Vilniaus taupomajai kasai nurodyta riboti paskolas, indėlių palūkanas

Lietuvos bankas toliau imasi priemonių riboti rizikingų kredito unijų veiklą - viena didžiausių šios rinkos dalyvių Vilniaus taupomoji kasa privalės riboti paskolų sumą ir indėlių palūkanas.

Sprendimą Lietuvos banko Priežiūros tarnyba penktadienį priėmė, remdamasi Lietuvos centrinės kredito unijos atliktu jos veiklos vertinimu, pranešė centrinis bankas.

Ketvirtadienį unijos vadovas Darius Čepauskas įmonės interneto tinklapyje pareiškė, kad dviejų kitų unijų uždarymas neturės įtakos šios unijos veiklai.

Nustatyta, kad Vilniaus taupomoji kasa tinkamai nevertina sandorių rizikos - neįsitikina, ar klientas galės vykdyti įsipareigojimus. Todėl unijai nurodyta neskolinti daugiau nei 30 tūkst. litų, o neprofesionaliems indėlininkams palūkanas nustatyti, atsižvelgiant į rinkos vidurkį.

Vilniaus taupomosios kasas interneto tinklapyje skelbiama, kad už terminuotus indėlius litais ji siūlo nuo 2 proc. (3-5 mėnesių termino) iki 4,5 proc. (24 mėnesių ir ilgesnės trukmės) palūkanas.

Riboti veiklą unija privalo laikinai, kol bus atliktas inspektavimas ir Lietuvos bankas įvertins jo rezultatus, bet ne ilgiau kaip iki 2013 metų birželio 1 dienos.

„Tikime, kad po šio sprendimo Vilniaus taupomoji kasa imsis sprendimų, kurie pagerintų šios unijos finansinius rodiklius. Ši kredito unija prieš savaitę pristatė veiklos trūkumų šalinimo planą, dalį trūkumų jau sugebėjo pašalinti. Kartu su Lietuvos banku stebėsime, kaip unija įgyvendina šį planą“, - pranešime spaudai sakė Lietuvos centrinės kredito unijos valdybos pirmininkas Fortunatas Dirginčius.

Anot jo, Lietuvos centrinė kredito unija prižiūrės, kaip Vilniaus taupomoji kasa taisys veiklos trūkumus.

„Didesnių ar mažesnių veiklos trūkumų galima atrasti kiekvienoje kredito įstaigoje, tiek kredito unijose, tiek bankuose, tačiau trūkumus reikia operatyviai spręsti, o į Lietuvos centrinės kredito unijos teikiamas pastabas ir rekomendacijas atsižvelgti nelaukiant rinkos priežiūros institucijos sprendimų“, - tvirtino F.Dirginčius.

Vilniaus taupomoji kasa priklauso bendrai Lietuvos centrinės kredito unijos sistemai, kuri jungia didžiąją dalį šalyje veikiančių kredito unijų.

F,.Dirginčiaus teigimu, tai, kad Lietuvos banko sprendimas priimtas remiantis Lietuvos centrinės kredito unijos atliktos veiklos tikrinimo ataskaita, rodo, kad centrinė kredito unijų sistema yra pajėgi efektyviai stebėti unijų veiklas.

„Lietuvos centrinė kredito unija nėra rinkos priežiūros institucija – net ir nustatę veiklos trūkumų, mes negalime pritaikyti poveikio priemonių. Tokiais atvejais galime tik atkreipti dėmesį ir unijos vadovybei rekomenduoti sprendimus, konsultuoti, kaip pašalinti veiklos trūkumus. Todėl ateityje sieksime, kad Kredito unijų įstatymas būtų papildytas, centrinei kredito unijai suteikiant daugiau atsakomybės ir galių vykdant jai priklausančių kredito unijų veiklos priežiūrą“, – teigė F.Dirginčius.

Ketvirtadienį Lietuvos bankas dėl finansinių pažeidimų atšaukė unijų Švyturio taupomoji kasa ir Nacionalinė kredito unija veiklos licencijas ir ketina inicijuoti jų bankrotus. Abi jos Lietuvos centrinės kredito unijos sistemai nepriklauso.

2011 metais Lietuvos  banko valdyba buvo skyrusi Vilniaus taupomajai kasai 1 proc. jos bendrųjų 2010-ųjų metinių pajamų dydžio baudą, nes kredito unija teikė finansines paslaugas, nors tai daryti unijos teisės buvo apribotos.NAUJAUSI KOMENTARAI

Istorija kartojasi

Istorija kartojasi portretas
Lietuvos bankas neleido Snorui didinti įstatinį kapitalą. Po kelių mėnesių užgriūvo tikrintojai ir rando, kad trūksta turto (kapitalo). Tada jau skelbiama, kad bankas gali būti nemokus ir nacionalizuojamas. Tai gal reikėjo leisti didinti įstatinį kapitalą, ir viskas būtų buvę tvarkoje? Naujajam “Snoro” administratoriui buvo paskirtas 140.000 EUR (~483.330 Lt) atlyginimas. Sakoma, kad jis nebuvo didesnis už buvusių vadovų atlyginimus. Dabar jau pastovūs bankroto administratoriai gauna milžiniškus atlyginimus 100.000 Lt. administratoriui + 5 MILIJONAI Lt/mėn. jo komandai. Stekens banką tol, kol išparduos visa turtą, kurio gal ir užteks administratorių atlyginimams… Kreditoriai? O kam jie rūpi? Kadangi "Snoro" įkainiai už paslaugas buvo patys mažiausi, tai galima spėti, kad "gerųjų" skandinaviškų bankų, vis didinančių įkainius ir plėšiančių žmones vidury baltos dienos bei kasmet iš Lietuvos išpompuojančių milijardinius pelnus, vadovų atlyginimai yra dar didesni. Tikiuosi, supratote, kodėl tie "gerieji" bankai apiplėšdinėja jus kiekvieną dieną.. Kas galėtų paneigti, kad būtent jie paspaudė Lietuvą, kad būtų sunaikintas nereikalingas konkurentas? Po 1992 m. visoje Lietuvoje veikė daugybė bankelių ir "mini-EBSW": enijos, liridos, luokės, zorteros ir kitokios sukčių firmelės, rinkusios iš žmonių pinigus ir jų negrąžinusios. Tiesiog, buvo sukurta visuotinio GYVENTOJŲ APVOGIMO sistema. EBSW apgavo keliasdešimt tūkstančių, žmonių ir negrąžino jiems apie 85 mln. Lt.Vilniškė UAB "Fidus" apgavo apie 1200 žmonių. Jiems negrąžinta apie 18,5 mln lt. Po 10 m. trukusių tyrimų ir teismų maratonų, paaiškėjo, jog „trūksta“ įrodymų, todėl kaltųjų nustatyti neįmanoma. Pats "Fidus" vadas, milžinišką pilį Zujūnuose padovanojęs tada 3 m. dukrai, pasirodė besąs visiškas vargšas. Vėliau sėkmingai įsitaisė "Snoro" banke. Panašiai ir su kitomis firmelėmis. Dar surastą tokių firmų turtą sėkmingai išsidalino visokie "ekspertai", bankroto administratoriai, pasisikirdami sau didžiulius atlyginimus. "Administravo" tol, kol buvo iš ko mokėti sau tuos atlyginimus... Tyrimams ir teismams buvo beprasmiškai iššvaistytos milžiniškos VALSTYBĖS lėšos. Kam to reikėjo: juk TEISINGUMAS NETRIUMFAVO? Visa tai laimino ir toleravo tuometinės valdžios - tiek LDDP, tiek konservatorių, todėl kiekvienas tų laikų aukštas pareigūnas yra atsakingas už tą chaosą. Matyt, taip bus ir su "Snoru" – iš užsienio už beprotiškus atlyginimus pasamdyti administratoriai „administruos“ tol, kol „išadministruos“ visus „Snoro“ pinigus – JŪSŲ PINIGUS, ponai KAPITALISTAI ... Tas pats bus ir su Kredito unijomis, nes jos maišosi po kojomis skandinavijos bankams, apiplėšdinėjantiems jus vidury baltos dienos...
VISI KOMENTARAI 1
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių