„Snoro“ komisijos išvados – be valdančiųjų balsų

„Snoro“ griūtį tyrusi Seimo laikinoji komisija įsitikinusi, kad prokurorai turėtų pasidomėti kai kuriomis įtartinomis šio banko žlugimo aplinkybėmis.

Apkaltino sabotažu

Prieš daugiau kaip du mėnesius sudaryta Seimo laikinoji komisija „Snoro“ bankroto aplinkybėms ištirti, vadovaujama opozicinės Tvarkos ir teisingumo frakcijos seniūno Valentino Mazuronio, trečiadienį paskelbė baigusi darbą.

„Registruosim parengtas ir patvirtintas išvadas ir atsakymus į Seimo suformuluotus klausimus“, - spaudos konferencijoje sakė V.Mazuronis.

Jis priminė, kad jau prieš savaitę komisijos posėdyje buvo aptarti visi atsakymai į užduotus 14 klausimų ir iš esmės jiems pritarta jiems.

Šįkart, paskutiniame komisijos posėdyje norėta apsvarstyti tik korektūros klausimus.

Tačiau šeši iš dvylikos komisijos narių, priklausantys valdančiajai koalicijai, pareikalavo svarstyti konservatoriaus Jurgio Razmos pateiktus pasiūlymus, keičiančius jau patvirtintų atsakymų esmę.

„Sutikome juos peržiūrėti. Bet ties šeštu atsakymu, kai patvirtinome ankstesnę formuluotę, valdantieji paliko posėdžių salę, teigdami, kad jie nesutinka su tomis nuostatomis, kurių priėjo komisija. Todėl kreipsimės į Seimą, kad svarstytų mūsų patvirtintas išvadas, nors komisija negalėjo iki galo baigti savo darbo“, - pripažino V.Mazuronis.

Jis bei kiti opozicijai priklausantys komisijos nariai apgailestavo, kad valdantieji „tokiais būdais elgiasi negarbingai ir sabotuoja komisijos darbą“.

Sukritikuoti valdžios veiksmai

Valdančiosios koalicijos atstovai iš Seimo komisijos posėdžio išėjo po to, kai buvo patvirtinta išvada, jog Lietuvos bankas ir Vyriausybė neva „skubotai ir nepakankamai pagrįstai priėmė sprendimus dėl „Snoro“ nacionalizavimo ir vėlesnio bankroto“. Tai, komisijos nuomone, privertė valstybę pernelyg brangiai skolintis dideles sumas, reikalingas padengti įsipareigojimus banko indėlininkams, turintiems apdraustus indėlius.

„Vyriausybė nedisponavo visa reikiama informacija, kad galėtų adekvačiai priiminėti sprendimus“, - teigia Seimo komisija.

Taip pat tvirtinama, kad Lietuvos bankas „Snorą“ prižiūrėjo netinkamai, mat informacija apie galimai blogą šio banko padėtį buvo žinoma dar 2009 metais.

Kritikuojamas ir komercinių bankų prižiūrėtojų giminystės ryšiai su komercinių bankų darbuotojais. Esą tai „galėjo ir gali“ turėti įtakos centrinio banko sprendimams kontroliuojant bankus.

Kreipėsi į prokurorus

„Bankų priežiūros sistema Lietuvoje yra pakankamai gera ir normaliai dirbanti. Tačiau, kalbant apie konkrečiai banko „Snoras“ kontrolę, konstatuojama, kad nepakankamai griežtai buvo kontroliuojama ar galbūt reikalaujama vykdyti pagal inspektavimo išvadas sudarytų trūkumų šalinimo“, - kalbėjo V.Mazuronis.

„Lietuvoje veikiantys teisės aktai sudaro prielaidas stabiliai ir saugiai bankų veiklai, tačiau egzistavo ir egzistuoja nusikalstamos veikos pavojai, nes nesudarytos pakankamos sąlygos efektyviai komercinių bankų priežiūrai, ką įrodė „Snoro“ istorija“, - pabrėžė komisijos vadovas.

Seimo laikinoji tyrimo komisija kreipėsi į Generalinę prokuratūrą, prašydama išnagrinėti įtarimus, kad Lietuvos banko valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas galėjo viršyti savo tarnybinius įgaliojimus, pernai spalį ir lapkritį pradėjęs ieškoti ir paskyręs Simoną Freakley laikinuoju „Snoro“ administratoriumi, nors dar nebuvo žinomi šio banko inspektavimo rezultatai.

Prokurorai esą turėtų pasidomėti ir S.Freakley nustatytu 140 tūkstančių eurų atlyginimu bei tuo, kad laikinasis „Snoro“ administratorius tarptautiniams konsultantams „galėjo nepagrįstai išmokėti apie 5 mln. eurų“, nes nesuderino su Lietuvos banko vadovybe.

Komisija suabejojo ir bankroto administratoriui Neilui Cooperiui nustatytuoju atlyginimu.

Neaiškus išvadų teisinis statusas

Anot V.Mazuronio, komisija pasigedo dokumentų, įrodančių, kad „Snoro“ turto „iš tiesų nėra“. „Jeigu mes kalbame apie vertybinius popierius, tai konkrečių įrodymų ar kažkokių dokumentų, kad tie vertybiniai popieriai yra dingę ar dar kažkaip – šitų duomenų komisija negavo“, - tvirtino politikas.

Atsakydami į klausimą dėl politikų, kurie galėjo pasinaudoti iš anksto turima informacija dėl „Snoro“ problemų ir atsiimti indėlius iš šio banko, komisijos nariai konstatavo negavę įrodymų, kad taip kas nors galėjo pasielgti. Komisija buvo informuota, kad „Snore“ tebevyksta tyrimas dėl Seimo pirmininkės Irenos Degutienės sūnui priklausančiai įmonei padarytos kredito ir indėlio užskaitos jau po to, kai bankas buvo uždarytas. Kai tyrimas bus baigtas, apie jo rezultatus Seimas bus informuotas.

V.Mazuronis tvirtina, kad komisijos išvados parengtos objektyviai. Kitas komisijos narys socialdemokratas Juozas Olekas sakė, kad „papunkčiui pritarta visiems atsakymams į užduotus klausimus, todėl galima sakyti, jog patvirtinta 14 skirtingų išvadų“.

Tačiau konservatorius Stasys Šedbaras teigia, kad galutinio balsavimo komisijoje dėl sugriuvusio kvorumo taip ir nebuvo, todėl negalima sakyti, jog išvados patvirtintos. Esą yra tik šešių komisijos narių, priklausančių opozicijai, pareikšta nuomonė.

Šią dilemą gali išspręsti Seimas, kai jam bus pristatyti V.Mazuronio ir kitų opozicijai priklausančių komisijos narių parengti atsakymai.



NAUJAUSI KOMENTARAI

p

p portretas
mazuronis yra uzkietejes rusu zvalgybos tarnas-be jokiu skrupulu ima babkes.

Arnoldas

Arnoldas portretas
Tikiu, kad komisijos išvadas patvirtins Seimas ir tada bus tvarka ir teisingumas.

asas-1

asas-1 portretas
kOMISIJOS NARIAI KONSERVATORIAI IR KITI VALDANTIEJI NORI PATEISINTI SAVO VALDŽIOS VEIKSMUS SNORO BANKO NACIONALIZAVIMO ATVEJU.
VISI KOMENTARAI 6
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Politologas: šita valdžia sprendimų buldozeriu daryti negali
  Politologas: šita valdžia sprendimų buldozeriu daryti negali

  Naujasis Darbo kodeksas gali neįsigalioti ir nuo liepos. Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS) kodeksui žada pritarti tik tuo atveju, jei jam pritars Trišalė taryba. Apie visa tai LRT TELEVIZIJOS laidoje „Dėmesio centre“ p...

 • Lietuviai pradėjo keliones po kaimus
  Lietuviai pradėjo keliones po kaimus

  Kaimo sodybose prasideda turizmo sezonas, įprastai trunkantis iki rudens. Sodybų šeimininkai sako, kad itin didelę klientų dalį sudaro emigrantai, o į sodybas užsukantys tautiečiai kaime ieško ne tik ramybės, bet ir pramogų. Jų sodybos...

 • Trišalė taryba pritarė kai kurioms papildomoms Darbo kodekso pataisoms
  Trišalė taryba pritarė kai kurioms papildomoms Darbo kodekso pataisoms

  Trišalė taryba trečiadienį pritarė daliai Darbo kodekso nuostatų, kurioms jau pritarė Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitetas, tačiau jos anksčiau nebuvo suderintos socialinių partnerių. ...

 • Tyrimas: vilniečiai už degalus moka brangiau nei kauniečiai
  Tyrimas: vilniečiai už degalus moka brangiau nei kauniečiai

  Atliekant degalų kainų fiksavimą gegužės mėnesį Pricer.lt palygino kuro kainas Vilniaus degalinėse ir pigiausioje Kauno degalinėje „Jozita“. Išvada viena – kauniečiai už degalus moka ženkliai pigiau. ...

  3
 • Draudikai įspėja apie dingstančius Lietuvos verslininkų krovinius
  Draudikai įspėja apie dingstančius Lietuvos verslininkų krovinius

  Draudimo bendrovės „Gjensidige“ specialistai atkreipė dėmesį į dingstančius klientų krovinius Lenkijoje. Verslininkai nukenčia, patikėję savo krovinius apsimetėliams vežėjams. Draudikai ragina itin atidžiai pasirinkti ekspeditorių ir...

 • Gera žinia darbuotojams – papildomos ir pailgintos atostogos nemažės
  Gera žinia darbuotojams – papildomos ir pailgintos atostogos nemažės

  Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos parengtas Vyriausybės nutarimo projektas, kuriuo nuo liepos 1 d. turėtų būti patvirtinta pailgintų ir papildomų atostogų skyrimo ir apskaičiavimo tvarka, jau suderintas su suinteresuotoms institucijoms ir arti...

 • Lietuvos miestuose išsiplės žaliosios erdvės
  Lietuvos miestuose išsiplės žaliosios erdvės

  Savo miestais ir jų žaliosiomis erdvėmis besirūpinantys Lietuvos vairuotojai visą mėnesį vykusios akcijos metu galėjo nuspręsti, kurio miesto žaliųjų zonų puoselėjimui už kiekvieną jų įsipiltą degalų litrą bus skiriamas 1 centas. Daugiau k...

 • Žuvų aukciono valstybei nebereikia
  Žuvų aukciono valstybei nebereikia

  Klaipėdos žuvų produktų aukcionas toliau tampa vieta, kuri kelia diskusijų ne tik Klaipėdoje, bet ir Vilniuje, valdžia puoselėja viltis juo atsikratyti. ...

  1
 • Priklausomybės ligų centro vadovas: siūlymai dėl alkoholio nutaikyti į sveikus žmones
  Priklausomybės ligų centro vadovas: siūlymai dėl alkoholio nutaikyti į sveikus žmones

  Dalis Seime svarstomų įstatymų pataisų dėl alkoholio prieinamumo ribojimo yra nutaikytos į sveikus, o ne problemų su jo vartojimu turinčius žmones, sako Kauno apskrities priklausomybės ligų centro vedėjas, psichiatras Leonas Kačinskas. ...

  7
 • Klaipėda sieks dar ES pinigų
  Klaipėda sieks dar ES pinigų

  Uostamiestis ketina prašyti ES finansavimo dar bent vienam projektui. Miestas piniginės injekcijos norėtų Senojo turgaus prieigoms ir aikštei sutvarkyti arba "Klaipėdos energijos" teritorijai miesto centre pritaikyti verslui ar kito...

  4
Daugiau straipsnių