Juodu humoru paaštrintas politinis kabaretas

Vienas žinomiausių kroatų režisierių Oliveris Frljićus ir Slovėnijos Jaunimo teatras spalio 18 ir 19 dienomis Menų spaustuvėje pristatys  garsiausią savo spektaklį „Tebus prakeiktas Tėvynės išdavikas!“. Spektaklis aplankė ne vieną prestižinį teatro festivalį, sukėlė furorą bene visuose buvusios Jugoslavijos festivaliuose, viešėjo Vroclavo festivalyje „Dialog“ ir Niujorko „Perforations“, kurį rengia vienas svarbiausių miesto teatrų „La MaMa“, o šįmet grįžo iš tarptautinio Briuselio festivalio „Kunstfestivaldesarts“.  Įvertintas garbiais apdovanojimais, Vilniaus žiūrovus privers ne tik pažvelgti į kitų šalių istoriją, bet ir atsigręžti į savą.

Spektaklis bando susumuoti Jugoslavijos skilimo istoriją: ar viskas šiandien gerai, ar visi išsidalino žemes ir tautybes? Slovėnijos jaunimo teatro aktoriai, patys išgyvenę šalies skilimą, jį perteiks per asmenines juokingas ir tragiškas istorijas. Kandus, trikdantis, tarpais žiaurus humoras kalbės apie tai, kas iš tiesų svarbu kiekvienai šaliai ir jos piliečiams: apie meninę ir socialinę laisvę, individualią ir kolektyvinę atsakomybę, toleranciją ir stereotipų ribas.

Pasakojimuose persipina politinės realijos, tokios panašios į mūsų, tik skiriasi datos. „O tu kur buvai per slovėnų ir kroatų karą? O kur buvai, kai mirė Tito?“ klausia vienas. Kitoje scenoje dar absurdiškesnis vaizdas: „Dario? O tu ne kroatas? O kokią vėliavą keli ant savo jachtos? Kroatų nes patogiau prieš vandens policiją?“.

Slovėnų šou tiesiogiai puola pavojingus tabu kai kurie bendri, o  kai kurie yra būdingi Balkanų kultūrinėje erdvėje, – tačiau auditorija nuolat įtraukiama į scenoje vykstantį veiksmą ir ji vaidina keletą skirtingų rolių: žiūrovas kaip liudininkas, kaip partneris, o gal net taikinys, publikos reakcija yra svarbi pasirodymo dalis.

Režisierius Oliveris Frljićus, vadinamas ir Balkanų enfant terrible, ir performansistu, ir provokatoriumi,  spektaklį kūrė drauge su aktoriais. Pirmose repeticijose nebuvo net scenarijaus, viskas buvo imama iš realių gyvenimiškų situacijų, improvizuojama. Kūrybinė grupė negina nei vienos Jugoslavijos konflikto pusės. Aktoriai kalba naujai susiformavusių valstybių balsu, todėl žiūrovams paliekama spektaklį suprasti pagal asmeninę „tiesą” ir atrasti savo dramaturginį kelią. „Nesistengiu pateikti atsakymų, nes manau, kad Jugoslavijos žlugimo istorija nebuvo tinkamai paaiškinta,” sako Frljićus.

O kaip istorija apsieis be pučiamųjų orkestro muzikos, paprastai mums žinomos iš Kusturicos filmų, bet esančios gyva šių šalių tradicija? Spektaklyje skamba vietinės  baladės ir liaudies dainos, paties režisieriaus kuriamas turbofolkas. Aktoriai scenoje pasirodo su muzikos instrumentais, bet melodijos ar dainų tekstai skamba ironiškai, kandžiai ir chuliganiškai linksmai. Paties spektaklio pavadinimas „Tebus prakeiktas tėvynės išdavikas!“ yra perfrazuotos paskutinės buvusios Jugoslavijos himno eilutės.

Anarchistinio teatro demonstravimas, papildytas ironija ir skausmu, asmeninėmis istorijomis ir postdramine kalba, įrodo, kad spektaklis „Tebus prakeiktas Tėvynės išdavikas!“ kuriamas įdomiausiomis šių dienų teatro priemonėmis. O specifinis žvilgsnis į istoriją privers nusistebėti,  kaip galima į ją žvelgti be patetikos ir trafaretų.

Spalio 18 ir 19 d. 19 val. Menų spaustuvės Juodojoje salėje puiki proga Lietuvos publikai pamatyti mūsų itin retai mūsų šalyje pasirodančius Balkanų šalių teatralus. Spektaklis pažymėtas „N18“ ir bus rodomas slovėnų kalba su lietuviškais subtitrais.


Šiame straipsnyje: menų spaustuvė

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių