Beviltiškiems ligoniams - naujas gydymo metodas
Kauno medicinos universiteto klinikose pirmą kartą Lietuvoje ištirpintas kepenų kraujagyslių trombas ir be operacijos įdėta dirbtinė kepenų kraujagyslė
Kaunietei Nijolei Valentienei ir Kėdainių rajono gyventojai Genovaitei Šiulienei buvo diagnozuota kepenų venų trombozė. Kauno medicinos universiteto Gastroenterologijos klinikos vadovas profesorius Limas Kupčinskas teigė, jog tai palyginti reta liga. Ji gali sukelti ūmų kepenų funkcijos nepakankamumą ir tuomet iškyla grėsmė gyvybei, o lėtiniais atvejais - kepenų cirozę ir jos komplikacijas: kraujavimą iš virškinimo trakto, skysčio kaupimąsi pilvo ertmėje, lėtinį kepenų nepakankamumą. Anksčiau tokias ligas diagnozuoti buvo labai sunku ir dažnai vienintele išeitimi likdavo kepenų transplantacija.
Abi ligonės skundėsi pilvo skausmais, buvo padidėjęs pilvas - iškeltos kepenys. Kauno medicinos universiteto klinikose (KMUK) skubiai atlikus tyrimus, paaiškėjo, kad dėl krešėjimo sistemos sutrikimo įvyko kepenų venų trombozė. KMUK Invazinės radiologijos sektoriaus specialistai N.Valentienei įvedė zondą į kepenų kraujagyslę, vaistais ištirpino trombą, o į kitą kraujagyslę, kurios trombozė įvyko anksčiau, nechirurginiu būdu įdėjo dirbtinę kraujagyslę (stentą), taip pat atstatydami kraujotaką. Tokia pat dirbtinė kraujagyslė buvo įdėta ir G.Šiulienei.
Šios kepenų kraujagyslių procedūros atliktos pirmą kartą ne tik Lietuvoje, bet ir visame Pabaltijyje. Pas mus mokytis atvažiuoja specialistai iš kitų šalių gydymo įstaigų. Tai XXI amžiaus gydymo metodas - operacijos be pjūvių, sukeliančios mažiau skausmo, ligoniai greičiau sveiksta, - sakė Kauno medicinos universiteto Radiologijos klinikos Intervencinės radiologijos skyriaus profesorius Edvardas Vaicekavičius.
Bendradarbiaujant Gastroenterologijos ir Radiologijos klinikoms, Kauno medicinos universiteto klinikose įdiegta keletas naujų kepenų ligų diagnostikos ir gydymo metodų, kurie leido pagerinti kai kurių lėtinių kepenų ligų eigą ir ligonių gyvenimo kokybę, - tvirtino profesorius Limas Kupčinskas. - Diagnozuojant kepenų ligas, daugeliu atvejų būtina paimti kepenų audinio gabalėlį ir jį histologiškai ištirti. Tai dažniausiai atliekama per kūno paviršių į kepenis įdūrus specialia biopsine adata. Deja, sergant sunkiomis kepenų ligomis, ši procedūra negali būti atlikta dėl kraujo krešėjimo sutrikimų ir kraujavimo pavojaus. Įdiegus naują metodą - transjugulinę kepenų biopsiją - specialiu ilgu kateteriu ir adata per kaklo veną pasiekiamos kepenys ir paimamas kepenų audinio gabalėlis tyrimams, išvengiant galimo kraujavimo pavojaus.
Šiuo nauju metodu KMUK nuo 2002 metų ištirta per 40 pacientų ir diagnozuotos tokios retos ligos, kaip Vilsono liga, alfa-1 antitripsino deficitas ir kt.
KMUK specialistai pirmieji Lietuvoje pernai atliko TIPS procedūrą kepenų ciroze sergančiam ligoniui, kuriam kraujavo stemplės venos. TIPS procedūra - pro kaklo veną specialiu kateteriu į kepenis įvedama dirbtinė kraujagyslė, kuri leidžia kraujui nutekėti nauju keliu, taip sumažina padidėjusį spaudimą venos kraujagyslėse irt leidžia išvengti pasikartojančių kraujavimų iš virškinimo trakto.