Specialistai: didesni mokesčiai turintiems žalingų įpročių - neteisėti

Nutukusiems, rūkantiems ir įjunkusiems į alkoholį už šiuos žalingus įpročius gali tekti mokėti didesnes privalomojo sveikatos draudimo įmokas. Žmogaus teisių specialistai įspėja: tokie mokesčiai gali būti neteisėti.

Rūkantys, vartojantys alkoholinius gėrimus ir turintys antsvorio privalėtų mokėti didesnius mokesčius į privalomojo sveikatos draudimo fondą. Nacionalinė sveikatos taryba siūlo diferencijuoti privalomojo sveikatos draudimo įmokas, atsižvelgiant į žalingus įpročius. Tiesa, Nacionalinės sveikatos tarybos vadovas pripažįsta, kad toks mokestis neišspręs visų problemų. O Sveikatos reikalų ministras abejoja, ar tokį įmokų diferencijavimo modelį būtų įmanoma taikyti draudžiantis privalomuoju sveikatos draudimu.

„Savaitės“ kalbinta žmogaus teisių ekspertė stebisi, kodėl pasirinkti būtent šie trys žalingi įpročiai. O kur narkotikų vartojimas, ilgas sėdėjimas prie kompiuterio ir dar kitos priklausomybės? Storulius vienijančios organizacijos vadovė siūlo ne bausti, o, priešingai, skatinti lieknėti, sumokant už kiekvieną numestą kilogramą.

Nacionalinės sveikatos tarybos pirmininkas Juozas Pundzius sako, kad diferencijuotomis sveikatos draudimo įmokomis siekiama ne surinkti daugiau mokesčių, o kad žmonės būtų sveikesni.

„Žmogus neatsispiria kasdieninėms pagundoms. Diferencijuotas sveikatos draudimo mokestis – vienas iš stimulų [jiems atsispirti]. Ekonominis faktorius veikia žmonių psichologiją – pasaulio šalys, kurios įvedė tą sistemą, tai pastebėjo“, – kalbėjo  Nacionalinės sveikatos tarybos pirmininkas Juozas Pundzius.

Šių siūlymų iniciatoriai žada, kad Sveikatos draudimo įstatymo pataisomis būtų numatytos didesnės draudimo įmokos rūkantiems, vartojantiems alkoholį ir turintiems antsvorio.

„Daug pigiau yra įtikinti atsisakyti šių ydų, nei gydyti po katastrofos. Jeigu žmogus to nesuvokia, gal jį įtikinti būtų galima „per kišenę“?, – svarstė sveikatos apsaugos ministras Vytenis Andriukaitis.

Tokių siūlymų įgyvendinimas, esą, ateityje didinant pensinį amžių, padėtų išsaugoti dirbančiųjų gerą sveikatą ir taupyti sveikatos draudimo fondo lėšas. Tačiau žmogaus teisių ekspertai abejoja, ar tokiomis įstatymo pataisomis nebūtų pažeistas lygiateisiškumo principas.

„Mes turime ir kitokio pobūdžio priklausomybės ligų. Kyla klausimas, ar tiktai šių konkrečių trijų jūsų išvardintų priklausomybės ligų išskyrimas yra teisėtas ir pagrįstas. Tai, kad tik šių asmenų grupei būtų taikomas skirtingas teisinis reikalavimas, kelia tam tikrų  klausimų asmenų lygiateisiškumo principo aspektu“, – įspėjo advokatė, Lietuvos žmogaus teisių centro tarybos pirmininkė Inga Abramavičiūtė.

Sveikatos reikalų ministras taip pat pripažįsta, kad būtų keblu įstatymiškai įgyvendinti privalomojo sveikatos draudimo mokesčio diferencijavimą pagal žalingus įpročius.

„Tas žmogus turėtų turėti individualų draudimo poliusą. Kad jis žinotų, jei ima papildomai mokėti, kaip su juo dirbama, ką ir kaip jis papildomai gauna. Čia tektų kalbėti ne apie bendrą draudimą, kuris šiandien sukaupia pinigus gydyti visiems, bet apie papildomą sveikatos draudimą. Kitas klausimas, kiek atsirastų žmonių, norinčių drausti savo rizikos veiksnius, kad jiems būtų galima gauti profilaktinę, didesnę programą, kad su jais daugiau dirbtų“, – sakė sveikatos apsaugos ministras Vytenis Andriukaitis.

Tabako ir alkoholio kontrolės koalicijos vadovas sako, kad paprasčiausiai įgyvendinamas ir jokių papildomų administracinių išlaidų nepareikalautų sveikatai žalingų produktų apmokestinimas didesniu akcizo mokesčiu.

„Kol tokia sistema būtų aptarta ir sugalvota, kaip ji veiktų, tą patį mechanizmą galima įgyvendinti per produkto apmokesdinimą. Jei žmogus rūko, galima didinti akcizą ir tai jam turėtų būti labai brangu. Taip pat ir su alkoholiniais gėrimais, maisto produktais. Danai turi patirtį apmokestindami daug cukraus arba daug riebalų turinčius produktus“, – siūlė psichiatras, Nacionalinės tabako ir alkoholio kontrolės koalicijos prezidentas Aurelijus Veryga.

Storulius vienijančios organizacijos vadovė norėtų, kad daugiau dėmesio būtų skiriama žalingų įpročių prevencijai. Arba atvirkščiai – jiems galėtų būti mokama už numestus kilogramus.

„Aš siūlau, kad nutukimo prevencijos ir gydymo programą finansuotų maisto gamintojai, prekeiviai nuodais – aš taip vadinu maistą. [Reiktų] įkurti nutukimo prevencijos fondą, į kurį įmokas darytų būtent tie, kurie skatina nutukimą Lietuvoje ir Europoje. Kodėl nesumokėus storuliui už numestą kilogramą kelis litus?“, – siūlė asociacijos „...XXL“  vadovė Rimantė Sakalauskienė.

Tačiau idėja apmokestinti nutukusius ir turinčius priklausomybę nuo alkoholio bei rūkalų ir viešojoje erdvėje kilę svarstymai apie tai jau sukėlė šių žmonių diskusijas ir nerimą.

„Šis klausimas sukrėtė visuomenę, visi storuliai dabar iš tikrųjų atkreipė dėmesį į savo mitybą, elgseną ir aplinką“, – pažymėjo asociacijos „...XXL“ vadovė.Komentarai 7 Rašyti komentarą

itraukite

itraukite portretas
ir pokerio zaidejus. Tie sedi visa para uz stalo. galimai tunka.

Klaipėdietė

Klaipėdietė portretas
Pamiršote ir už orą, ir už oro gadinimą pridėti mokesčius. Kuo toliau tuo gražiau, bet ką norėti, jug čia LIETUVA.

Stebėtojas

Stebėtojas portretas
Padleckiniai rinkėjai išsirinkę prorusiškus ir komuniagas, tikėjosi, kad jų niekas daugiau nebeapmokestins, oi oi, vėl susimovė, eilinį kartą... Su tuo ir sveikinu.

Luka

Luka portretas
Teisėti ar neteisėti įstatymiškai, bet moraliai SUPER reiklalingi.Ir kuo greičiau įvest, mažiau diskutuot. Viešuose renginiuose mes neislankom,bet: Uždust baigiam nuo nikotino, nei namie (nuo kaimyno), nei autobuso stotelėj, nei pajūryj niekur nęįmanoma įkvėpti oro be nikotino. Gelbėkit mus, nerūkančius.
Skaityti visus komentarus
Tavo komentaras

Komentuoti

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Inovatyviems verslams – ES parama
  Inovatyviems verslams – ES parama

  Smulkiajam ir vidutiniam verslui plečiasi galimybės, pasinaudojus Europos investicinio fondo lėšomis, sukurti inovatyvius verslus, ypač regionuose. Skaičiuojama, kad 50 mln. eurų iš vadinamojo Junkerio plano galėtų pasinaudoti beveik pus...

 • Lietuvos tekstilės pramonei – aukso amžius
  Lietuvos tekstilės pramonei – aukso amžius

  Lietuvos tekstilės ir aprangos pramonė šiuo metu išgyvena aukso amžių. Be didėjančio eksporto į Europos šalis, duris Lietuvos tekstilininkams atvėrė ir Kinija. Daugėjant užsakymų, pigesnės darbo jėgos lietuviai ketina ie&scar...

 • Tikrino maistinius grūdus dėl pesticidų likučių
  Tikrino maistinius grūdus dėl pesticidų likučių

  Prasidėjus javapjūtei, Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba patikrino grūdus ir ankštines kultūras dėl pesticidų likučių. ...

 • Vilnius statys naują kogeneracinę jėgainę
  Vilnius statys naują kogeneracinę jėgainę

  Šiandien Vilniaus kogeneracinė jėgainė, priklausanti valstybės valdomai energetikos įmonių grupei „Lietuvos energija“, su viešą konkursą laimėjusiais rangovais pasirašė biokurą ir atliekas deginsiančios kogeneracin...

 • Junkerio plano lėšų panaudojimui – nauja įstaiga
  Junkerio plano lėšų panaudojimui – nauja įstaiga

  Efektyviau naudotis Europos strateginio investicijų fondu (EFSI), arba vadinamuoju Junkerio planu, padėtų nauja Nacionalinė skatinamojo finansavimo įstaiga, sako finansų ministrė Rasa Budbergytė. ...

 • Lietuviams trūksta žinių apie taupymą
  Lietuviams trūksta žinių apie taupymą

  Lietuvos didmiesčių gatvėse apstu garbaus amžiaus sulaukusių turistų iš Vakarų Europos. Žiūrint į juos apima jausmas, kad pensija yra tas gyvenimo etapas, kai gali atsipalaiduoti ir būti apdovanotas už visą iki tol atliktą sunkų darbą. ...

  2
 • Kainos Lietuvoje toliau augs
  Kainos Lietuvoje toliau augs

  Daugelis jau dabar piktinasi augančiomis kainomis, ypač paslaugų sektoriuje. Ekonomistai sako, kad kainų augimo neišvengsime ir ateityje, nes artėjame prie ES vidurkio. ...

  6
 • Vilniuje prasidėjo šildymo sezonas
  Vilniuje prasidėjo šildymo sezonas

  Vilniuje ketvirtadienį prasidėjus šildymo sezoną, kiti didieji Lietuvos miestai kol kas neketina šildyti namų. ...

  2
 • Pieno gamintojų sąskaitas papildys 25 mln. eurų parama
  Pieno gamintojų sąskaitas papildys 25 mln. eurų parama

  Rugsėjo 29 ir 30 dienomis daugiau kaip 26 tūkst. pieno gamintojų pasieks išskirtinio dydžio - beveik 25 mln. eurų - tikslinė parama iš Europos Sąjungos ir nacionalinio biudžeto, pranešė Žemės ūkio ministerija. ...

 • Tyrimas: 4 iš 10 lietuvių norėtų užsiimti nuosavu verslu
  Tyrimas: 4 iš 10 lietuvių norėtų užsiimti nuosavu verslu

  Du penktadaliai arba 40 proc. lietuvių yra svarstę pradėti nuosavą verslą, rodo „Swedbank" Finansų instituto užsakymu atlikta Baltijos šalių apklausa apie papildomas pajamas. ...

Daugiau straipsnių