Pereiti į pagrindinį turinį

Prekybininkai stoja vartotojų pusėn?

2010-11-10 17:31
Tiekėjai ir gamintojai vienas po kito skelbia apie ketinimus didinti būtiniausių maisto prekių kainas. Prekybos tinklai tikina siekiantys kainas išlaikyti nepakitusias. Rezultatai matyti: per mėnesį kai kurių produktų kainos beveik nekito ir net mažėjo.

Tiekėjai ir gamintojai vienas po kito skelbia apie ketinimus didinti būtiniausių maisto prekių kainas. Prekybos tinklai tikina siekiantys kainas išlaikyti nepakitusias. Rezultatai matyti: per mėnesį kai kurių produktų kainos beveik nekito ir net mažėjo.

Milijonas kainoms palaikyti

"Maxima LT" paskelbė spalį ir lapkritį siekianti išlaikyti nepakitusias būtiniausių maisto produktų kainas: pieno, sviesto, varškės, sūrio, šviežios mėsos ir mėsos gaminių, šviežios žuvies, juodos ir baltos duonos, miltų ir kt. Šios pastangos kainas išlaikyti nepakitusias, anot bendrovės atstovės ryšiams su visuomene Renatos Saulytės, spalį kainavo apie milijoną litų. Panašių išlaidų tinklas tikisi ir lapkritį.

"Neduok, Dieve, augtų žuvies ir mėsos kainos, tuomet mūsų išlaidos taip pat didėtų", – sakė R.Saulytė ir pripažino, kad kasdien vis daugiau tiekėjų praneša, kad nori didinti kainas.

Ji negalėjo pasakyti, kiek ilgai įmonė galės kompensuoti tiekėjų ir gamintojų didinamas maisto produktų kainas.

"Apie ketinimus didinti produktų kainas yra paskelbę beveik visi duonos ir jos gaminių, pieno ir jo produktų gamintojai. Atskirus produktus jie norėtų branginti nuo kelių iki 10 proc. Kol kas derybos nėra baigtos su žuvies ir jos produktų gamintojais, tačiau ir pastarieji paskelbė apie ketinimus didinti kainas, kodėl negaliu pasakyti", – pasakojo R.Saulytė.

Anot jos, prekybos tinklas apsisprendė kompensuoti pigiausių ir populiariausių produktų iš būtiniausių sąrašo brangimą.

Spalį brangimo išvengta

Kiti prekybos tinklai taip pat tikina siekiantys išlaikyti nepakitusias svarbiausių maisto produktų kainas ir nuolat derasi su tiekėjais.

"Stengiamės surasti galimybių, kad kainos nedidėtų, patys kompensuojame dalį savikainos, kur tik įmanoma. Diskusijos daugiausia vyksta dėl pieno, duonos produktų, tačiau didžiosios jų dalies didesnio kainų kilimo spalį mums pavyko išvengti. Stengsimės šią kryptį išlaikyti ir toliau, priklausomai nuo mūsų finansinių pajėgumų ir tiekėjų tolesnių veiksmų", – sakė Jovita Bagdonaitė, "Rimi Lietuvos" atstovė ryšiams su visuomene.

"Nors rugsėjį kai kurie duonos, pieno, aliejaus, miltų, kavos tiekėjai padidino dalies savo prekių kainas, spalį kainos stabilizavosi, didesnių pokyčių nebuvo. Tikimės, kad panaši situacija išsilaikys ir lapkritį", – vylėsi prekybos tinklo "Iki" Komunikacijos skyriaus vadovas Valdas Lopeta. Anot jo, spalį kai kurie produktai "Iki" tinkle pigo, o parduodamas vaisius ir daržoves tinklas patiria nuostolių.

Vartojimas neatsigavo

"Atlikome palyginamąją produktų kainų analizę nuo 2009 m. spalio iki šios savaitės ir nustatėme, kad daugelis pigiausių produktų per šį laikotarpį atpigo. Įvairiose pigiausių produktų grupėse, įvertinus ir kai kuriuos pabrangusius produktus, vidutinis pigimas sudaro apie 10 proc.", – aiškino V.Lopeta.

Daugiausia, 26–49 proc., atpigo "Cento" prekės ženklo juodos ir baltos duonos gaminiai, 20–27,5 proc. – kiaušiniai, 18 proc. – varškė, 12 proc. – sviestas, 10 proc. – jautienos kumpis be kaulo.

"Per metus nepakito pigiausių miltų, kai kurių rūšių majonezo kaina, tačiau buvo ir pabrangusių prekių. Pavyzdžiui, tiekėjams padidinus pirkimo kainas, pigiausi pieno produktai pabrango iki 15 proc.", – konstatavo "Iki" atstovas.

Bendrovės "Maxima LT atstovė taip pat pasakojo, kad siekdamas bent iš dalies kompensuoti kitų produktų brangimą, tinklas po derybų su paukštienos tiekėjais spalį 15 proc. sumažino šios produkcijos kainas.

Prekybos tinklai savo pastangas nedidinti kainų aiškina labai paprastai: vartojimas dar neatsigavo, o kainų augimas kenkia šiam procesui. Ar bent jau būtiniausių maisto produktų kainos nedidės ir prieš šventes, prekybos tinklai negalėjo pažadėti.


Per mėnesį kai kurios kainos krito

Produktas Matavimo vienetas Kaina lapkričio 4 d. Kaina spalio 7 d.

2,5 proc. riebumo pienas pakelyje 1 l 2,6 Lt 2,57 Lt

82 proc. riebumo sviestas 200 g 3,99 Lt 3,99 Lt

9 proc. riebumo varškė 1 kg 12,07 Lt 11,72 Lt

Juoda duona 1 kg 5,12 Lt 5,14 Lt

Batonas 1 kg 5,34 Lt 5,33 Lt

Rudi vištų kiaušiniai 10 vnt. 3,75 Lt 3,93 Lt

Kvietiniai aukščiausios rūšies miltai 1 kg 2,39 Lt 2,47 Lt

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų