Kiš pagalius į ratus girtiems vairuotojams

Policijai įkliuvę neblaivūs vairuotojai, vykdami kraujo tyrimams, gydymo įstaigoje tampa kone šventaisiais. Žinomas ne vienas atvejis, kuomet į ligoninę atvykęs aukšto rango pareigūnas tampa blaivut blaivutėlis. 

Parlamentarai pripažįsta, kad medikų pakantumas neblaiviems asmenims – didžiulė problema ir ieško būdų, kaip užkirsti kelią nesąžiningiems susitarimams.

Siūlo diegti specialius kodus

Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininko pavaduotojas Remigijus Žemaitaitis mato išeitį, kaip pažaboti girtus ir nesąžiningus vairuotojus bei dar nesąžiningesnius medikus.

Didžiausia problema, kuomet gydymo įstaigose galimai sukeičiami kraujo tyrimai ir girtaujantis asmuo išsisuka nuo atsakomybės.

„Tai yra didžiulė problema, ypač išaiškinant eismo įvykius. Tai parodo, kad žmonės, kurie yra įtakingi, galingi ir turi pinigų, gali „susitvarkyti“. Bet turime ir kitokių pavyzdžių, kuomet paprasti žmonės iš tikrųjų įrodė policijai, kad alkotesteris klydo. Kad ir paskutinis atvejis Pasvalyje ar Pakruojyje, kuomet patikrinus vairuotoją buvo nustatytas sunkus girtumo laipsnis ir už dešimties minučių dar kartą jam pareikalavus pūsti į alkotesterį, šis parodė „nulius“. Be to, turime keletą bylų, kuomet sveikatos priežiūros įstaiga paneigia policininkų nustatytą girtumą“, – sakė jis. 

Anot jo, didžiausia problema, kuomet gydymo įstaigose galimai sukeičiami kraujo tyrimai ir girtaujantis asmuo išsisuka nuo atsakomybės.

„Asmeniui atvykus į sveikatos gydymo įstaigą, kurioje duodamas kraujas, ant tyrimo buteliuko, jam nežinant, turi būti suteikiami numeriai. Tai būtų visiškai atsitiktinis, pavyzdžiui, iš penkiolikos skaitmenų susidedantis numeris, kurio nebūtų galima nei atsiminti, nei sužinoti. Ir tik pagal tą skaičių gavus atsakymą kompiuteris automatiškai atspausdintų laišką ir išsiųstų atsakymą.

Užsienio šalyse taip yra daroma, Lietuvoje – ne. Pavyzdžiui, tokia saugos sistema veikia Olandijoje. Man teko stažuotis Danijoje ir matyti, kaip veikia ši elektroninė sistema, kai pats žmogus nežino, kaip ir kur vaikšto tie duomenys. Tai yra kodinė sistema, kurios įveikti ar sužinoti praktiškai neįmanoma. Juo labiau, kad tai nėra brangu. Įvedant „e sveikatos“ sistemą būtų galima prijungti ir tokią saugos programą“, – kaip alternatyvą siūlo R. Žemaitaitis.

Galėtų lydėti pareigūnas

Nepakantumo girtavimui ir neblaiviam vairavimui diegimas visuomenėje, manau, turėtų būti pirmiausias vaistas.

„Didžiausia problema yra ne tie vairuotojai, kurie balansuoja ant leistinumo ir neleistinumo ribos – ties 0,4 promilių. Daugiausia rūpesčių kelia tie asmenys, kurie yra pragėrę ir teises, ir mašinas, ir sąžinę. Bet jie vis tiek būdami neblaivūs toliau sėda už vairo. Nepakantumo girtavimui ir neblaiviam vairavimui diegimas visuomenėje, manau, turėtų būti pirmiausias vaistas“, – įsitikinęs Seimo Priklausomybių prevencijos komisijos narys Rokas Žilinskas.

Anot parlamentaro, šis principas tinka ir medikams, kurie neretai atlaidžiai žvelgia į neblaivius asmenis, kurie nesutikę su alkotesterio parodymais vyksta į gydymo įstaigą duoti kraujo, ir padeda jiems išnešti sveiką kailį.

„Neabejoju, kad neblaivumo nustatymo tvarka yra ir taip pakankamai griežta. Gydytojai rizikuoja netekti licencijos, jeigu paaiškėja tokie šiukšlių sušlavimo po kilimu atvejai. Vėlgi grįžtame prie nepakantumo neblaiviems vairuotojams. Reikia, kad ir gydytojai jiems būtų nepakantūs. Jie, kaip niekas kitas, gerai žino, kokiomis skaudžiomis nelaimėmis gali baigtis vairavimas išgėrus.

Asmeniui, kuris nesutinka su alkotesterio parametrais, duodama laiko, per kurį jis turi prisistatyti į gydymo įstaigą ir pasitikrinti girtumą. Per tą laiką jį iš tiesų galėtų lydėti pareigūnas ir užkirsti jam kelius susitarti“, – sako R. Žilinskas.

Grįš prie nulio promilių

Savo ruožtu paskirtasis sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga grįžta prie anksčiau kelto nulio promilių vairuotojams klausimo.

Apie nulį promilių vairuotojams tikrai bus kalbama ir diskutuojama.

„Mes iki šiol turime labai sudėtingą situaciją su avaringumu keliuose, – sakė A. Veryga trečiadienį vykusio Liberalų sąjūdžio frakcijos susitikimo su paskirtuoju premjeru Sauliumi Skverneliu ir paskirtaisiais ministrais metu. – Statistika Lietuvoje tiesiog yra manipuliuojama. Todėl, kad nėra fiksuojama nė vieno atvejo, kuris yra iki 0,4 promilės – tai yra iki leistinos ribos. Mes jų net nefiksuojame. Tai apie nulį promilių vairuotojams tikrai bus kalbama ir diskutuojama“.

Šiuo metu galiojanti Saugaus eismo automobilių keliais įstatymo redakcija numato, kad visiškai blaivūs prie vairo privalo sėsti taksi vairuotojai, motociklų ir keturračių vairuotojai, komercinį transportą vairuojantys asmenys ir vairuotojai, neturintys dvejų metų vairavimo patirties. Visiems kitiems vairuotojams taikoma 0,4 promilės riba.


Komentaras

Laikinasis vidaus reikalų ministras Tomas Žilinskas:

– Tvarka iš tikrųjų buvo peržiūrėta po visų rezonansinių įvykių ir yra nurodyta, kad bet kiek laiko asmuo negali vykti į gydymo įstaigą tikrintis kraujo, kad tai turi būti padaryta per valandą. Dabar yra žymiai griežčiau dėl kraujo tyrimų neblaivumui nustatyti ir tokio liberalizmo jau nėra. Pagrindinė problema – kad nebuvo tiksliai apibrėžta, per kiek laiko turėtų nuvykti ir į kokią medicinos ar gydymo įstaigą.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių