Panika dėl "Nestlé" tyrelių – be pagrindo?
Pastarosiomis dienomis interneto socialiniuose tinkluose kilo tikra panika: mažylių tėveliai įspėjami nepirkti kūdikiams skirtos "Nestlé" bananų tyrelės. Žinia, kad šis produktas gali būti su stiklais – tiesa, tačiau šiais produktais mūsų šalyje esą neprekiaujama.
"Galite išgelbėti vaiką"
"SVARBU! Visiems tėvams, Nestlé paprašė grąžinti visą BANANŲ kūdikių maistą, kurio kadencija baigiasi 2012 m., nes juose gali būti stiklo! Prašom nukopijuoti ir paskelbti dėl vaikų saugumo. Brūkšninis kodas 7613033089 73. Net jei esate ne tėvai, prašome padėti, prašome perduoti šią žinutę. Jūs galite padėti išgelbėti vaiką", – tokio turinio žinutės pastarosiomis dienomis pasirodė tinklalapiuose "Facebook" ir "Twiter".
Tačiau ši naujiena gerokai pasenusi ir Lietuvai neaktuali – bent jau taip tvirtina "Nestlé" atstovai. Prancūzijoje veikianti "Nestlé" birželio 29 d. išplatino pranešimą, kuriame prašė savo šalies gyventojų nedelsiant grąžinti 7613033089 73 serijos bananų tyreles "Nestlé P'tit Pot Recette Banana", kurių galiojimo laikas nurodytas iki 2012 m. Į rinką buvo patekę 34 tūkst. šios serijos produktų, tačiau nelaimingų atvejų iki šiol neužfiksuota.
"Prancūzija nedelsdama ėmėsi visų reikalingų priemonių ir bendradarbiaudama su valstybinėmis institucijomis atliko tyrimą. Tyrimas patvirtino, kad buvo pažeistas tik vienas indelis. Ši produkto partija buvo parduodama tik Prancūzijoje. Baltijos šalyje šiuo produktu "Nestlé" neprekiavo ir neprekiauja", – dienraščiui teigė Margarita Čėglytė, bendrovės "Nestlé Baltics" reglamentacinių ir korporatyvinių reikalų specialistė.
Atliko tyrimą
Tai, kad Lietuvoje nebuvo prekiaujama minėta bananų tyrele, patvirtino ir mūsų šalies atsakingi asmenys. Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) Maisto skyriaus vedėja Aušra Išarienė dienraščiui teigė, kad tarnyba patikrino įtartinus duomenis, t. y. ar yra galimybė, jog tas produktas galėjo pakliūti į mūsų rinką, tačiau įrodymų nerado.
Tiesa, A.Išnarienė pridūrė, kad sunku prognozuoti, ar bananų tyrelės nebuvo nelegaliai įvežta į Lietuvą.
"Kiek turime informacijos, bendrovė savarankiškai pradėjo atšaukti produktus ir tai nėra pirmas atvejis. Prancūzė, aptikusi stiklo šukių, iš karto kreipėsi į bendrovę ir ji atšaukė šio produkto pardavimą. Mano žiniomis, tiesioginė žala vartotojams nepadaryta, juk tėvai maitindami vaikus atidžiau žiūri ir į pakuotes, ir jų turinį", – dėstė ji.
A.Išarienė pabrėžė, kad mažos įmonės dažniau pro pirštus žiūri į vartotojų skundus dėl vienos ar kitos prekės. Stambieji gamintojai elgiasi atsakingiau. Esą daugelis tarptautinių didelių bendrovių rimtai ir atsakingai žiūri į savo produktus, saugo savo vardą, tad esant bent mažiausiam įtarimui dėl produkto kokybės stengiasi kuo skubiau pašalinti jį iš rinkos, nelaukdamos nelaimingų atsitikimų.
Lietuviai skundžiasi retai
Tačiau karti patirtis rodo, kad verslininkai dėl pinigų pasiruošę aukoti netgi kūdikių gyvybę. Antai prieš kelerius metus pasaulį sukrėtę įvykiai Kinijoje, kai į rinką sąmoningai buvo tiekiami pieno milteliai su nuodais. Skandalų dėl nekokybiško kūdikių maisto vis pasitaiko ir ES šalyse. Pavasarį ir iš Lietuvos rinkos buvo pašalinti pieno mišinėliai, pagaminti Vokietijos bendrovės "Aptamil". Dėl keisto kvapo ir skonio juos atsisakydavo valgyti netgi patys kūdikiai.
VMVT atstovų teigimu, Lietuvoje skundų dėl kūdikiams skirto maisto produktų kokybės nėra daug. Tarnyba sulaukia vos vieno dviejų skundų per metus. Esą Lietuvoje šių maisto produktų gamintojai ir platintojai labai atsakingai žiūri į teisingą vartotojų informavimą ir šių produktų saugą bei kokybę.
Tiesa, ant maisto produktų, skirtų kūdikiams ir mažiems vaikams, pakuočių gamintojai vengia prie maisto priedų rašyti raidę E. Dažniausiai jie nurodo jų funkciją ir visą pavadinimą.
Skaudi patirtis
Pavalgę išvemia
Šių metų kovą iš Lietuvos rinkos buvo atšauktos keturių pavadinimų pieno mišinėlių kūdikiams "Aptamil" partijos. Tuomet analogiškų veiksmų ėmėsi visi bendrovės padaliniai Baltijos šalyse. Esą imtis tokių veiksmų paskatino du atskiri atvejai, kai kitose ES šalyse ištyrus kūdikių mišinėlių mėginius juose buvo nustatytas per didelis vitaminų ir mineralinių medžiagų kiekis. Buvo nustatyta, kad minėtų mišinėlių vartojimas po 5–7 dienų gali sukelti vėmimą ar viduriavimą, tačiau dažniausiai kūdikiai patys atsisakydavo valgyti šiuos mišinėlius dėl nebūdingo jiems skonio ir kvapo. VMVT tarnybos duomenimis, Lietuvoje vartotojų skundų dėl "Aptamil" pieno mišinėlių kūdikiams negauta, taip pat nenustatyta ir jokių skonio ar kvapo pakitimų šalyje parduodamuose pieno mišinėliuose. Tačiau, norėdama išvengti net mažiausios rizikos, bendrovė "Nuticia Baltic" priėmė sprendimą atšaukti iš rinkos šias pieno mišinėlių "Aptamil" partijas.
Pieno milteliai su nuodais
Prieš kelerius metus pasaulis sulaukęs kvapą stebėjo įvykius Kinijoje, kai buvo nustatyti kūdikių mirties atvejai dėl į rinką patekusių nuodingų pieno miltelių. Tuomet net 300 tūkst. naujagimių atsidūrė Kinijos ligoninėse, šeši mažyliai mirė. Kiniški pieno milteliai vaikams buvo išimti iš prekybos daugelyje pasaulio šalių. Tyrimas parodė, kad dėl to atsakinga didžiausia Kinijos vaikų maistelio gamintoja "Sanlu Group". Bendrovė bandė nuslėpti, jog pieno milteliai vaikams yra nuodingi. Dėl melamino pieno produktai atrodė riebesni.
"Sanlu Group" vadovė Tian Wenhua pripažino kaltinimus gaminus bei pardavinėjus pavojingą produktą ir buvo nuteista kalėti iki gyvos galvos bei sumokėti apie 7,7 mln. litų baudą. Bendrovė "Sanlu Group", nors bankrutavo, sulaukė 19,5 mln. litų baudos. Nelegalūs verslininkai, kurie organizavo nuodingų pieno miltelių vaikams gamybą ir prekybą, buvo nuteisti mirties bausme. Kiti du nuteisti iki gyvos galvos.