Prekyba biržoje — tarsi ant peilio ašmenų Pereiti į pagrindinį turinį

Prekyba biržoje — tarsi ant peilio ašmenų

2008-05-17 13:19

Vakar prekyba pasaulio vertybinių popierių biržose vyko gana stabiliai, tačiau prognozės nieko gera nežada.

Vakar prekyba pasaulio vertybinių popierių biržose vyko gana stabiliai, tačiau prognozės nieko gera nežada.

Palūkanų nemažins

Nors praėjusi savaitė Amerikos rinkose įvardijama kaip pati blogiausia per pastarąjį penkmetį, akcijų ateities sandoriai prognozuoja tolesnį kainos kritimą. Esant aukštoms palūkanų normoms, didelėms korporacijoms tampa vis sunkiau skolintis pinigų, iš kurių buvo finansuojami stambūs sandoriai. Būtent jie buvo pagrindinė varomoji jėga, pastaraisiais mėnesiais kėlusi įmonių akcijų kainas.

Ilgą laiką buvo tikimasi, kad Federalinių bankų rezervų vadovas Ben S.Bernanke jau šiais metais imsis mažinti palūkanų normą ir taip aktyvinti JAV ekonomiką. Tačiau dabar analitikai prognozuoja, kad šiais metais palūkanų norma greičiausiai nebus sumažinta, mat dabar daugiau dėmesio skiriama infliacijai pažaboti, o ne JAV ekonomikai išjudinti.

Aukštos palūkanų normos iš dalies ir lėmė nekilnojamojo turto rinkos nuosmukį JAV, vėliau sukėlusį vertybinių popierių kainų korekciją.

Prekyba stabilizavosi

Azijos rinkos, kaip pastebi finansų maklerio įmonės “Orion Securities” specialistai, po savaitgalio savo veiklą pradėjo gana skirtingai. Japonijos indeksas nuosekliai augo, Kinija užfiksavo net kelių procentų teigiamą prieaugį. Tačiau Tailando, Taivano indeksai krito.

„Finastos“ analitikai įsitikinę, kad šią savaitę akcijų kursus pasaulio biržose į viršų timptels investiciniai fondai. Baigiasi mėnuo ir fondams aktualu ataskaitose klientams parodyti geresnius investavimo rezultatus. Be to, dar viena teigiama žinia atėjo iš žaliavų biržų, kur stabilizavosi kainos. Tačiau bet kokia neigiama žinia iš JAV gali paveikti indeksus ir šie vėl drastiškai nusiris žemyn.

Laikinas nuosmukis

Nors praėjusios savaitės griūtis gana skaudžiai palietė Europos akcijų rinkas, ekonomistai pabrėžia, kad JAV ekonomika vis mažiau veikia pasaulio rinkas.

Investuotojai traukėsi iš besivystančių rinkų, masiškai krito akcijų kursai, be abejo, tai lėmė ir nacionalinių valiutų kursus: labiausiai nusilpo lenkiškas zlotas, čekiška krona ir vengrų forintas. Skaudžiausiai nukentėjo Rusijos, Čekijos ir Rumunijos biržos, kur indeksai nukrito apie 5 proc. Truputį geriau išsilaikė Vengrijos ir Turkijos biržos, čia indeksai nukrito apie 2,5 proc.

Daug lietuviškų investicijų pritraukianti Rusijos rinka praėjusią savaitę krito ne tik dėl naujienų iš JAV, bet ir dėl visą savaitę mažėjusių metalų kainų. Tačiau Šveicarijos bankas UBS prognozuoja, kad iki metų pabaigos Rusijos biržos indeksas turėtų kilti dar apie 20 proc.

Tačiau gerų naujienų nežada Prahos ir Varšuvos biržos.

Prekiavo pasyviai

Po audringos prekybos penktadienį savaitė Vilniaus vertybinių popierių biržoje prasidėjo gana ramiai. Po nervingo penktadienio išpardavimo vakar buvo jaučiamos labiau konsolidacinės nuotaikos, investuotojai elgėsi gana atsargiai. Tačiau korekcija neigiama linkme išlieka.

Pirmadienį Vilniaus biržos indeksas OMX Vilnius nusmuko 0,34 proc., buvo pasiekta kiek didesnė nei 8 mln. litų apyvarta. Brangusių akcijų buvo kiek daugiau nei pigusių, atitinkamai – 15 ir 12.

Labiausiai išsiskyrė prekyba brangusiomis „Invaldos“ ir atpigusiomis Ūkio banko akcijomis. Iš prekybos šiomis akcijomis buvo sukaupta pusė visos biržos akcijų apyvartos.

KD inf.

 

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų