pacientų organizacijas, kad vaistų pabrangimo po gegužės pirmosios jie beveik nepajus. Tikimasi, kad didelė konkurencija tarp vaistų gamintojų pristabdys šį procesą. Kompensuojamųjų vaistų pabrangimui amortizuoti numatytos lėšos PSDF biudžete - apie 12 mln. litų.
Dėl PVM mokesčio vaistai gali brangti 3 - 4 proc., todėl kai kurių kompensuojamųjų vaistų priemokos gali išaugti. Tačiau kiekvienoje vaistų grupėje liks bent po vieną ar du medikamentus, kurių priemokos ne tik nedidės, bet ir sumažės, - žada ministras. Tačiau sumažėjimas kai kuriems vaistams gali būti simbolinis - siekti tik 1 centą, neslepia J.Olekas.
Be to, jau keletą mėnesių vyksta derybos su farmacijos kompanijomis. Jų metu pasiekta neblogų rezultatų, kai kurių vaistų kainos iš tiesų mažės. Sutaupytos lėšos bus naudojamos naujiems medikamentams, įtraukiamiems į sąrašą, kompensuoti. Jau žinoma, kad jame atsiras du nauji preparatai reumatinėms ligoms gydyti.
Manau, kad tikrai surasime galimybių, kaip patenkinti pacientų poreikius ir subalansuoti finansinius išteklius. Visi laimingi nebus, bet sieksime daugumai priimtino varianto, - kaip visuomet demonstruoja optimizmą ministras.
Nereikia gąsdinti
Daug valandų praleidome prie derybų stalo. Vaistų gamintojai kai kuriems vaistams tikrai ženkliai mažins kainas. Ieškojome tam rezervų ir jų radome, - sako Etinių farmacijos kompanijų atstovybių asociacijos valdybos pirmininkas Kęstutis Čereška.
Stengėmės bendromis jėgomis pasiekti, kad pacientų priemoka kompensuojamiesiems vaistams nedidėtų. Iš tiesų mes sumažinome vaistų kainas, - tikina Vaistų gamintojų asociacijos vadovas, kompanijos Berlin - Chemie Menarini Baltic generalinis direktorius Algimantas Blažys.
Jo manymu, nekompensuojamųjų vaistų kainos netgi mažės: Kai kurie mūsų kompanijos gaminami populiarūs vaistai kaip tik šiuo metu atpiginti.
Apskritai vaistai, už kuriuos moka pats ligonis, retai brangsta. Todėl, kad yra nekompensuojami. Kai už vaistus moka valstybė, tuomet galima visaip gudrauti, kelti kainas, o po to dengti pacientų priemokas.
A.Blažio žiniomis, visi rinkos dalyviai stengsis nuo gegužės pirmosios šiek tiek mažinti kainas ir antkainius, kad stabilizuotų vaistų brangimą: Tam pasirengę vaistų gamintojai, tikimasi, kad tai padarys ir didmenininkai. Gal keliais centais daugiau reikės mokėti ir ligoniams. Tačiau nereikia be reikalo gąsdinti žmonių. Estijoje įsigaliojus 5 proc. PVM vaistams, viskas praėjo be triukšmo. Vaistai truputį pabrango, bet niekas to nepajuto. Jei vaistas kainuoja 10 litų, tai prisideda apie 30 centų.
Derybos dėl tarifų
O jei brangiau? Juk yra nekompensuojamųjų vaistų, kurie kainuoja ir po kelis šimtus litų. Juos vartojantys ligoniai tikrai pajus smūgį, jei, kaip žada ministras, jų vartojamas preparatas šiemet dar nepateks į kompensuojamųjų vaistų sąrašą ar nebus perkamas centralizuotai, kaip įsigyjami kai kurie itin brangūs ir reti vaistai.
Kad taip neatsitiktų, Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė Dangutė Mikutienė siūlo dar sykį bandyti derėtis su Europos Komisija dėl pereinamojo laikotarpio minimalaus 5 proc. PVM tarifo taikymo vaistams ir medicinos priemonėms. Jos žiniomis, EK svarstoma galimybė keisti atitinkamos direktyvos nuostatas.
Lietuvos nacionalinės vartotojų federacijos vadovė Alvita Armanavičienė tikina, kad pacientų organizacijos galėtų rinkti parašus dėl to, kad 5 proc. PVM vaistams būtų taikomas pereinamasis laikotarpis. Tikėtina, kad Briuselyje būtų atsižvelgta į tokį prašymą. Kodėl gi nepabandžius pasinaudoti šia galimybe, neparodžius tokios iniciatyvos?
Tačiau J.Olekas mano, kad tai būtų tuščias darbas. Juk Lietuvos finansų specialistai dėl to jau bandė derėtis, tačiau nepavyko. Pasak ministro, iš ES šalių vienintelė Airija turi nulinį PVM tarifą vaistams. Prancūzija - 2,5 proc. Tačiau kitose šalyse tarifas siekia ir 16, ir net 22 proc. Jo manymu, kur kas svarbiau derėtis dėl PVM medicinos priemonėms ir įrangai, kuris gali augti iki 18 proc. Tikimasi, kad pavyks susitarti dėl lengvatinio tarifo šioms prekėms.
Teks keisti įstatymą
Pacientams kelia nerimą pavojus, užkoduotas Sveikatos draudimo įstatymo 10 straipsnyje, kuris reglamentuoja, kad bazinė kompensuojamojo vaisto kaina skaičiuojama pagal mažesnes arba ne daugiau kaip 5 proc. didesnes už mažiausią ES šalių kainą. Kai vaistų gamintojai išsems rezervus specialiai Lietuvai mažinti kainas, augs pacientų priemokos.
Tokių galimybių laikui bėgant bus vis mažiau. K.Čereškos teigimu, jau kitais metais dėl to gali šoktelėti pacientų priemokos. Todėl įstatymą būtina tobulinti. To nepadarius ir toliau įgyvendinant ministerijos planą laipsniškai mažinti kompensacijos lygį, jis mažės greičiau, nei pigs vaistai. Tuomet susidarys paradoksali situacija: vaistai pigs, tačiau pacientui atrodys, kad jie brangsta.
K.Čereška įžvelgia nemažai įstatymo privalumų: jis sustabdė kainų augimą, padėjo sutaupyti ir daugiau lėšų skirti naujų vaistų ar ligų kompensacijoms. Tačiau jo formuluotė gali padidinti paciento priemoką iki didžiausios ES. Tai sumažintų galimybes gydytis efektyviais vaistais, būtų naudojami seni gydymo metodai, keliantys komplikacijas ir ilginantys gydymo trukmę.
Priemoka - ne šventa karvė. Be jų neišsiverčia nė viena šalis. Ilgėja gyvenimo trukmė, todėl auga sveikatos apsaugos kaštai. Pavyzdžiui, JAV 90 proc. sveikatos apsaugai tenkančių lėšų išleidžiama pensinio amžiaus žmonėms. Šiuo metu vaistų priemokas didina Vokietija, Ispanija, nes valstybė nebeįstengia pakelti šios naštos, - aiškina Vaistų gamintojų asociacijos vadovas A.Blažys.
Neseniai jam teko skaityti CŽV futuristinę apžvalgą apie pasaulį 2015 metais. Joje buvo teigiama, kad tuo metu biotechnologijų dėka bus sukurti nepaprastai efektyvūs ir brangūs vaistai. Tai sudarys sąlygas gyventi ilgiau, bet tik turtingiesiems. A.Blažys siūlo susitaikyti su tuo, kad visi negalės gauti brangiausio gydymo. Teks vartoti daugiau pigesnių nepatentinių vaistų, mažinti kompensavimo procentą.