Lietuvai gresia prarasti ES paramą Nacionalinio stadiono projektui

 • Teksto dydis:

Premjeras Saulius Skvernelis sako, jog stringant Nacionalinio stadiono projektui Vilniuje, iškilo reali grėsmė prarasti Europos Sąjungos (ES) finansavimą.

„Akivaizdu, kad šiam projektui iškilo labai reali grėsmė ir, matyt, jau ruošiami pasiteisinimai, kodėl miestiečiai ir toliau matys ne nacionalinį stadioną, o styrančius jo griaučius, į kuriuos investuoti milijonai. Kalbėti, kodėl Vilniuje nepavyksta laiku sutvarkyti įvairių procedūrų, galima ilgai, bet valdžia yra ne tam, kad aiškintų nesėkmių priežastis o tam, kad laiku rastų sprendimus ir tinkamai atliktų savo darbą“, – pranešime spaudai sakė S. Skvernelis po susitikimo su Vilniaus meru Remigijumi Šimašiumi.

Pasak pranešimo, projektui skirtų ES lėšų gali būti nespėta panaudoti dėl stringančio jo įgyvendinimo.

Akivaizdu, kad šiam projektui iškilo labai reali grėsmė ir, matyt, jau ruošiami pasiteisinimai, kodėl miestiečiai ir toliau matys ne nacionalinį stadioną, o styrančius jo griaučius, į kuriuos investuoti milijonai.

„Itin didelis pavojus kyla prarasti ES rezervines lėšas. Viso objekto vertė be papildomos infrastruktūros siekia 79 mln. eurų. Iš jų rezervuota 34 mln. eurų“, – rašoma Vyriausybės pranešime.

Anot Vyriausybės, visos iš ES fondų lėšų finansuojamos projektų sutartys turi būti pasirašytos iki 2020 metų pabaigos.

Pernai rugpjūtį skelbta, jog 88,5 mln. eurų vertės projektui iš ES fondų tikimasi gauti 33,6 mln. eurų. Sutartys dėl ES finansavimo turi būti pasirašytos iki 2020 metų pabaigos, o pinigai turi būti išmokėti ir panaudoti iki 2022 metų rugsėjo. 

Teismas kovo pradžioje sustabdė Nacionalinio stadiono rangos konkurso procedūras. Bendrovė „Vilniaus nacionalinis stadionas“ teismui skundžia konkurso komisijos sprendimą nenagrinėti jos pasiūlymo.

Konkurso komisija derybas toliau tęsia su vieninteliu likusiu jo dalyviu – koncerno „Icor“ valdoma inžinerinių produktų ir sprendimų bendrove „Axis Industries“ bei jos partneriais. Bendrovės „Vilniaus nacionalinis stadionas“ pasiūlymas buvo atmestas, nes įmonė jį pateikė ne per informacinę viešųjų pirkimų sistemą, kaip to reikalavo konkurso sąlygos, o užklijuotame voke.

„Axis Industries“ kartu su bendrovėmis „Venetus Capital“, „Kauno arena“ ir architektų bendrovėmis „Populous“ bei „Cloud architektai“ kompleksą siūlo pastatyti už 79,9 mln. eurų. Konsorciumui pateikus detalizuotą stadiono urbanistinį ir architektūrinį sprendinį, finansinės veiklos modelį ir komercinės veiklos verslo planą, pasiūlymas bus vertinamas iki birželio vidurio, vėliau prasidės oficialios derybos.

25 metų trukmės koncesijos sutarties pasirašymas numatytas 2019 metų vasarą.

R. Šimašius: stadionas bus pastatytas laiku

Premjerui S. Skverneliui kritikuojant sostinės savivaldybę, kad ši gali laiku neįgyvendinti nacionalinio stadiono projekto, miesto meras atkerta, jog pagrindinė rizika yra Vyriausybės projektas.

Meras R. Šimašius tikina, kad stadionas bus pastatytas laiku, svarbu, kad teismas laiku išnagrinėtų bendrovės „Vilniaus nacionalinis stadionas“ skundą.

„Jeigu teismas laiku išnagrinės skundus, kaip buvo numatyta, galbūt mes net anksčiau nei pagal grafiką tą projektą realizuosim“, - žurnalistams trečiadienį sakė R. Šimašius.

Šiuo metu teismas yra pritaikęs laikinąsias apsaugos priemones konkursui. Anot R. Šimašiaus, byla iš esmės turi būti išnagrinėta iki gegužės 1 dienos ir pusantro mėnesio užtrukęs vėlavimas įtakos projektui nedarys.

Anot jo, didesnė grėsmė yra Vyriausybės pozicija dėl stadiono. Anot jo, Vyriausybė blaškosi ir rodo vis mažesnį suinteresuotumą, kad stadionas būtų pastatytas.

„Dėl stadiono galiu pasakyti vienareikšmiškai, kad yra viena rizika, susijusi su nacionaliniu stadionu ir su daugiafunkciu kompleksu, ir tą riziką ir išsakiau Premjerui. Tai yra rizika, kad Vyriausybė nuspręs dėti ant stabdžių ir kad Vyriausybė nuspręs kažką su europiniais pinigais perskirstyti. Tą riziką esu įvardinęs ir anksčiau, tą riziką matau ir šiandien, nes būtent Vyriausybė atšaukė savo aukštus pareigūnus ir delegavo kitų ministerijų gerokai žemesnio rango valstybės tarnautojus į darbo grupę“, - tikino R. Šimašius.

Jis tikino, kad projektas vyksta sklandžiai.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių