Dilema rinkėjams – kur dingo mėgstami kandidatai?

Žmonės, dirbantys Seimo rinkimų komisijose, atskleidė rimtą Lietuvos rinkimų bėdą. Ir tai ne vien jų neskaidrumas ir skambūs, bet kartais beprasmiški politikų pažadai. Viena iš didžiausių ateinančių balsuoti žmonių bėdų yra ta, kad jie nesupranta, kaip veikia rinkimų sistema.

Antrąją išankstinio balsavimo dieną Vilniaus miesto savivaldybėje buvo ramu. Ketvirtadienį komisijos nariai jau galėjo pakelti galvas nuo stalų ir, kai nebuvo rinkėjų, pasidalinti savo nuotaikomis.

„Šiandien yra žymiai lengviau nei per pirmąjį turą. Galima ir nusišypsoti – net tai, kas per pirmąjį turą taip vargino, šiandien jau atrodo visai juokinga, - sakė viena Šeškinės apygardos komisijoje dirbanti moteris. – Dažniausiai žmonės ilgai išstovėję eilėje prie mūsų prieina pikti ir dėl visko išsilieja ant mūsų. Jie mums priekaištauja dėl ilgos eilės, dėl nepatogių balsavimo kortelių, dėl mažų patalpų, net rašiklių kokybės. Kuo ilgiau eilėje išstovi žmogus, tuo jis būna piktesnis.“

Kai kurie žmonių priekaištai komisijos nariams kelia šypseną.

„Šiandien skambino vienas žmogus ir klausė, kodėl jis negali balsuoti už savo norimą kandidatą. Jis labai tuo stebėjosi ir širdo“, - sakė Žirmūnų rinkimų apygardos komisijos narys.

Vienas per kitą komisijos nariai pasakojo panašias situacijas per antrąjį rinkimų turą – žmonės buvo labai nusivylę, kai negalėjo balsuoti už savo mėgstamos partijos kandidatą ir turėdavo rinktis iš esamų.

Kai jaunimas protestuoja dėl neskaidrių rinkimų, politikai dalyvauja debatuose, agituoja ir ginasi, rinkėjai mąsto ne tik už ką balsuoti, bet ir apskritai, kaip veikia rinkimų sistema.

„Vienmandatė, daugiamandatė apygarda, 70, 71 narys – viso to nesuvokia daug žmonių. Ypač vyresnio amžiaus. Kiek galime, paaiškiname jiems. Ateina kokia bobutė, laiko tuos lapelius rankose ir nesupranta, kodėl juos turi pildyti, kuo jie vienas nuo kito skiriasi, o per antrąjį turą – kur dingo kiti kandidatai. Todėl ypač prieš rinkimus reikėtų daugiau švietimo, pamokų, paskaitų, kaip veikia rinkimų sistema Lietuvoje“, - savo nuomonę išreiškė prisistatyti nenorėjęs Žirmūnų apygardos komisijos narys.

„Per rinkimus mažai juoko – daug įtampos“, - pridūrė jo kolegė, Žirmūnų apygardos sekretorė Inga Kirdonienė.

Seimo rinkimų sistema nelengvai įkandama net būsimiems politikos specialistams. Savivaldybėje, prie kituose miestuose registruotiems rinkėjams skirtos salės, buvo nusidriekusi eilė, kurioje stovėjo ir Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijos kariūnai, studijuojantys tarptautinius santykius.

Vaikinai sakė, kad jau yra apsisprendę už ką balsuos , tačiau sprendimą nulėmė ne kandidatas, o jo atstovaujama partija. Paklausti, ar supranta, kaip veikia rinkimų sistema, kariūnai tikino, kad tikrai supranta, tačiau pripažino, jog yra niuansų, į kuriuos ir jie nelabai gilinasi.


Šiame straipsnyje: rinkimaisistema

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių