Prie PVM lengvatos spaudai gali prisidėti lengvata transportui

Svarstydamas pasiūlymą taikyti pridėtinės vertės mokesčio (PVM) lengvatą spaudai Seimas pritaria pasiūlymui tokią lengvatą taikyti ir keleivių pervežimui.

Pritarta dviejų balsų skirtumu

Antradienį Seimo nariai plenariniame posėdyje svarstė dar pernai lapkritį Prezidentės Dalios Grybauskaitės pateiktą pasiūlymą periodinei spaudai taikyti lengvatinį 9 procentų PVM tarifą.

Pirminis valstybės vadovės pateiktas įstatymo projektas per svarstymus Seimo komitetuose „aplipo“ naujais pasiūlymais taikyti lengvatinį PVM tarifą – maisto produktams, viešbučių paslaugoms, keleivių pervežimui viešuoju transportu, kai kurioms kitoms prekėms bei paslaugoms.

Svarstant projektą Seimo posėdyje buvo pritarta siūlymui nustatyti, kad PVM lengvata būtų taikoma periodinei spaudai.

Tačiau kartu vos dviejų balsų skirtumu buvo pritarta ir Seimo narės Agnės Zuokienės pateiktam pasiūlymui dėl lengvatinio 9 proc. PVM tarifo keleivių pervežimui viešuoju transportu.

Dėl šio įstatymo priėmimo bus balsuojama dar kartą, greičiausiai birželio mėnesį. Iki įstatymo priėmimo bus laukiama Vyriausybės nuomonės dėl pasiūlytųjų PVM lengvatų. Iki šiol Andriaus Kubiliaus vadovaujamų ministrų nuomonė šiuo klausimu buvo skeptiška.

Dauguma pasisakė už

Diskusijų metu dauguma Seimo narių pasisakė už mažesnį PVM spaudai, kuris galėtų būti taikomas jau nuo šių metų liepos. „Pirminio Prezidentės pasiūlymo aplipdymas kitomis lengvatomis komplikuoja biudžeto situaciją. O spaudai jis tikrai reikalingas“, - sakė valdančiosios Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos seniūnas Jurgis Razma.

„Vienodas PVM tarifo įvedimas, kuris buvo padarytas per „naktinę mokesčių reformą“, padarė didelį nuostolį visiems. Turime sugriauti premjero ir finansų ministrės skleidžiamą mitą, kad neva darome kažkam mokesčio lengvatas. Suprantu, kad išimtys nėra gerai, bet turime pripažinti, kad skirtingos verslo rūšys veikia skirtingomis, nevienodomis sąlygomis. Negalime traktuoti vienodai traktoriaus detalių gamybos ir laikraščio išleidimą. Nėra išmintinga ir spaudai taikyti tą tarifą, kuris taikomas visiems kitiems“, - sakė opozicinės Tvarkos ir teisingumo frakcijos vadovas Valentinas Mazuronis.

„Labai vėluojam dėl PVM lengvatos spaudai. Tą reikėjo padaryti jau vakar, nes žiniasklaida per krizę jau labai smarkiai nukentėjo, nukraujavo“, - tvirtino socialdemokratė Birutė Vėsaitė. Ji, kaip ir kiti socialdemokratai, pasisakė ir už mažesnį PVM maisto produktams, sakydami, kad dabar nemažai lietuvių vyksta apsipirkti į kaimyninę Lenkiją, kurioje šio mokesčio tarifas maistui yra gerokai mažesnis nei Lietuvoje.

„Pabrangus rajoniniams laikraščiams žmonės mažiau prenumeruoja, mažiau gauna informacijos. Regioninė spauda turi pasiekti kiekvieną rajonų gyventoją, kad jie būtų informuoti ir galėtų aktyviai dalyvauti sprendžiant rajono ir visos Lietuvos problemas“, - kalbėjo socialdemokratas Jonas Juozapaitis.

Kaina - milijardas

Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas, valdančiojo Liberalų sąjūdžio atstovas Kęstutis Glaveckas tikino, kad nereikėtų taikyti jokių kitų lengvatų, tik spaudai. „Kaskart, kai artėja rinkimai, Seimas pasidalina į dvi puses – poziciją ir opoziciją. Opozicija pradeda siūlyti visokias mokestines lengvatas, o pozicija, kuri tam priešinasi, tampa tokiais „blogiečiais“. Tai parodo, kad dar trūksta politinės patirties mums visiems“, - pabrėžė jis.

Pasiūlytų visų PVM lengvatų įgyvendinimo kaina, pasak K.Glavecko, siekia milijardą litų. Būtent tiek biudžetas negautų, jeigu būtų įgyvendinti visi pateiktieji pasiūlymai taikyti lengvatą. „Kai kas sako, kad dalis į biudžetą neva grįš per kitus mokesčius. Iš patirties galiu pasakyti, kad negrįš. Spaudai lengvata ir parama gal ir protinga, bet išplėtimas tų lengvatų į visas kitas pasiūlytąsias sferas nėra galimas ir nebūtų protingas“, - teigė jis.

Seimui per svarstymą netikėtai pritarus pasiūlymui taikyti PVM lengvatą keleivių pervežimui viešuoju transportu, valdantieji sieks per priėmimą šį pasiūlymą išbraukti iš galutinio įstatymo varianto. Numatoma palikti tik lengvatinį PVM tarifą spaudai.

Pateikė valstybės vadovė

Pernai lapkritį Prezidentė D.Grybauskaitė pateikė Seimui Pridėtinės vertės mokesčio įstatymo pataisas, kuriomis lietuviškai periodinei spaudai, jeigu jos turinys nėra reklaminis arba pripažintas smurtinio ar erotinio pobūdžio, nustatomas ne 21, bet tik 9 proc. PVM tarifas.

„Rengti šį projektą paskatino siekis palengvinti periodinių leidinių leidybos sąlygas mažinant periodinių leidinių apmokestinimą. Nuo 2009 m. padidinus periodiniams leidiniams PVM nuo 9 iki 21 proc. labai sumažėjo laikraščių ir žurnalų, ypač rajoninių, tiražai. Dėl finansinių sunkumų prastėja spaudos leidinių kokybė, kyla grėsmė šalies žiniasklaidos nepriklausomumui, didėja spausdintų leidinių kainos, spaudos leidiniai darosi neįperkami šalies gyventojams“, - savo žingsnį paaiškino valstybės vadovė.

Ji įsitikinusi, kad sumažinus PVM tarifą, sumažėtų laikraščių ir žurnalų kainos, pagerėtų periodinės spaudos kokybė bei prieinamumas Lietuvos gyventojams.

Lietuviška spauda daugelį metų naudojosi lengvatiniu PVM tarifu. Bet 2008 metais į valdžią atėjusi centro dešiniųjų Vyriausybė, vadovaujama Andriaus Kubiliaus, dėl prasidėjusios ekonominės krizės panaikino bemaž visas šio mokesčio lengvatas. Taip pat padidino ir patį bazinį PVM tarifą.

Taip periodinei spaudai, kaip ir beveik visiems ekonomikos sektoriams, imtas taikyti 21 proc. PVM.

Vyriausybė ne kartą pasisakė prieš lengvatos sugrąžinimą, tvirtindama, kad tai neva iškraipo rinką.


Šiame straipsnyje: PVM lengvatosPVM

NAUJAUSI KOMENTARAI

dar panesiu

dar panesiu portretas
Tas kaimiskas gudrunas! Tiesiog, rinkimai arteja. Reikia sutept ratus. Stai jums ir viesa korupcine schema? Ech jus, "dorybes" isikunijimai!

pppp

pppp portretas
Glaveckas; :devalveckas
VISI KOMENTARAI 2
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių