Užsienio kariams - apatiniai iš Kauno Pereiti į pagrindinį turinį

Užsienio kariams - apatiniai iš Kauno

2008-09-10 12:33
Kai gyvename po taikiu dangumi, apie karą negalvojame. Siuvimo įmonėje "Omniteksas" dirbančioms siuvėjoms karinius konfliktus primena jų darbas - moterys siuva uniformas ir apatinius taikos sargams.

Kai gyvename po taikiu dangumi, apie karą negalvojame. Siuvimo įmonėje "Omniteksas" dirbančioms siuvėjoms karinius konfliktus primena jų darbas - moterys siuva uniformas ir apatinius taikos sargams.

Nuo apatinių iki striukių

"Geriau jau nebūtų to karo", - tarstelėjo įmonės Techninių gaminių grupės vadovė Deimantė Rabijienė. Tačiau armija nėra tokia jau nereikšminga bendrovei: apie 15 proc. "Omnitekso" apyvartos sudaro užsakymai gaminti drabužius jėgos struktūroms.
Bendrovė iš Kauno - ne naujokė viešųjų pirkimų konkursuose, kuriuos rengia Lietuvos kariuomenė, Valstybės sienos apsaugos tarnyba, policija.

Kauniečių siūtas uniformas, o dar dažniau apatinius drabužius, dėvi Nyderlandų, Suomijos, Norvegijos karinių pajėgų vyrai ir moterys. "Gaminame nuo apatinių ir miško spalvomis margintų marškinėlių iki kareiviškų striukų ir kojinių", - pasakojo D.Rabijienė.
"Omnitekso" pirkimų direktorius Vydas Damalakas neabejoja: Lietuvos drabužių pramonė yra pasiekusi aukštą lygį ir tai puikiai žino užsakovai iš užsienio. "Esame geroje geografinėje vietoje - netoli nuo vartotojo. Vadinasi, nedideli tiekimo kaštai", - sakė pašnekovas.

Populiari balta spalva

Jėgos struktūroms siuvamų drabužių užsakymais besirūpinanti D.Rabijienė pripažįsta, kad tokiems gaminiams keliami ypač aukšti reikalavimai. Daug dėmesio skiriama medžiagai - ji turi būti tam tikro mezgimo, atspari skalbimui.

"Reikalavimai yra aukštesni negu civilių drabužiams, nes drabužis dėvimas daug intensyviau. Aktyviai judantis karys prakaituoja, drabužius reikia dažniau skalbti", - subtilybes aiškino specialistė.

Drabužių spalvos pagal tekstilės katalogą griežtai nurodomos viešųjų pirkimų konkurso sąlygose ir to reikalavimo privalu laikytis netgi jeigu kalbama apie apatinius ar kojines.
Pavyzdžiui, Lietuvos kariuomenėje moterys dėvi baltus apatinius, o vyrai - labai įvairius. Pastaruoju metu įmonės "Omniteksas" siuvėjai apatinį trikotažą Lietuvos kariuomenėje tarnaujantiems vyrams siuvo iš polipropileno. Tokie drabužiai būna dumblo spalvos. Suomijos karininkai ir eiliniai nešioja Lietuvoje siūtus samanų spalvos apatinius. Olandijoje kariai dėvi baltą apatinį trikotažą.

Skandinavams kauniečiai gamina baltas, rudas ir pilkas kojines, specialias pirštines. Kojinės yra vilnonės, šiltos, su antibakterine apdaila.

Vilioja naujovėmis

Europos tekstilei išgyvenant ne pačius geriausius laikus, bandoma ieškoti naujų medžiagų, apdailos metodikų, eksperimentuojama su audiniais.
"Mūsų kariuomenės, policijos ar pasienio struktūros domisi naujovėmis ir bando pirkti gaminius iš progresyvių medžiagų. Užsieniečiai labiau konservatyvūs", - pripažino V.Damalakas.

Šiuo metu įmonė gamina marškinėlius Lietuvos pasieniečiams su "Silver protection" apdaila. Audinys yra apdorojamas sidabro jonais, kurie suteikia drabužiui antibakterinių savybių.

"Sidabro jonai, esantys audinyje, sunaikina žmogaus prakaito kvapą, žmogus visada jaučiasi švarus", - naujovės privalumus dėstė D.Rabijienė.
Tiek užsienio, tiek Lietuvos užsakomas siūloma įsigyti drabužių, kurių audinys vėsina žmogaus kūną, neleidžia prakaituoti. Vilkint tokį naujausia technologija pagamintą drabužį kūno temperatūra sumažėja 2-3 laipsniais. Tai ypač aktualu sportuojantiems ar aktyviose pratybose dalyvaujantiems kariams.

Viena naujesnių medžiagų, naudojama gaminant drabužius kariams, policininkams ar pasieniečiams, - jūros dumbliai. Medžiaga yra prisotinta įvairių mineralų, vitaminų, dėvėjimo metu oda jaučia kremo poveikį. D.Rabijienė sakė, kad skalbiant tos savybės nedingsta.

Suomijos kariuomenei pagal užsakymą Kaune buvo pasiūti apatiniai iš nedegios medžiagos. "Atliekame bandymus su medžiagomis. Reikalaujama įvairiausių mezgimo būdų. Turime gana daug mezgimo mašinų, todėl galime specialius reikalavimus įvykdyti", - džiaugėsi D.Rabijienė.

Pasigenda mokslininkų aktyvumo

V.Damalakas teigė, kad uniformų arba apatinių siuvimas užsienio kariuomenėms nėra karinė paslaptis. Įmonės darbuotojai visada žino, ką ir kam siuva, nes užsakovas ir jo reikalavimai būna nurodyti dokumentuose. Įmonė tiesiogiai arba per tarpininkus dalyvauja viešųjų pirkimų konkursuose.

"Su užsienio šalių konkursų medžiaga yra daug lengviau dirbti, nes jau daugelį metų yra perkamos tos pačios prekės, nusistovėję reikalavimai yra labai aiškūs, tvarkingai ir išsamiai išdėstyti, to kartais pasigendame pas mus", - prisipažino pirkimų direktorius.
Karius ir karininkus įvairiose šalyse rengiančios įmonės vadovai džiaugiasi ES gaja tendencija ieškoti gamintojų čia pat, Europoje.

"Mums tai savotiška pagalba. Tačiau tai neišgelbės tekstilės šakos: jai gali pagelbėti naujovės, technologijos, - tai, ko labai trūksta Lietuvoje. Tekstilės institutas, Dizaino ir technologijų fakulteto mokslininkai galėtų daug daugiau nuveikti. Jie nedrąsūs, neišsijudina ir nedirba tarptautiniu lygiu", - atvirai dėstė V.Damalakas. Jis taip pat pripažino, kad šioje srityje reikia didesnių investicijų, negu jos yra dabar.


Ypatingi reikalavimai karių drabužiams:

Apatiniams skirto audinio spalva ir kokybė turi ištverti mažiausiai 50 skalbimo ciklų.
Lietuvos karių apatiniai - iš polipropileno, dumblo spalvos. Suomijos - nedegūs, samanų spalvos, Nyderlandų - balti.

Skandinavai dėvi baltas, rudas ir pilkas kojines, specialias pirštines. Kojinės yra vilnonės, šiltos, su antibakterine apdaila.
Lietuvos pasieniečių drabužiai - su "Silver protection" apdaila, kuri suteikia drabužiui antibakterinių savybių.

Viena naujesnių medžiagų, naudojama gaminant drabužius kariams, policininkams ar pasieniečiams, - jūros dumbliai.
Specialūs drabužiai turi būti atsparūs vandeniui, nesulaikyti prakaito, neerzinti odos.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų