Dujos iš Kazokiškių sąvartyno atpigino šildymą Vieviui 20 proc.

Kazokiškių sąvartyne įrengus modernią dujų surinkimo įrangą, išgaunamas dujas pradėta tiekti Vievio šilumos tinklams. Dėl to Vievio gyventojams šiluma pigs apie 20 proc., mažiau jie mokės ir už karštą vandenį. Sausio mėnesio kaina dar buvo 31,74 ct už kilovatvalandę šilumos, vasarį ji mažės maždaug penktadaliu. Šilumos kaina Vievyje iki šiol buvo viena didžiausių Lietuvoje - skelbia Vilniaus savivaldybė.

„Tai geras pavyzdys, kaip protingas dujų panaudojimas duoda naudą žmonėms. Šis projektas Vievio gyventojams sumažins kainas už šildymą ir karštą vandenį“, - šiandien apžiūrėdamas įrenginius kalbėjo Vilniaus meras Artūras Zuokas.

„Vievio šilumos tinklų“ teritorijoje įgyvendinant dujų išgavimo sąvartyne projektą buvo įrengta 800 kW galios šilumos ir elektros kogeneracinė jėgainė, kuriai tiekiamos dujos išgaunamos sąvartyne, taip pat nutiestas 5,5 km ilgio vamzdynas, kuriuo dujos tiekiamos jėgainei.

Norint tiekti Kazokiškiškių sąvartyne susidarančias dujas ir šildyti Vilniaus miestą, turėtų būti nutiestas 30 kilometrų (su tarpinėmis dujų stotimis) vamzdynas nuo sąvartyno iki Vilniaus termofikacinės elektrinės Nr. 3 Jočionių gatvėje. Taip pat ekonomiškai neatsipirktų iš šių dujų panaudojimas Vilniaus miesto šildymui, nes išgaunamų dujų kiekio pakaktų tik 1-2 MW galingumo katilinei, kurioje būtų gaminama šiluma. Tai yra apie 1 proc. vasaros šilumos poreikio Vilniaus miestui.

Projektą prieš porą metų iniciavo Kazokiškių sąvartyną eksploatuojanti 8 savivaldybių įkurta bendrovė „VAATC“ (Vilniaus apskrities atliekų tvarkymo centras, kurio 74,9 proc. akcijų priklauso Vilniaus miesto savivaldybei).

Vilniaus vicemeras Jonas Pinskus džiaugėsi, jog Kazokiškių sąvartynas virsta moderniu, europietiškus standartus atitinkančiu sąvartynu, kokių galima aptikti išsivysčiusiose šalyse.

„Pasaulyje sąvartyno kaimynystė aplinkiniams gyventojams reiškia ekonominę naudą, dabar jau galima tuo pasidžiaugti ir Lietuvoje. Išgaunant dujas sąvartyne, aplinkiniams gyventojams nemalonių kvapų dar labiau sumažės, nes susikaupusios dujos pateks ne į orą, o šildys Vievio gyventojų radiatorius“, – sakė J.Pinskus.

Pasak „VAATC“ direktoriaus Nerijaus Žiliaus, gyventojams kylančių nepatogumų dėl sąvartyno kaimynystės kaskart mažėja – nuolat rūpinamasi, kad sąvartyne nebūtų paukščių, išnešiojančių atliekas po sąvartyno apylinkes, stengiamasi sumažinti iš kaupo sklindantį kvapą.

Šio metu iš sąvartyno yra išgaunama apie 400 m3 dujų per valandą. Maždaug toks dujų kiekis per mėnesį išnaudojamas vidutinio dydžio individualaus namo šildymui.

Dujų išgavimo Kazokiškių sąvartyne projektas pradėtas įgyvendinti 2011 metais. Kazokiškių sąvartyno valdytojo, - „Vilniaus apskrities atliekų tvarkymo centro“, - skelbtą konkursą laimėjo ir pirmą projekto etapą įgyvendino UAB „Autoidėja“. Pagal sutartį bendrovė „Autoidėja“ Vievio šilumos tinklų operatoriui UAB „Gelvita“ šilumą tiekia po 10 ct už kW. Tiekimas pradėtas sausio mėnesį, pabaigus sistemos išbandymus. Dėl to Vievio gyventojams šiluma turėtų pigti 20 proc.

Bendrovės „Autoidėja“ laukia dar antrasis projekto etapas – iki šių metų pabaigos turi būti pastatytas antras 800 kW galios kogeneracinis jėgainės blokas. Didėjant šilumos gamybai iš Kazokiškių sąvartyne išgautų dujų, gali būti pasiektas dar didesnis šilumos kainos mažėjimas.


Šiame straipsnyje: šildymasVievisšildymo kainos

NAUJAUSI KOMENTARAI

Sutaupykim

Sutaupykim portretas
Atpiginkim siluma, irengdami po savartyna prie kiekvieno miesto!

lietuvis

lietuvis portretas
komentaru nera keista kodel
VISI KOMENTARAI 2
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių