R.Kuodis: naujos AE gaminama elektra gali kainuoti 30 cnt

Maždaug 20 pirmųjų naujos Visagino atominės elektrinės veiklos metų jos gaminamos elektros kaina gali siekti apie 30 centų už kilovatvalandę, prognozuoja Lietuvos banko valdybos pirmininko pavaduotojas Raimondas Kuodis.

“2040-aisiais, kai jau bus išmokėtos visos (VAE statybai paimtos paskolos - BNS) paskolos, elektra gali kainuoti 7 centus. O iki to laiko - apie 30 centų kainuos“, - Seime surengtoje diskusijoje penktadienį sakė R.Kuodis.

Anot jo, kalbos apie 7 centų kainą yra nerimtos, nes tokia kaina šios kartos gyventojai nebepasinaudos: “Ką tokia kaina iš mūsų čia gali jaudinti, nežinau…”.

R.Kuodis akcentavo, kad didžiausią būsimos VAE gaminamos elektros kainą sudarys paskolų kaštai: „Visi žinome, kad pagrindiniai atominių kaštai yra kapitalo kaina, o ne branduolinis kuras ar darbo kaina“, - sakė R.Kuodis.

Pasak R.Kuodžio, palūkanos elektrinės kainą gali išauginti iki 6 mlrd. eurų. Vyriausybė skelbia, kad jos statyba kainuos apie 5 mlrd. eurų.

Premjeras Andrius Kubilius, ketvirtadienį komentuodamas ne kartą jau išsakytas R.Kuodžio abejones dėl 7-10 centų viešai skelbiamos būsimos branduolinės elektros savikainos, apgailestavo, kad apžvalgininkai nelabai įsiklauso, ką skelbia Vyriausybės atstovai.

„Mes ir skelbiam, kad visuose tarptautiniuose palyginimuose įvardijama elektros gamybos savikaina bus 7-10 centų. Tačiau šalia to, pirmuosius 16-18 metų teks mokėti ir už taip vadinamas kapitalo kaštų sąnaudas. Tai, be abejo, prisidės prie to, kiek kainuos pagaminta elektra - tai yra kiek kainuoja pačios elektrinės darbas, kiek kainuoja kuro pirkimas, kiek kainuoja atskaitymai į elektrinės uždarymo fondą, atskaitymai atliekų laidojimui. Visa tai sudaro elektros gamybos savikainą ir ji yra tokia, kokios mes siekiame – tarp 7-10 centų“, - interviu Žinių radijui kalbėjo A.Kubilius.

Jo teigimu, paskolos kaštai yra žinomi, tačiau jų pasakyti tiksliai premjeras teigė negalintis.

„Yra žinoma, kad su paskolų kaštais net ir per pirmuosius 15-18 metų, kai reikės tas paskolas grąžinti, skaičiuojant ir gamybos savikainą, ir paskolų kaštus, elektros energijos kaina bus konkurencinga, lyginant su rinkos kaina. O vėliau vis daugiau naudingo skirtumo Lietuvai atsirastų“, - sakė premjeras.

Energetikos ministras Arvydas Sekmokas yra pareiškęs, kad planuojamos statyti Visagino atominės elektrinės gaminamos elektros savikaina turėtų siekti nuo 7 iki 10 centų už kilovatvalandę.
2009 metų pabaigoje uždarytos Ignalinos AE elektros gamybos savikaina buvo apie 6 centai, o šiuo metu elektros rinkos kaina Lietuvoje yra apie 18 centų.

Lietuva tikisi, kad dalyvaujant strateginiam investuotojui Japonijos kompanijai „Hitachi“, taip pat trijų Baltijos šalių energetikos įmonėms, jėgainė bus pastatyta iki 2020 metų. Skaičiuojama, kad nauja atominė elektrinė kainuos iki 5 mlrd. eurų (17,3 mlrd. litų), 50-70 proc. jos vertės turėtų finansuoti Japonijos, JAV ir Europos bankai.

Šiuo metu Lietuva importuoja daugiau nei pusę jai reikalingos elektros energijos.


Šiame straipsnyje: elektraelektros kaina

NAUJAUSI KOMENTARAI

666

666 portretas
galima daug ka svaigt , nes tai dienai jau visi pamirs svaigimus , arba tiesiog bus didelis bum . esme viena kad atomines elektrines projektas zalingas saliai ir kas tai neigia jie melagiai . turim nesprogusi pavyzdi kurio net uzdaryt nesugeba

pasirinkimo nėra

pasirinkimo nėra portretas
raminkis Kuodi,būk realistas, Lietuvai DEJA bet AE reikia.

tadas

tadas portretas
Tik Lietuvos priešai, išdavikai arba visiški MULKIAI galėjo leistis ES išprievartaujami ir sutikti anksčiau laiko uždaryti VISŲ TATENOS SPECIALISTŲ viena saugiausių Europoje pripažintą IAE. Juk į jos saugumą buvo sukišti MILIJONAI. Tiek Švedijos, tiek TATENOS specialistai ne kartą tvirtino, jog jos saugumas niekuo nenusileidžia saugiausioms ES elektrinėms, o ES veikėjai pripažino, kad sprendimas uždaryti - POLITINIS. Ekonomistų skaičiavimais, dėl abiejų blokų uždarymo Lietuva patirs apie100 MILIJARDŲ Lt. nuostolių. ES išmalda iki 2013 m. - 37 mlrd. Lt. Atskaičius Lietuvos įmokas į ES biudžetą, kur kas mažiau (Apie 27 mlrd.). Beje, ta pati ES, reikalavusi uždaryti IAE, jau padėjo Rusijai modernizuoti keletą dar senesnmių atominių elektrinių ir pratęsti jų eksploatacijos laiką dar 25(!!!) metams. Labiausiai nusivilti turėtų tie, kuriems sapnavosi atominis grybas virš Visagino, kurie svajojo, kad tas „monstras“ būtų kuo greičiau uždarytas ir džiūgavo, kai tai pagaliau įvyko. Dabar vietoj vienos atominės turėsime dvi iš abiejų Lietuvos pusių – Baltarusijoje ir Kaliningrado srityje, prie pat Lietuvos sienų. Jose bus ne po vieną, o po du ar net daugiau blokų. Ir nežinia, ar jos bus saugesnės. Jeigu būtų leista veikti abiem IAE blokams, niekas jų nebūtų statęs. Apie tai rašyta tiek Rusijos, tiek Baltarusijos spaudoje. Matyt, rusifobija sergantys mūsų valdžiažmogiai nieko nenorėjo nei girdėti, nei matyti. Trečioji elektrinė iškils tolėliau – Lenkijoje. Nusigraužti nagus turėtų ir nuolat šaukiantys apie grėsmes ir priklausomybes nuo Rusijos. Didesnės priklausomybės, kokioje Lietuva atsidūrė dabar, seniai nebuvo. „Patriotai“ vis šūkauja ir džiaugiasi ES parama. Pabrangus elektrai, visa ta „parama“ atitenka Rusijai (80% elektros importuojame iš Rusijos, kitą gaminame, degindami vis brangstančias rusiškas dujas…). Tiesa, ją iš savo kišenių sumoka eiliniai žmogeliai, o pati parama atitenka oligarchams. O gal toks ir buvo planas, kai, lyg paskutiniai asilai, tuometiniai veikėjai pasižadėjo ES anksčiau laiko uždaryti IAE??? Nusikalstamai neatsakingai įsipareigoję ES uždaryti atominę, įsimušėme kelis gėdingus įvarčius į savo vartus... Čekijos Prezidentas, ultimatyviai atsisakęs pasirašyti Lisabonos sutartį, išsikovojo visas Čekijai palankias nuolaidas. Lietuvoje drąsuolių tokiam žingsniui neatsirado.
VISI KOMENTARAI 12
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių