Vyriausybė svarstys galimybę ginčus su „Nukem“ spręsti teisme

Vyriausybė svarstys galimybę kreiptis į teismą, jei lapkritį nepavyks pasiekti susitarimo su Rusijos kapitalo Vokietijos įmone „Nukem Technologies“, kuri smarkiai vėluodama įgyvendina milijardinės vertės uždarymo projektus Ignalinos atominėje elektrinėje (IAE).

Be kita ko, Vyriausybei siūloma sukurti nepriklausomą IAE eksploatavimo nutraukimo agentūrą - iki jos įsteigimo siūloma pratęsti specialios darbo grupės veiklą, atnaujinus jos sudėtį.

Tokį darbo grupės, kuriai vadovauja Ministro pirmininko tarnybos kancleris Deividas Matulionis, pasiūlymą pirmadienį pasitarime svarstys ministrų kabinetas.

„Rekomenduojama siekti išspręsti Ignalinos atominės elektrinės (IAE) eksploatacijos nutraukimo projektų B1 ir B2/3/4 įgyvendinimo nesutarimus taikaus susitarimo būdu arba 2012 metų lapkričio mėnesį nepasiekus tinkamos pažangos, svarstyti galimybę kilusias problemas spręsti teisminiu keliu“, - rašoma specialios darbo grupės rašte Vyriausybei.  D. Matulionis BNS sakė, jog neradus galimybių susitarti su „Nukem“, nauja Vyriausybė turėtų siekti ginti Lietuvos interesus teisme.

„Tai yra mūsų pasiūlymas, o Vyriausybė galbūt pasakys, kad reikia tęsti derybas. Tokia teorinė galimybė egzistuoja (kreiptis - teismą - BNS). Jeigu reikės, teisininkai ieškinį gali greitai surašyti. Keičiantis Vyriausybėms, tas sprendimas neturėtų keistis savo esme, tai mūsų interesų gynimas“, - BNS sakė D. Matulionis.

Darbo grupė, be kita ko, siūlo sukurti nepriklausomą IAE eksploatavimo nutraukimo agentūrą. Iki jos įsteigimo siūloma pratęsti darbo grupės veiklą, atnaujinus jos sudėtį - joje turėtų dirbti Energetikos ministerijos, IAE, Radioaktyvių atliekų tvarkymo agentūros, Centrinės projektų valdymo agentūros ir kitų institucijų atstovai.

„Sulaukėme kritikos iš Europos Sąjungos ir Europos Parlamento, todėl dabar bandome taisyti padėtį. Dabar pati įmonė - Ignalinos atominė elektrinė - valdo uždarymo procesą, o reikėtų, kad tai būtų nepriklausoma uždarymo agentūra. Mes manome, kad tai būtų reikalinga. Taip yra Bulgarijoje ir Slovakijoje. Ir anksčiau buvo tokių minčių, kad reikia keisti proceso valdymą“, - sakė D. Matulionis.

Anot jo, ministrų kabinetui bus siūloma ir kita alternatyva - nebepratęsti darbo grupės veiklos. Be to, bus siūloma nebeteikti naujos kandidatūros į Lietuvos derybininko dėl tolesnės Europos Sąjungos finansinės paramos IAE uždarymui postą.D.Matulionis BNS anksčiau sakė, kad prieš metus sudaryta darbo grupė koordinavo darbą tarp institucijų ir pateikė Lietuvos poziciją visoms ES narėms bei ES Tarybos sekretoriatui dėl IAE uždarymo finansavimo naujoje finansinėje perspektyvoje - 2014-2020 metais. Anot jo, procesas iš esmės baigtas - tikimasi, kad lapkričio mėnesį ES Vadovų Taryboje valstybių vadovai turėtų sutarti dėl finansinės perspektyvos paketo 2014-2020 metais.

Dabartinis derybininkas su EK, premjero patarėjas Neilas Tankevičius, kuris jau dirba Lietuvos ambasadoriumi Estijoje, BNS anksčiau sakė, jog ES Vadovų Taryba bus pagrindinis derybų etapas, siekiant Lietuvai užsitikrinti „adekvatų“ finansavimą IAE uždarymui.EK 2011 metų lapkritį pasiūlė IAE uždarymui iki 2017 metų skirti 210 mln. eurų vietoj Vyriausybės prašomų 770 mln. eurų.

Premjeras Andrius Kubilius yra ne kartą pareiškęs, kad toks EK siūlymas yra nepriimtinas, nes kyla abejonių dėl jo atitikimo Lietuvos stojimo sutartyje užfiksuotiems įsipareigojimams.Europos Vadovų Tarybos susitikimas vyks lapkričio 22-23 dienomis - jame dėl daugiamečio biudžeto toliau derėsis ES valstybių ir vyriausybių vadovai.Vėluodama apie 4 metus, „Nukem“ įgyvendina du didelius Ignalinos jėgainės uždarymo projektus - įrengia 124 mln. eurų (428 mln. litų) pradinės vertės kietųjų radioaktyviųjų atliekų saugojimo kompleksą ir stato 193 mln. eurų (666 mln. litų) pradinės vertės laikinąją panaudoto branduolinio kuro saugyklą.„Nukem“ teigia, jog B1 projekte šiuo metu yra įgyvendinta 80 proc. darbų, tuo tarpu B2/3/4 projekte atlikta 62 proc. darbų.


Šiame straipsnyje: NukemIAE

NAUJAUSI KOMENTARAI

gebelsas

gebelsas portretas
o kokia NUKEM statys nauja atomine? jau parinkta? otkatai paimti?

kazys

kazys portretas
Kur buvo energetikos ministerija ,kad leido taip dirbti ,specialiai buvo ikurta ministerija kad kontroliuotu uzdaryma ,o gavosi snipst pries vokiecius ir rusus lameti daug kainuos
VISI KOMENTARAI 2
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių