Vengrijos ambasadorius Kaune pagerbė kovotojus prieš okupaciją


2010-10-27
kaunodiena.lt inf.
Vengrijos ambasadorius Kaune pagerbė kovotojus prieš okupaciją

Trečiadienį Senosiose miesto kapinėse prie atminimo lentos, skirtos 1956-ųjų Vengrijos revoliucijai ir Kauno vienybės demonstracijai, vyko šio istorinio įvykio minėjimas.

Renginyje dalyvavo Nepaprastasis ir įgaliotasis Vengrijos Respublikos ambasadorius J. E. Péter Noszkó-Horvath, Kauno miesto meras Andrius Kupčinskas, Tarybos nariai, Sąjūdžio judėjimo nariai, miesto moksleiviai.

Daugiau nei prieš penkiasdešimt metų iki tol buvęs tylus pasipriešinimas sovietinei okupacijai šiose kapinėse pavirto galinga tautos laisvės troškimo demonstracija. Taip senosiose miesto kapinėse buvo įprasminta ir vienybė su Vengrijos revoliucijos kovotojais.

Šios kapinės ir jose pastatyta atminimo lenta leidžia prisiminti ir toli nuo Lietuvos - Vengrijoje prieš daugiau nei pusę amžiaus nukankintus kovotojus, kurie už savo šalies laisvę sumokėjo pačią brangiausią kainą - savo gyvybę.

„Atėjo dar vieni metai ir mes vėl susirinkome drauge paminėti ir pagerbti daugelį iš jūsų, esančių čia, ir visus, kurie dalyvavo 1956 m. revoliucijoje ir kovoje už laisvę Vengrijoje bei išėjo į Vilniaus ir Kauno gatves išreikšti solidarumą ir paramą vengrų broliams, sesėms bei labai ryžtingai pademonstruoti politinį Lietuvos laisvės ir nepriklausomybės troškimą. Jie slapta susitiko kapinėse, suformavo liniją ir prasidėjo beprecedentė demonstracija prieš priespaudos režimą už Lietuvos laisvę ir Vengrijos revoliucijos pergalę“, - kalbėjo Nepaprastasis ir įgaliotasis Vengrijos Respublikos ambasadorius Péter Noszkó-Horvath.

Vengrijos Respublikos vardu ambasadorius išreiškė nuoširdų dėkingumą visiems, o ypač tiems, kurie dalyvavo demonstracijose ir nulenkė galvą, pagerbdamas mūsų tautiečių didvyriškus veiksmus, atliktus 1956 m.

Kauno meras ir Vengrijos Respublikos ambasadorius prie lentos, skirtos 1956-ųjų Vengrijos revoliucijai ir Kauno vienybės demonstracijai, padėjo gėlių vainikus, taip pagerbdami tuos, kurie paaukojo savo gyvybės už savo šalies laisvę.

Pagerbti kovotojus taip pat nusprendė ir Stasio Lozoraičio mokyklos mokiniai, kurie buvo paruošę programą. Moksleiviai kartu su savo mokytojais dainavo lietuvių liaudies dainas, deklamavo eiles.