Skandalo atgarsiai: paminklą Užupyje gelbės, tik jei atras pinigų

Vieno iš vertingiausių sostinės medinės architektūros pastato likimas gali pradėti spręstis tik kitų metų kovą – jeigu iš namo iki to laiko dar bus kas likę.

Plano nėra

Dėl XIX a. pabaigoje statyto medinio namo Užupyje labai susirūpinę patys vilniečiai, tačiau atsakingos institucijos nežada nieko konkretaus.

Namas Polocko g. 52, pastatytas 1876 m., rekonstruotas vienintelį kartą – 1887 m. Istoriniu, kultūriniu ir architektūros požiūriu vertingas pastatas, įtrauktas į kultūros paveldo sąrašą, yra avarinės būklės, jam būtinas kapitalinis remontas.

Vilniaus miesto savivaldybė, kaip „Vilniaus dienai“ teigė Ekonomikos departamento direktorius Vytautas Grinius, planuoja pasirūpinti namu kažkada ateityje, tačiau konkrečių planų kol kas nėra. Tvarkymą inicijuotų savivaldybė, susitarusi su kitų butų savininkais“, – komentavo V. Grinius.

Vyko tik apklausa

Kultūros paveldo departamento Vilniaus teritorinio padalinio vedėjas Vitas Karčiauskas sakė, jog savivaldybei kreipusis į Kultūros ministeriją, namo restauravimui galėtų būti skirtas finansavimas iš Europos ekonominės erdvės ir Norvegijos fondų paramos lėšų.

Jo teigimu, praėjusiais metais savivaldybė kreipėsi į Kultūros ministeriją, pateikdama penkis objektus „medinukus“, nes šiemet ateina nauji finansai iš Europos ekonominės erdvės ir Norvegijos fondų, o šiame sąraše minėtas pastatas yra svarbiausias.

„Tie penki objektai buvo pateikti darant apklausą visoje Lietuvoje, koks yra poreikis. Palanga parašė apie savo vilas, Kaunas apie kitką. Susirinkome informaciją, bet valstybinio planavimo, kad mes konkrečiai duosime Kaunui tiek, Vilniui tiek, kitiem dar kažkiek, nėra – mums paprasčiausiai norvegai neleido planuoti“, – sakė Kultūros ministerijos Saugomų teritorijų ir paveldo apsaugos skyriaus vedėja Irma Grigaitienė.

„Kas duoda pinigus, tas ir nurodo“

Kultūros ministerijos atstovė patvirtino, kad pirmąjį žingsnį norint išsaugoti ir rekonstruoti namą turėtų žengti savivaldybė. „Mūsų donorų yra toks nurodymas, kad paraiškas teiktų juridinis asmuo, nes jo tada ir atsakomybė yra kita, – pabrėžė V. Grigaitienė. – Tas namas, kuriame yra keli butai, jeigu teiktų paraišką kaip bendrija – galima teikti, jeigu už juos teiktų savivaldybė – galima teikti, tačiau ten bus juridiniai niuansai. Namas su savivaldybe turi sudaryti sutartį. Tai mažiau sudėtinga, nei kaimui su seniūnija sudaryti sutartį, nes vis tiek mūsų namus administruoja savivaldybės paskirti administratoriai“.

Tačiau pateikus paraišką finansavimas pastato restauravimui dar nebūtų garantuotas.

„Mes kažkokių konkrečių objektų nesame numatę finansuoti iš Europos ekonominės erdvės lėšų. Bus galima teikti paraiškas, kaip ir praeitame etape, kaip ir struktūriniuose fonduose. Čia bus atskiras kvietimas, teiks paraiškas tiek Vilniaus medinukai, tiek Lietuvos medinukai“, - sakė Saugomų teritorijų ir paveldo apsaugos skyriaus vedėja.

Paraiškų priėmimą viltasi paskelbti lapkritį, bet jis nukeltas į 2013 m. kovą. „Tai mūsų partnerių diktuojamos sąlygos. Kas duoda pinigus, tas ir nurodo. Žinome Polocko g. 52 namo vertę, ir tikimės, kad ministerijos atstovai bus tarp ekspertų, kurie vertins paraiškas, ir skirsime dėmesį. Tačiau pasakyti, kad „Taip, tikrai finansuosime“, - negalime“, - sakė V. Grigaitienė.


Šiame straipsnyje: UžupisVilniusPolocko gatvė

NAUJAUSI KOMENTARAI

zina

zina portretas
Grigaitienei - už jos tam tikrus darbelius vieta kalėjime, bet ne tokiose pareigose dirbti.

Rasa

Rasa portretas
Dieve, kaip viskas beviltiška...

atsibude

atsibude portretas
jau supuvo,reikejo jau pries20m tvarkyti
VISI KOMENTARAI 6
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių