Vilniuje – dar viena mirtis nuo legioneliozės

Savaitgalį Vilniuje mirė dar vienas legionelioze užsikrėtęs žmogus – vyresnio amžiaus moteris.

„Taip, tokią informaciją mes gavome patvirtintą. Tas žmogus, kuris, kaip buvo patvirtinta, kad yra užsikrėtęs, nuo užkrato mirė. Gavome informaciją tik šiandien“, – BNS patvirtino Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Vilniaus departamento direktoriaus pavaduotojas Raimondas Vaidginas.

Mirė jau trys žmonės

Pasak jo, šiemet tai jau trečiasis mirties nuo legioneliozės atvejis Vilniuje.

Vilniaus miesto savivaldybės  ekstremalių situacijų komisija praėjusią savaitę dėl patvirtintų ir įtariamų legioneliozės atvejų trijuose Vilniaus daugiabučiuose paskelbė ekstremalią situaciją. Dviejų Žirmūnų mikrorajone esančių namų (Tuskulėnų g. 5 ir Ladygos g. 3) karšto vandens sistemose nustatyta Legionella bakterijų, namo Lazdynuose (Architektų g. 79) karšto vandens tyrimai bus žinomi kovo 16–18 dienomis.

Anot specialisto, savaitgalį miręs žmogus buvo vyresnio amžiaus Ladygos g. daugiabučio gyventoja. Kaip skelbta anksčiau, 78-erių šio namo gyventojai legioneliozė nustatyta vasario 24-ąją.

Tuskulėnų g. 5 namo gyventoja nuo legioneliozės mirė sausį, dėl Lazdynų mikrorajono gyventojo mirties nuo legioneliozės NVSC informaciją iš gydymo įstaigos gavo praėjusią savaitę.

Kovojant su bakterijomis, penktadienio vakarą ir šeštadienį minėtuose daugiabučiuose buvo vykdomas terminis šokas kaitinant vandenį sistemoje iki aukštos temperatūros.

R.Vaidginas, kuris yra paskirtas operacijų centro dėl legioneliozės protrūkio vadovu, sako, kad pirmadienį rengiamas operacijų centro pasitarimas, kuriame bus aptariami terminio šoko rezultatai ir tolimesni veiksmai.

Legioneliozė – plaučių uždegimo rūšis, kurią sukelia Legionella bakterijos. Maždaug vienas iš dešimties susirgusiųjų šia liga miršta. Šios bakterijos plinta per vandens dulksną (aerozolius), dažniausiai dėl netinkamai prižiūrimos ar sukonstruotos vandentiekio sistemos. Legionella bakterijos dauginasi 20 – 50 laipsnių Celsijaus temperatūros vandenyje, o aukštesnėje nei 50 laipsnių temperatūroje bakterijos gyvuoja, tačiau nebesidaugina. Legionella bakterijos žūva, kai vandens temperatūra pakyla virš 65 laipsnių.

Legionelioze galima užsikrėsti įkvėpus bakterijomis užteršto vandens dulksnos. Liga nėra perduodama vienam žmogui nuo kito ar geriant vandenį. Šios ligos galima išvengti, jei nuolat būtų palaikoma ne žemesnė 50 laipsnių temperatūra visuose vartotojų čiaupuose, pažymi visuomenės sveikatos specialistai.

Svarstoma terminį šoką vykdyti visame mieste

Vilniuje mirus keliems legionelioze sirgusiems žmonėms, svarstoma profilaktiškai pakelti temperatūrą visų sostinės daugiabučių karšto vandens sistemose.

Tokį siūlymą pateikė pirmadienį posėdžiavęs dėl legioneliozės keliuose Vilniaus daugiabučiuose aktyvuotas operacijų centras. Šį siūlymą dar turi patvirtinti Vilniaus savivaldybės ekstremalių situacijų komisija, žurnalistams sakė Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Vilniaus departamento direktoriaus pavaduotojas Raimondas Vaidginas, kuris yra paskirtas operacijų centro vadovu.

„Buvo toks siūlymas, kad operacijos vadovas pateiks siūlymą padaryti termošoką visuose Vilniaus miesto daugiabučiuose namuose“, – sakė R.Vaidginas.

Kartu jis teigė, kad nėra pavojaus, jog legioneliozė plistų iš vieno daugiabučio į kitą per vandens tiekimo sistemas.

„Kad legionelės išplis iš vieno namo į kitą namą, taip būti negali iš principo, kadangi sistemos užterštumas yra konkrečiai vieno namo. Ir jeigu tai Žirmūnų namas numeris N, tai šalia esantys M, K, L namai neturi nieko bendra. Tai yra konkrečios vienos sistemos problema“, – aiškino R.Vaidginas.

Vilniaus savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Arvydas Darulis BNS sakė, kad dėl terminio šoko visame mieste ekstremalių situacijų komisija spręs artimiausiu metu. Kartu jis pažymėjo, jog tai kainuotų.

„Jeigu prireiks tokio atvejo, kad „Vilniaus energijos“ prašysime pakelti temperatūrą, reikės papildomų sąnaudų, tai klausimas, kas jas padengs ir kaip padengs, čia nėra taip paprasta. Turi būti ir namai pasiruošę, ir gyventojams patogu, kad jie būtų namuose, kad nuleistų vandenį (...). Sprendimas turės būti priimtas vienoks ar kitoks, ar mes rekomenduosime, ar nerekomenduosime, bet visų pirma laukiame informacijos iš operacijų centro“, – svarstė A.Darulis.

Ekstremali situacija Vilniuje kol kad neatšaukiama. Ji buvo paskelbta penktadienį dėl kelių daugiabučių vandens sistemose nustatytos taršos Legionella bakterijomis. Pastaruoju metu mirė trys šia liga sirgę asmenys. Daugiabučiuose, kuriuose jie gyveno, penktadienį ir savaitgalį vykdyti terminiai šokai.

„Jau dviejuose namuose yra užbaigtas trijų dienų termošokas, čia Ladygos gatvėje ir Tuskulėnų gatvėje, o Architektų gatvėje dar nebaigtas, jie truputį vėluoja, planuoja baigti rytoj“, – pasakojo  R.Vaidginas.

Kaip BNS nurodė NVSC, minėtų dviejų daugiabučių Žirmūnuose šilumos punktus prižiūri bendrovė „Adminsta“, Lazdynuose – bendrovė „Mantuva“.

Jo teigimu, baigus terminius šokus numatoma dar tris mėnesius periodiškai tirti šių daugiabučių vandenį.

„Jeigu tuo metu nebus augimo, bus galima konstatuoti, kad jau sistemos yra tvarkingos. Tai privers prižiūrėtojus palaikyti ir tą pakankamą temperatūrą, ir žiūrėsime, kar teisingai iki galo buvo padarytas termošokas (...). Greičiausiai nebus tų legionelių“, – sakė jis.


Šiame straipsnyje: legioneliozėvanduoVilnius

NAUJAUSI KOMENTARAI

Patarimas

Patarimas portretas
Mansu reikia keisti šilto vandens gamybą.Kiekvienas butas ,jeigu jame yra dujos gali vandenį šiltą turėti įsirenge dujų konėlę vandeniui šildyti,arba momentinį elektrinį vandens šildytuvą.Centralizuotas vandens šildymas yra pasenes būdas.Aš gyvenu tokiame name,kuriame yra dujų kolonėlė vandeniui šildyti ,nuo Tarybinių laikų ir labai patenkintas,turiu šiltą vandenį kada reikia ir kiek reikia,nebūna jokių vamzdynų remontų kad būtų nutrauktas vandens šildymas.Arba galima vandenį turėti elektra pašildžius,yra visokių vandens elektrinių šildytuvų.Manau žmonių apsileidimas ,sėdėti ir nenorėti jokių naujovių.Gyvensite pigiau,nereiks mokėti jokio gyvatuko mokesčio,visiem namo savininkam susitarus galima tai padaryti.O darbų nedaug visai,ir nedaug kainuos.Nebus gyvatukų mokesčio,šiltą vandenį turėsite kada jums reiks ir bus švarus.
VISI KOMENTARAI 1

Galerijos

Daugiau straipsnių