Nauja paroda – tarsi kelionė per benamio gyvenimą

  • Teksto dydis:

Rugsėjo 9 d., penktadienį, 18 val. Nacionalinėje dailės galerijoje (NDG) atidaroma paroda „Padainuok man labanakt” yra beveik metus vykusio projekto, skirto visuomenės paraštėse atsidūrusiems žmonėms, vaizdinis rezultatas.

Paroda veiks iki 2016 m. spalio 9 d.

Rugsėjo 9 d., 11 val. vyks spaudos konferencija. Joje dalyvaus viena projekto iniciatorių, VšĮ „Socialiniai meno projektai“ vadovė Ieva Petkutė, Lois Blackburn ir Philip Davenport, menininkų dueto „arthur+martha“ (Jungtinė Karalystė) nariai, Britų tarybos biuro Lietuvoje direktorius dr. Artūras Vasiliauskas ir NDG kuratorė Ieva Mazūraitė-Novickienė.

Organizacija „Socialiniai meno projektai“, įgyvendinanti profesionalaus meno iniciatyvas, stiprinančias įvairių visuomenės grupių gerovę, kartu su partneriais iš Didžiosios Britanijos įgyvendino projektą „Padainuok man labanakt“ ("Sing me to sleep"). Projekte bendradarbiavo abiejų šalių menininkai, benamiai ir skurdą patiriantys žmonės. Kūrybinį procesą vainikuos NDG atidaroma jungtinė paroda.

Dvišalis projektas nuo praėjusių metų lapkričio tuo pačiu metu vyko Vilniuje, socialinės pagalbos ir integracijos centre „Betanija“, ir Mančesteryje, benamių centre „The Booth Centre“. Projekto veiklos programoje dalyvavo apie 500, o prie parodos įgyvendinimo tiesiogiai prisidėjo daugiau nei 80 benamių ir skurdą patiriančių asmenų Lietuvoje ir Didžiojoje Britanijoje.

Projekto dalyviai Vilniuje ir Mančesteryje kartu su profesionaliais menininkais lankėsi parodose, kvietė pasivaikščioti savo sudarytais maršrutais bei dalyvavo įvairioje meninėje veikloje ir dirbtuvėse, kuriose skaitė pasakas, pasakojo istorijas, piešė, kūrė koliažus, filmavo ir fotografavo. Kūrybiniai bandymai padėjo dalyviams atverti vaikystės ir dabarties patirtis. „Padainuok man labanakt“ – tai kelionė pasakų mišku, kuris tampa metafora, simbolizuojančia gyvenimą. O visos pasakos panašios neatsitiktinai. „Jos visos yra iš gyvenimo“, – sako vienas projekto dalyvių.

Projektu siekiama atkreipti dėmesį į kūrybos svarbą visuomenės paraštėse atsidūrusiems žmonėms. Taip pat juo norima plėsti benamystės suvokimą visuomenėje, įsiklausant į dalyvių mintis apie bendražmogiškas, visiems mums aktualias vertybes: namus, saugumo jausmą, buvimo kartu vertę, sveikatą.

„Meninė kūryba benamiams ir skurdą patiriantiems žmonėms – tarsi užuovėja nuo gyvenimo chaoso. Kartu tai yra gyvybiškai svarbus prasmingo buvimo momentas“, – teigia Ieva Petkutė, VšĮ „Socialiniai meno projektai“ ir projekto „Padainuok man labanakt“ vadovė.

Beveik metus trukusius kūrybinius procesus apjungsiančios bendros parodos „Padainuok man labanakt“ ekspoziciją sudarys erdvinė instaliacija, piešiniai ant sienų ir langų, fotografijos, trumpametražis filmas. Išskirtinis parodos eksponatas – benamių centre Mančesteryje sukurtas skiautinys, kuriame vaizduojami miško, paukščių motyvai, įdaigstyti ženklai, žodžiai. Visi parodos fragmentai atskleidžia projekto daugiakalbystę: užrašytuose, įrašytuose ir išsiuvinėtuose tekstuose pinasi lietuvių, anglų ir rusų kalbos.

Lietuvoje vykusių kūrybinių dirbtuvių ir pasivaikščiojimų metu sukurtus kūrinius perkelti į galerijos erdvę, juos sujungti į vientisą kelionės pasakų mišku istoriją padėjo bendradarbiavę įvairių sričių menininkai: Eglė Gudonytė, Teodoras Malinauskas, Vytautas Stakutis, Justė Vazgytė ir kiti. Didžiojoje Britanijoje projektą įgyvendino menininkų duetas „arthur+martha“ – Loisa Blackburn ir Philipas Davenportas.

Parodos atidarymo metu projekto dalyviai kartu su eksperimentinės muzikos kūrėjais Mikalojumi Smulskiu, Deividu Sereičiku ir Simonu Nekrošiumi vienintelį kartą atliks specialiai parodai skirtą, miško garsų įkvėptą performansą.

Visą mėnesį veiksiančios parodos metu vyks nemokami projekto dalyvių inicijuoti renginiai: rankų darbo žvakių dirbtuvės, pasivaikščiojimai po Vilnių su benamiu asmeniu. Kino centre „Skalvija“ rugsėjo 24 d. 16 val. bus atidaryta personalinė projekto dalyvio Andrejaus Kibisovo koliažų paroda.

Paroda Nacionalinėje dailės galerijoje veiks iki 2016 m. spalio 9 d.

Rugsėjo 6 – 11 dienomis Vilniuje viešės projekto dalyviai ir bendraautoriai iš Didžiosios Britanijos.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių