R. Švedas: nepriėmus sprendimų dėl Astravo AE, laukia įtempti metai

Espo konvencijos šalių aukšto lygio susitikime Minske praėjusią savaitę nepriėmus sprendimo, kad Astravo atominę elektrinę turi vertinti nepriklausomi tarptautiniai ekspertai, Lietuvos laukia įtempti metai.

Espo konvencijos Vykdomojo Komiteto narys, energetikos ekspertas Romas Švedas teigia, kad Baltarusija siekia išvengti tarptautinės ekspertizės, todėl dabar Lietuva turės daug dirbti, siekdama įtikinti kitas valstybes, kad Astravo AE yra nesaugi.

Minske vykusiame susitikime nepriėmus sprendimų, jų tikimasi neeiliniame susitikime 2018 metais. Pasak R. Švedo, paprastai Espo susitikimai vyksta kas trejus metus, todėl tai rodo, kad dėl įvairių Espo konvencijos klausimų egzistuoja įtampa, o iki susitikimo Lietuvos atstovai turi intensyviai derėtis.

„Tai reiškia, kad tas ginčas tęsis dar pusantrų metų, tad Lietuvos ekspertams reikia dar labiau susikoncentruoti ir kovoti praktiškai už kiekvieną formuluotę, kiekvieną žodį, kad būtų laikomasi tarptautinių standartų“, - BNS sakė R. Švedas.

Be jokios abejonės, Rusijos svertai bus įjungti. Rusija nėra Espo narė, bet ji gali įjungti svertus toms valstybėms, kurios priklausomos nuo Rusijos. Baltarusija ir Rusija vienoje pusėje, Lietuva ir Europos Sąjunga - kitoje.

Tačiau jis atkreipė dėmesį, kad Espo susitikime sprendimas nepriimtas ne tik dėl Astravo AE: „Kuomet įvyko šalių susitikimas, praktiškai nė vienas specifinis sprendimas dėl konvencijos pažeidimo nebuvo priimtas. Ta teksto dalis apskritai nebuvo priimta, įskaičiuojant ir Astravo AE“.

Pasak R. Švedo, pusantrų metų iki kito susitikimo Lietuva turės ne tik siekti, kad nebūtų atsisakoma tarptautinių ekspertų, tačiau ir dirbti su Espo konvencijos šalimis, kad šios pritartų tokiam sprendimui.

„Derybų procese paprastai ne tik ginčijamasi dėl teksto vykdomojo komiteto kontekste, bet sprendimą priima šalys narės susitikimo metu ir tada čia labai svarus argumentas, kaip šalys narės balsuoja. Ne paslaptis, kad Baltarusija aktyviai dirba, siekdama palenkti sau palankes šalis nares į savo pusę, o ką Lietuva turi daryti - vėlgi dirbti tą aiškinamąjį darbą, stengdamasi, kad šalys narės išgirstų argumentus ir balsuotų objektyviai“, - teigė ekspertas.

„Be jokios abejonės, Rusijos svertai bus įjungti. Rusija nėra Espo narė, bet ji gali įjungti svertus toms valstybėms, kurios priklausomos nuo Rusijos. Baltarusija ir Rusija vienoje pusėje, Lietuva ir Europos Sąjunga - kitoje“, - pridūrė jis.

R. Švedas įsitikinęs, kad Baltarusijos siekis vengti tarptautinių ekspertų, kurie patikrintų Astravo AE saugumo standartus, rodo, kad „ji turi ką slėpti“. Būtent todėl bandoma siūlyti ekspertizes, kurioms įtaką galėtų daryti pati Baltarusija.

Pasak Lietuvos eksperto, nors Espo konvencijos kontekste jokios sankcijos Baltarusijai nebūtų taikomos, net jei ši neįsileistų ekspertų, tačiau tai tampa svertu, kalbantis su kitomis valstybėmis dėl sankcijų Minskui arba, pavyzdžiui, elektros embargo.

„Espo konvencijos kontekste sankcijų nėra, tai yra procedūrinė konvencija, bet tai, kad Baltarusija yra pažeidusi konvenciją, yra svarus argumentas Lietuvai pokalbiuose su kitomis šalimis Briuselyje, kalbant apie galimas sankcijas kituose formatuose. Kuo naudingas Espo procesas - jis akivaizdžiai parodo Baltarusijos elgesį, kuriuo ji nesilaiko standartų“, - BNS teigė R. Švedas.

2014 metais Ženevoje vykęs Espo konvencijos šalių susitikimas patvirtino, kad Baltarusija, vystydama Astravo AE projektą, pažeidė keturis konvencijos straipsnius. Nagrinėdamas bylą, įgyvendinimo komitetas suformulavo penkis klausimus: atominės elektrinės aikštelės parinkimo kriterijai, AE atsparumas sunkaus keleivinio orlaivio kritimo atveju, galimas AE poveikis požeminiam geriamajam vandeniui ir Neries upės vandeniui, panaudoto branduolinio kuro ir radioaktyviųjų atliekų tvarkymas ir vertinimui naudoti duomenys apie gyventojų, kurie gali būti paveikti avarijos atveju, tankį.

Astravo branduolinę jėgainę Rusijos korporacija „Rosatom“ stato 50 kilometrų nuo Vilniaus. Lietuvos Vyriausybė teigia, kad darbai vyksta nesilaikant saugumo ir aplinkosaugos standartų. Minskas šiuos priekaištus atmeta.

Lietuva reikalauja, kad Baltarusija padarytų visus būtinus seismologinius, geologinius, hidrologinius AE aikštelės tyrimus, atliktų aikštelės parinkimo procedūras pagal numatytus standartus, taip pat prašo visos apimties SEED misijos ir streso testų pagal Europos Sąjungos metodologiją.

Baltarusija į tai atkerta, kad jėgainę stato nepažeisdami taisyklių.

Balandžio 20 dieną Seimas vienbalsiai priėmė įstatymą, kuris draudžia elektros, pagamintos nesaugiose trečiųjų šalių atominėse elektrinėse, patekimą į Lietuvos elektros rinką. Šio įstatymo nuostatos bus taikomos ir Astravo AE. Be to, šią savaitę Seimas priimtu įstatymu paskelbė, kad ši Baltarusijoje statoma AE yra nesaugi ir kelia grėsmę Lietuvos nacionaliniam saugumui ir aplinkai bei visuomenės sveikatai.


Šiame straipsnyje: Romas ŠvedasAstravo AE

NAUJAUSI KOMENTARAI

Traukinys išėjo

Traukinys išėjo portretas
Eik padėkok Kubilui kad laiku nesidraskė kai galėjo kažką pakeisti.Dabar visi supranta kad tokie paistalai kaip tavo nieko verti.

APKALTA!

APKALTA! portretas
DĖL SNORO AFEROS D.GRYBAUSKAITĘ - JAV MARIONETĘ, Į KALĖJIMĄ!

Čiubaka

Čiubaka portretas
kas per loc.has bat'kai nurodinėja? Kai lansburgiai norėjo VAE statyti prie BY sienos, tai viskas normoj, kai Bat'ka stato prie LTtada jau triedžia
VISI KOMENTARAI 4
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Išmokas už sunkiai sergančius vaikus mokės ilgiau
  Išmokas už sunkiai sergančius vaikus mokės ilgiau

  Seimas po svarstymo pritarė Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo pataisoms, kuriomis numatoma sergančius sunkiomis ir ypač sunkiomis ligomis vaikus slaugantiems šeimos nariams mokėti ligos socialinio draudimo išmoką ilgesnį la...

 • S. Skvernelis: biurokratinis monolitas yra labai tvirtas
  S. Skvernelis: biurokratinis monolitas yra labai tvirtas

  Premjeras sako, jog vienas pagrindinių valdžios iššūkių - dar šiais metais patvirtinti valstybės tarnybos reformą. Pasak Sauliaus Skvernelio, Vyriausybei per beveik vienerius darbo metus nepavyko sumažinti biurokratijos. ...

  1
 • Verslininkai: pardavimai krenta, bet alkoholizmo problema išlieka
  Verslininkai: pardavimai krenta, bet alkoholizmo problema išlieka

  Šių metų kovo mėnesį smarkiai išaugus akcizų tarifams, sumenko visų kategorijų alkoholinių gėrimų pardavimai. Didžiausią nuostolį patyrė vyno gamintojai, mažiausiai nukentėjo alaus kokteilių prekyba. Verslo atstovai tikina, kad s...

  2
 • Lietuvoje moterys per visą gyvenimą dirba ilgiau negu vyrai
  Lietuvoje moterys per visą gyvenimą dirba ilgiau negu vyrai

  Lietuvoje ir Latvijoje moterys per savo gyvenimą dirba ilgiau negu vyrai. Lietuvoje vyrai vidutiniškai dirba 35,3 metus, o moterys – 35,9. Latvijoje vyrai dirba 35,5 metus, moterys – 35,6. Visose kitose Europos Sąjungos šalyse situa...

  2
 • Išankstiniai vasaros kelionių pardavimai muša rekordus
  Išankstiniai vasaros kelionių pardavimai muša rekordus

  Pradėjęs išankstinę 2018-ųjų vasaros sezono prekybą, tarptautinis kelionių organizatorius „Tez Tour“ fiksuoja rekordiškai aktyvius pardavimus. Vien per pirmą išankstinių pardavimų savaitę nupirkta 3 kartus, t. y. bev...

 • Emigrantai pasiūlė receptą Lietuvos klestėjimui
  Emigrantai pasiūlė receptą Lietuvos klestėjimui

  JAV gyvenantys lietuviai turi ne vieną idėją, kaip į Lietuvą sugrąžinti iš jos emigravusius žmones. Tarp jų – ir tiesioginis skrydis tarp JAV bei Lietuvos, ir emigravusių lietuvių patirties pritaikymas. ...

  2
 • Gdanskas – populiarus lietuvių poilsio maršrutas
  Gdanskas – populiarus lietuvių poilsio maršrutas

  Senas posakis byloja, jog prieš keliaujant pamatyti pasaulio pirmiausiai verta susipažinti su savo apylinkėmis. Šiuo patarimu vadovaujasi vis daugiau lietuvių, kurie trumpoms išvykoms ar ilgesniam poilsiui renkasi keliones po kaimynines...

 • Išmanieji įrenginiai senųjų telefonų iš rinkos neišstums?
  Išmanieji įrenginiai senųjų telefonų iš rinkos neišstums?

  Absoliuti dauguma mobiliojo ryšio operatorių klientų perka išmaniuosius telefonus. Vis dėlto nesitikima, kad jie iš rinkos visiškai išstums paprastus funkcinius telefonus. Reaguodami į tokių aparatų poreikį, kai kurie ...

 • Ministerija aiškins, kaip ūkininkams fiksuoti liūčių nuostolius
  Ministerija aiškins, kaip ūkininkams fiksuoti liūčių nuostolius

  Pasak Žemės ūkio ministerijos, nuo lietingų orų nukentėjusiems ūkininkams kyla neaiškumų, kaip tinkamai užfiksuoti patirtą žalą. Ministerija tam rengia susitikimą su nuo liūčių nukentėjusių rajonų atstovais ir ketina išai&scaro...

 • Kaip sulėtinti kainų augimą baruose ir restoranuose?
  Kaip sulėtinti kainų augimą baruose ir restoranuose?

  Skaičiuojama, kad baruose ir restoranuose kainos kasmet pakyla dešimtadaliu, dėl to, pastebima, kad mažėja lankytojų. Maitinimo įstaigos aiškina, kad kainas galėtų sumažinti pridėtinės vertės mokesčio lengvatos, bet, pasak ekonomist...

  1
Daugiau straipsnių