Konkurencijos taryba grūmoja milijoninėmis baudomis

Dienraščio „Kauno diena“ rašinys

"Įstatymai įmonių susijungimus, dalyvaujant viešuosiuose konkursuose, leidžia, bet Konkurencijos taryba tai interpretuoja kaip draudžiamą veiksmą. Jei šis precendentas vis dėlto įvyks, Konkurencijos taryba atvers Pandoros skrynią. Tada jau bus galima susidoroti su kuo tik nori. Tik klausimas, kaip visa tai gražiau įforminti. Čia ne tų dviejų statybos bendrovių, bet visos Lietuvos verslo klausimas. Juk trečdalis šalies bendrovių bendradarbiauja tokiu principu. Ar įsivaizduojate, kokiam skaičiui bendrovių galima tą "nusikaltimą" pritaikyti?" – piktinosi J.Marciulaitis.

Panašios nuomonės laikosi ir bendrovės "Hidrostatyba" vadovas Jonas Dumašius. Esą, jei verslui norime padaryti žalą, tada šis sprendimas tinkamas.

"Manau, tai – politinis sprendimas, nes dirbti pagal jungtinę veiklą nedraudžiama. Tokiu atveju reikia pasakyti, kad negalima sudaryti jungtinės veiklos sutarčių ir kartu dirbti, tuomet viskas būtų aišku. Nesvarbu, kad galima dalyvauti atskirai, tačiau ar visada įvertinami tie dalykai, kad tuo pačiu metu turima ir kitų objektų, su kuriais dirbama. Kai dalyvauji konkurse, nežinai, ar pasiseks, tad dalyvauji kuo daugiau konkursų. Manau, kad Konkurencijos tarybos sprendimas – didžiausia neteisybė. Bendrovės parodė, kad susijungusios nori laiku ir kokybiškai padaryti darbą, tad kodėl reikia jas bausti?" – klausė įmonės "Hidrostatyba" vadovas.

J.Dumašius pabrėžė, kad tokiu atveju galima nubausti visus, nes yra daug įmonių, kurios konkursuose dalyvauja sudariusios jungtinės veiklos sutartis. Be to, yra daug aplinkybių, kodėl įmonės susijungia, pavyzdžiui, kokybė, laiko stoka, konkurso sąlygos, kiti užsakymai.

Tiki teisingumu ir sveiku protu

Advokato D.Švirino teigimu, šis Konkurencijos tarybos nutarimas ir skirtos milžiniškos baudos sukūrė nežinomybę daugeliui įmonių. Ir pripažino, kad nutarimas aktualus ne tik statybų sektoriui, bet ir visiems kitiems verslo sektoriams, kuriuose įmonės dalyvauja viešuosiuose pirkimuose.

"Esant tokiai Konkurencijos tarybos pozicijai, kol kas verslas neturi aiškių gairių, realių ir nedviprasmiškų atsakymų, kokiais gi atvejais įmonės turi teisę sujungti savo pajėgumus su jungtinės veiklos partneriu", – pastebėjo D.Švirinas.

"Esu tikras, kad sveikas protas nugalės ir Konkurencijos tarybos skirtos baudos bus anuliuotos. Lietuvoje teisingumą vykdo teismas. Konkurencijos taryba išsakė savo nuomonę. Mes žinome, kaip tuo klausimu pasisakė ES Teisingumo Teismas, žinome Lietuvos Aukščiausiojo Teismo poziciją, todėl tikimės, kad viskas bus gerai. Čia – beprecedentis atvejis, nes mūsų valstybėje nei tokių kaltinimų verslo įmonėms, nei tokių baudų dar nėra buvę", – teigė PST generalinis direktorius D.Gesevičius.

Konkurencijos tarybos nutarimas yra apskųstas pirmosios instancijos teismui. Jeigu šio teismo sprendimas bus nepalankus, įmonės dar turės galimybę teikti apeliaciją.

Taip pat, atsižvelgiant į formuojamos praktikos naujumą Lietuvoje ir į tai, kad ši praktika liečia ne tik dvi įmones, bet ir daugelį kitų verslų subjektų, svarstoma galimybė ir dėl kreipimosi į Europos Sąjungos Teisingumo Teismą.

Faktai

Jungtinis įmonių bendradarbiavimas yra gana dažnas reiškinys ne tik tarp statybų darbus atliekančių įmonių, bet ir įmonių, kurios atlieka kitus darbus – greitkelių, kelių tiesimo, pamatų bei dangos klojimo, elektros laidų tiesimo bei įrengimo. Remiantis Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) skelbiamais duomenimis, 2014–2016 m. 34 proc. tiekėjų, su kuriais viešuosiuose pirkimuose buvo pasirašytos sutartys, buvo ūkio subjektų grupės. Tad daugiau nei trečdalis įmonių statybų bei kelių darbų sektorių viešuosiuose pirkimuose laimėdavo tuomet, kai sujungdavo savo pajėgumus su kitomis įmonėmis. Remiantis VPT statistika, įmonių grupių sudarytų sutarčių vertės dalis 2014–2016 m. laikotarpiu išaugo 11 proc., o vertė – 2,5 karto. Metinė statybų rinka siekia apie 1,5 mlrd. eurų.

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT) praeitų metų pabaigoje pasisakė, kad "Vilniaus vystymo kompanijos" (VVK) pirkime taikyta kvalifikacinės atrankos procedūra vertė dalyvius kooperuotis. Byloje analizuotos VVK pirkimo sąlygos, kiek tai susiję su patekimu į antrą pirkimo etapą, buvo identiškos Konkurencijos tarybos analizuotų pirkimų sąlygoms. Pasak LAT, tokiu atveju, kaip teismo nagrinėjamoje byloje, kuomet yra iškeliami labai žemi kvalifikacinės atrankos kriterijai be jokių maksimalių verčių, tiekėjų atrinkimas gali lemti dirbtinį jų jungimąsi. Ši teismo nutartis buvo priimta praėjus kelioms dienoms po KT nuosprendžio statybininkams.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Taigi

Taigi portretas
O kada Konkurencijos tarnyba įvertins ar LEZ ne Konkurencijos įstatymo pažeidimas? Vieni moka mokesčius, o kiti - ne? Kodėl?

1q2w3e

1q2w3e portretas
Kooperacija prieštarauja konkurencijos principams.

Smalsa

Smalsa portretas
Esmė yra tame,kad visiems aišku,jog nei irdaiva,nei Pst negali atlikti statybos darbu su tokiu kiekiu darbuotoju. Tai elementarus tarpininkai prie kurių pritaikomi konkursai.o dirba neoficiali subranga,sub sub sub ranga ir t.t. Šios įmones pasiima kokį 30proc.pinigiuku,likusius grašius numeta subcikams, kurių krūvos objektuose nelegaliu....Tai yra kasdienybe. ....
VISI KOMENTARAI 8

Galerijos

Daugiau straipsnių