Vyriausybė: MMA gali didėti, bet tik liberalizavus darbo santykius

Vyriausybė tebesilaiko savo nuomonės, kad nuo šių metų liepos minimali mėnesio alga (MMA) gali padidėti nuo 800 iki 850 litų.

Tolimesnis MMA didinimas, Vyriausybės nuomone, turėtų priklausyti nuo to, ar pavyks Seime priimti darbo santykius liberalizuojančius įstatymus, kuriems prieštarauja profsąjungos.

Surengė išvažiuojamąjį pasitarimą

Pirmadienį Vyriausybė „Sodros“ būstinėje Vilniuje surengė išvažiuojamąjį pasitarimą. Jame daugiausiai kalbėta apie socialinius, darbo rinkos užtikrinimo dalykus.

„Gal kartais viešumoje to ir nepastebim, bet socialinėje sistemoje vyksta svarbios permainos, kurių tikslą apibrėžčiau paprastu sakiniu – mūsų socialinis solidarumas tampa vis labiau kryptingas, tikslingas ir vis mažiau kainuoja“, - po pasitarimo kalbėjo premjeras Andrius Kubilius.

Pasak jo, šių metų pradžioje „Sodros“ gautos pajamos viršija planuotąsias - per pirmuosius keturis mėnesius valstybinio socialinio draudimo sistemos biudžeto deficitas yra maždaug 200 milijonų  litų mažesnis nei buvo planuota tvirtinant šių metų biudžetą. „Ilgą laiką „Sodros“ deficitas buvo pats didžiausias valdžios galvos skausmas. Bet dabar matome, kad jis vis mažėja“, - teigė A.Kubilius.

Bus paprasčiau atleisti pensininkus?

Premjeras tvirtinimu, Vyriausybė siekia, kad „Lietuvos verslas kurtų kuo daugiau darbo vietų ir jos būtų kuo geriau apmokamos“.

Todėl Vyriausybėje, pasak A.Kubiliaus, pirmadienį buvo aptartas „nuoseklus darbo santykių pertvarkos planas“. Tai, anot jo, „yra viena pagrindinių sąlygų, kad atsirastų kuo daugiau darbo vietų ir būtų daugiau investicijų“.

Vyriausybė siūlo sutrumpinti įspėjimo dėl atleidimo iš darbo terminą, sumažinti išeitinių išmokų dydžius, ilginti savaitės darbo laiko trukmę, naikinti papildomas atostogas, kitaip skaičiuoti kasmetines minimalias atostogas. Darbo kodekso pataisose taip pat siūloma įteisinti galimybę sudaryti terminuotas darbo sutartis nuolatiniam darbui, paprasčiau iš darbo atleisti pensininkus.

Jeigu šiems darbo santykių liberalizavimo pasiūlymams būtų pritarta Seime, tuomet Vyriausybė sutiktų nuo 2013-ųjų pradžios MMA padidinti iki 900 litų. Kol kas yra deklaruotas Vyriausybės sutikimas MMA padidinti iki 850 litų nuo šių metų liepos.

Tačiau šiam pasiūlymui dar turi pritarti Trišalė taryba. Ji šį klausimą žada svarstyti po poros savaičių.

Dar nepaskaičiavo naudos

Anot premjero, MMA didinimas galėjo sumažinti darbo vietų, todėl ir yra siūloma įgyvendinti planą dėl lankstesnių darbo santykių. „Manome, kad MMA didinimas galėtų vykti dviem etapais – iki 850 litų nuo liepos ir iki 900 litų nuo Naujųjų metų, jeigu būtų įgyvendinti lankstesni darbo santykiai“, - kalbėjo A.Kubilius.

Bet Vyriausybė pripažino dar nepaskaičiavusi, kokią ekonominę naudą duotų darbo santykių liberalizavimas. „Mes kaip tik pasitarime kalbėjome, kad tokie paskaičiavimai būtų padaryti, kol tie įstatymai būtų pateikti Seimui svarstyti“, - sakė ūkio ministras Rimantas Žylius.

Nesutiko, kad trumpės atostogos

Nei premjeras, nei socialinės apsaugos ir darbo ministras Donatas Jankauskas nesutiko su tuo, kad darbo santykių liberalizavimo pasiūlymai pablogins samdomų darbuotojų padėtį. „Kategoriškai nesutinku su tuo. Mes tik  įgyvendinam tai, kas jau įgyvendinta kitose kaimyninėse valstybėse, tarp jų ir Estijoje.Nelankstūs darbo santykiai dažnai priverčia darbdavį mažinti darbo vietų skaičių, atsisakyti savo planų dėl investicijų“, - sakė A.Kubilius.  

„Vargu ar darbuotojų padėtį pablogintų diferencijuotas darbo laiko skaičiavimas arba atostogų skaičiavimas ne kalendorinėmis, bet darbo dienomis“, - teigė D.Jankauskas.

Jis pabrėžė, kad siūlymas nustatyti, jog kasmetinių atostogų trukmė yra ne 28 kalendorinės, o 20 darbo dienų, „jokiu būdu netrumpina pačių atostogų“. Tą patį sakė ir ministras R.Žylius.

Susisiekimo ministras Eligijus Masiulis atkreipė dėmesį, kad ekspertų paskaičvimu „jeigu be jokių papildomų sąlygų būtų tik didinamas MMA, tai gali iki 5 proc. sumažinti darbo vietų“. „Tad kas iš to, jeigu vieni ima gauti didesnį atlyginimą, kai kiti dėl susitraukusių darbo vietų yra išmetami į gatvę? To reikėtų išvengti. Todėl ir yra siūlomas darbo santykių liberalizavimas“, - kalbėjo E.Masiulis.

Nėra garantijų, kad pritars Seimas

Tačiau profsąjungų ir Seimo opozicijos atstovai griežtai kritikuoja Vyriausybės planus dėl lankstesnių darbo santykių. „Norėdama liberalizuoti Darbo kodeksą, Vyriausybė siūlo ilginti darbo dieną iki 12 valandų, darbo savaitę – iki 78 valandų, minimalios algos – visiškai nedidinti. Taigi, mus nori grąžinti į istorinius vergovės laikus“, - kalbėjo Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkas Artūras Černiauskas.

„Kai premjeras leidžia sau pasakyti, kad pridės prie minimalios algos ne 50 litų, o gal kažkiek daugiau, bet mainais už tai, kad leistume liberalizuoti Darbo kodeksą, kas tai – turgus? Šantažas?“, - sakė Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkė Aldona Jašinskienė.

„Premjero šantažas peržengia visas ribas. Tai yra pasityčiojimas iš žmonių. Aš suprantu, kad reikia darbdaviams padėti, verslui padėti, bet apie ką ir kalbame - kad reikia padėti per mokesčių sistemą, kad verslas išsilaikytų, o ne per tuos pačius dirbančiuosius, jų sąskaita verslui būtų geriau, lengviau dirbti, kad jis lengviau galėtų atleisti žmogų“, - sakė Seimo vicepirmininkė, opozicinės Darbo partijos atstovė Virginija Baltraitienė.

Todėl Vyriausybė kol kas neturi garantijų, kad jos pasiūlymams dėl darbo santykių liberalizavimo bus pritarta Seime.

Apie MMA didinimą kalbama jau porą metų. Seimo konservatoriai ir Prezidentė Dalia Grybauskaitė sutinka, kad MMA reikėtų didinti iki 900 litų.

Tačiau A.Kubilius balandžio pabaigoje yra pareiškęs, kad finansinių galimybių turintys verslininkai gali patys didinti atlyginimus darbuotojams, o aštrias diskusijas sukėlusi MMA – sureikšminama.


Šiame straipsnyje: MMA

NAUJAUSI KOMENTARAI

kaunietis

kaunietis portretas
o nuo siu metu tam buozgalviui reiktu pasigydit Ziegzdriu ligoninei

D

D portretas
Premjerui su galva nevisai tvarkoje!!!

mamos komentaras

mamos komentaras portretas
Jei žada ilginti darbo valandas ,tai pagalvokit apie mažus vaikus. Jie praktiškai nematys tėvų, tada ilginti reikia darželio darbo valandas, kad nebe iki 6 dirbtų o iki 9, nes tėvai neturi kur savo atžalų palikt.. aš savo darbą mečiau vien tam ,kad mano vaikas stresą patyrė, tėvo nėra Lietuvoj, mama dirba iki nakties, sutikdavau jį tik ryte iki darželio nuvest. Ar normalu ilgint darbo valandas? Visa kita tai dar nieko, bet va su tom valandom kraupu.. Esam jauna šeima ,kuri nori įsigyti savo būstą bet negalim ,nes yra vaikai, kurie nori matyti bent vieną iš tėvų.. Vien aš dirbdama už minimumą galėčiau sumokėt paskolos įmoką,tačiau...
VISI KOMENTARAI 12
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių