Kinija ir Prancūzija pasirašė didelės vertės pramonės susitarimus

Prancūzija ir Kinija ketvirtadienį sutvirtino anksčiau įtemptus tarpvalstybinius santykius, pasirašiusios didelio masto pramoninius susitarimus, kurių vertė siekia 20 mlrd. dolerių.


Susitarimai buvo pasirašyti pirmąją Kinijos prezidento Hu Jintao valstybinio vizito Prancūzijoje dieną.

Hu Jintao taip pat išreiškė paramą prezidento Nicolas Sarkozy tikslui per būsimą Prancūzijos pirmininkavimą Didžiojo dvidešimtuko (G-20) šalių grupei, kuri vienija didžiausias pasaulio ekonomikas, reformuoti pasaulinę finansų sistemą.

Paryžius viliasi, kad trijų dienų Hu Jintao vizitas, kuris prasidėjo sutarčių pasirašymu, suteiks rimtą postūmį Prancūzijoje gaminamų moderniųjų technologijų prekių eksportui į Kiniją.
Susitarimai buvo pasirašyti po prezidentų derybų Eliziejaus rūmuose. Po pasirašymo ceremonijos rūmuose svečio garbei buvo surengti valstybiniai pietūs.

"Vizitas vyksta labai sklandžiai. Pasiekėme nemažų laimėjimų", - po prezidentų derybų žurnalistams sakė Kinijos užsienio reikalų viceministrė Fu Ying.

"Kinijos delegacija labai patenkinta ir sieja nemažas viltis su būsimomis diskusijomis", - pridūrė ji.

Prancūzija po kitą savaitę Pietų Korėjoje įvyksiančio viršūnių susitikimo vieniems metams perims pirmininkavimą G-20 valstybių grupei. Pirmininkavimo metu N.Sarkozy sieks susitarimo dėl didelio masto tarptautinių reformų įgyvendinimo.

Prancūzijos ir Kinijos vadovai ketvirtadienį pademonstravo, jog šiuo klausimu šalys laikosi bendros pozicijos.

Per valstybinius pietus sakydamas tostą N.Sarkozy pabrėžė, kad jis siekia reformuoti pasaulinę pinigų sistemą, finansų valdymą ir žaliavų rinkas.

"Žinau, jog galiu tikėtis Kinijos paramos siekiant pažangos dėl trijų didelių projektų, kuriuos būtina įgyvendinti, kad pasaulis toliau tinkamai funkcionuotų", - sakė prezidentas.

Hu Jintao savo ruožtu pareiškė: "Kinija remia Prancūzijos pastangas užtikrinti kitais metais vyksiančio G-20 viršūnių susitikimo sėkmę".

Po derybų paskelbtame bendrame pareiškime šalių lyderiai pabrėžė, jog nori "smarkiai patobulinti pasaulinės ekonomikos valdymo mechanizmus".

Atskirai paskelbtame pareiškime N.Sarkozy kanceliarija nurodė, kad Europos orlaivių gamintoja "Airbus" pasirašė susitarimą už 14 mlrd. JAV dolerių pagaminti Kinijos kompanijoms 102 lainerius.

Tuo tarpu Prancūzijos atominės energetikos milžinė "Areva" pasirašė susitarimą su Kinijos elektros energijos gamintoja CNGPC, kuriai už 3,5 mlrd. dolerių parduos urano, pranešė prancūzų bendrovės vadovė Anne Lauvergeon.

Prancūzijos ir Kinijos diplomatiniai ryšiai anksčiau buvo gana įtempti, ypač dėl prancūzų valdžios atstovų susitikimų su tremtyje gyvenančiu Tibeto dvasiniu vadovu Dalai Lama.

Tačiau šalys palaiko svarbius ekonominius ryšius, o nuo pernai Paryžiaus ir Pekino santykiai pastebimai atšilo.

Aktyvistai ir opozicinė Socialistų partija priekaištavo, kad Paryžius Hu Jintao vizito metu neiškėlė klausimo dėl žmogaus teisių pažeidimų Kinijoje.

Priešingai nei įprasta per valstybinius vizitus, nebuvo suplanuota jokių bendrų spaudos konferencijų - tai smarkiai kritikavo aktyvistai, siekiantys, kad Hu Jintao būtų daromas spaudimas dėl žmogaus teisių suvaržymų jo šalyje.

Aktyvistai kritikavo N.Sarkozy už tai, kad jis nepareiškė paramos kalinamam kinų disidentui Liu Xiaobo (Liu Siaobo), kuriam praėjusį mėnesį buvo skirta šiemetinė Nobelio taikos premija. Osle įsikūrusio Nobelio komiteto sprendimas skirti šią garbingą premiją "už antivalstybinę ardomąją veiklą" nuteistam rašytojui labai supykdė Pekiną.

Kinijos užsienio reikalų viceministrė Fu Ying atsisakė komentuoti šį klausimą: "Tai nėra tema Kinijos ir Prancūzijos diskusijai. Liu pažeidė įstatymą ir buvo nuteistas".

Apie 200 aktyvistų, nemažai kurių nešėsi transparantus su užrašais "Tibetas" ir "Sindziangas", susirinko su prie Eifelio bokšto pareikalauti, kad Paryžius Hu Jintao vizito metu iškeltų žmogaus teisių klausimą. Sindziangas yra vakarinis Kinijos regionas, kuriame pernai vyko kruvini neramumai tarp musulmonų uigūrų ir kinų hanų bendruomenių.

Prancūzija stilingai pasitiko prezidentą, pasiūliusi jam ypatingų Bordo regiono vynų, pagamintų Hu Jintao gyvenime ir modernios Kinijos istorijoje svarbiais metais: 1942-ųjų (Hu Jintao gimimo metai), 1949-ųjų (Kinijos Liaudies Respublikos įkūrimo metai), 1964-ųjų (tais metais Prancūzija ir Kinija užmezgė diplomatinius santykius), 2002-ųjų (Hu Jintao tapo Kinijos prezidentu), 2008-ųjų (tais metais vyko Pekino olimpiada).

Penktadienį Hu Jintao prie Triumfo arkos uždegs ugnį ant Nežinomo kareivio kapo ir susitiks su Prancūzijos vyriausybės vadovu Francois Fillonu, o vėliau skris į Nicos miestą Prancūzijos Rivjeroje.

Hu Jintao prieš išvykdamas į Portugaliją dar kartą susitiks derybų su N.Sarkozy.


Šiame straipsnyje: Nicolas Sarkozy

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių