Lietuva ir Vilnius britų akimis: atidaroma paroda „Literatų street“

  • Teksto dydis:

Spalio 25 d. 17.30 val. Vilniaus dailės akademijoje atidaroma grupinė paroda „Literatų street“, sukurta Southampton Solent (D. Britanija) universiteto dėstytojų ir studentų.

Svarbiausia pradinė projekto mintis – Vilnių ir Lietuvą pristatyti britų menininkams, kurie dar nėra buvę Lietuvoje, o galbūt ir visai nieko negirdėję apie mūsų šalį. Kūrybinių komunikacijų dėstytoja Southampton Solent universitete Irma Gineikienė sako, jog siekiant užsienio menininkams pristatyti Vilnių ir visą Lietuvą, juos reikia supažindinti su žymiais lietuvių menininkais, rašytojais, čia gyvenusiais autoriais, ar bent kažkuo susijusiais su Lietuva. Turime kuo didžiuotis – nuo Romain Gary, Jono Meko, M. K. Čiurlionio iki Kristinos Sabaliauskaitės. „Kaip tai padaryti? Menininkams geriau vienąkart pamatyti, taigi, reikia jiems parodyti Literatų gatvę Vilniuje, kurios sienas puošia daugybės talentingų menininkų sukurtos lentelės-dedikacijos, pagerbiančios lietuvių rašytojus ir jų kūrinius. (Literatų gatvės projektas, kuruojamas MMC ir Eglės Vertelkaitės, išvystytas ir užbaigtas 2008–2013 metais, yra tapęs populiariu turistų traukos objektu, puikiai pristatančiu kūrybišką Vilnių užsieniečiams).“

Parodą kūrė daugiau kaip 30 dailininkų, dizainerių, iliustratorių, besimokančių ar dirbančių Southampton Solent universitete (tarp jų yra ir lietuvių). Dalyviams buvo pasiūlyta pasirinkti mėgstamą autorių, citatą, knygą, susijusią su Lietuva ar Vilniumi (pasiūlytas sąrašas – nuo klasikų, lietuvių išeivių iki šiuolaikinių rašytojų, bet dalyviai galėjo laisvai rinktis bet kokį mėgstamą autorių ar kūrinį, nebūtinai tiesiogiai susijusį su Lietuva). Kiekvienas sukūrė po darbą, inspiruotą jų pasirinkimo. Vėliau darbai buvo atspausti ant drobės ir parodoje bus eksponuojami kaip  vertikalios vėliavos. Drobė pasirinkta neatsitiktinai – tai medžiaga, būdinga Lietuvai.  Be to, savo forma  drobinės vėliavos primena tradicinius lietuviškus lininius rankšluosčius, taip mėgstamus vyresnės lietuvių emigrantų kartos – su ikoniniais lietuvybės ženklais: Gedimino pilimi, Vyčiu ar Trijų kryžių kalnu. Žinoma, tai ir savotiškas būdas dar kartą klausti, kas yra lietuviška tapatybė, Lietuva ir lietuviai pasaulyje.

Kita šio projekto dalis – dviejų dienų kūrybinės dirbtuvės Vilniaus dailės akademijoje, kurias ves britų menininkas Jonny Hannah (plakatų autorius bei „Literatų Street“ parodos vadovas) ir Irma Gineikienė. Dirbtuvių metu įvairių specialybių VDA studentai kurs savo manifestus – drąsius pareiškimus popieriuje, fotografijoje, kaip atspaudus ant marškinėlių, ženklelius ir kt. Vėliau visi manifestai bus sudėti į bendrą „Vilniaus Manifestą“.

Kaip teigia projekto iniciatoriai, ši paroda – savotiška dovana mūsų šaliai atkurtos Lietuvos šimtmečio proga, tačiau ne tik tai Lietuvai, kuri prie Baltijos, bet ir Lietuvai visame pasaulyje, „išsiliejusioje iš savo krantų“, bandančiai suvokti savo tapatybę. Panašiai ir kūrybinės dirbtuvės – tai dovana jauniems kūrybiškiems vilniečiams ir dar vienas paskatinimas sakyti tai, kuo tiki, tikėti tuo, ką sakai, kalbėti tekstais, vaizdais, veiksmais.

Parodos atidarymas vyks spalio 25 d. 17.30 val. Vilniaus dailės akademijoje, Baltajame koridoriuje ir Gotikinėje salėje (Maironio g. 6, Vilnius).

Paroda veiks iki lapkričio 26 d. Lankymas nemokamas.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių