Premjeras apie euro įtaką kainoms: tai spekuliacija ir visiška netiesa

  • Teksto dydis:

Tai, kad euro įvedimas turėjo įtakos kainų didėjimui, yra spekuliacija ir visiškai netiesa, LRT RADIJUI sako ministras pirmininkas Algirdas Butkevičius. Anot jo, euras įtakos gali turėti tik tada, kai produktai iš tiekėjų perkami kita valiuta, tačiau Lietuvoje taip nėra. Premjeras akcentuoja, kad netgi ne visų produktų kainos didėjo, tačiau iniciatyvą boikotuoti prekybos centrus vertina teigiamai.

– Pirmadienį surengėte pasitarimą dėl maisto produktų kainų pokyčių parduotuvėse. Siekėte išsiaiškinti ar tiekėjai bei prekybininkai nepadidino kainų dėl euro įvedimo. Ar jums dabar aiškiau, kas vyksta?

– Vis dėlto pirmiausia esu ekonomistas. Tikrai aiškiai pasakiau praėjusį penktadienį – visuomenė turi žinoti, jei vyksta kai kurių prekių kainų pokyčiai Lietuvoje. Priežastys, manau, irgi turi būti aiškios. [...] Dėl to pirmadienį ir sukviečiau atsakingų institucijų vadovus. Aiškiai buvau pasakęs praėjusios savaitės pabaigoje, kad būtų surinkta informacija, kaip keičiasi maisto produktų, vaisių ir daržovių, kainos Lietuvoje, didžiuosiuose penkiuose prekybos centruose.

Pirmadienį kaip tik šiuos klausimus uždaviau institucijų vadovams. Tame pasitarime dalyvavo Konkurencijos tarybos pirmininkas, Statistikos departamento vadovė, Lietuvos banko valdybos pirmininko pavaduotojas, (Lietuvos bankas yra atsakingas už kainų stabilumą ir taip pat privalo turėti surinkęs informaciją, viską žinoti).

Pagal Statistikos departamento, kuris visą laiką renka informaciją apie kainų pokyčius, pateiktą informaciją, lyginant 2016 m. kovo mėnesio kainas su 2015 m. kovo mėnesio kainomis, 13 prekių grupių kaina pakilo, 17 sumažėjo ir 3 išliko nepakitusios. Atskirų prekių grupių, pavyzdžiui, maisto produktų, kainos kovo mėnesį sumažėjo 2,4 proc., tačiau matome, kad vaisių ir daržovių kainos augo sparčiausiai 2016 m. kovo mėnesį.

Daržovės kovo mėnesį, lyginant su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu, pabrango beveik 10 proc. Taip pat kažkodėl matome, kad svogūnai brango net 70 proc., saldžiosios paprikos – beveik 55 proc., česnakai – beveik 50 proc. Žiediniai kopūstai, apie kuriuos visi kalba, brango 12 proc. [...]

Esame davę tam tikrų pavedimų Valstybinei mokesčių inspekcijai, kad ji stebėtų kai kurių įmonių tiekiamų prekių kainas. Remiantis pirmadienio analize, matome, kokia buvo metinė penkių didžiausių prekybos centų apyvarta. Ji pirmajame šių metų ketvirtyje, lyginant su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu, išaugo 10,6 proc.

Jei analizuotume pirkimo ir pardavimo skirtumus, matome augimą. Tai neženklus augimas, bet, jei skaičiuotume antkainį ar veiklos pajamas (kalbu apie visas prekes, kurios buvo realizuotos), tai padidėjimas yra beveik 4 proc. šių metų pirmame ketvirtyje, lyginant su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu.

– Svogūnai ir saldžiosios paprikos tikrai nėra pagrindiniai maisto produktai. Yra žmonių, kurie sako, kad pabrango absoliučiai viskas, kad euras sulygintas su litu, kad neva dabar yra tokios kainos, kokios buvo litais. Ką atsakytumėte tokiais žmonėms?

– Norėčiau, kad kalbėtume rimtai ir atsakingai. Paslaugų kainos šių metų pirmajame ketvirtyje tikrai pakilo daugiau kaip 5 proc. Maisto produktų kainos ne pakilo, o netgi sumažėjo. [...] Mėsos, pieno produktų kainos sumažėjusios. Tai matome pagal Statistikos departamento pateiktą informaciją. Vaisių ir daržovių kainos ženkliai padidėjusios. Visuomenė apie tai turi žinoti.

Euras turi įtakos tik tada, kai prekės įsigyjamos už kitą valiutą ir ta valiuta yra stiprėjanti euro atžvilgiu. Kai nusiperki prekę kita valiuta ir įsiveži į rinką, kurioje dominuoja euras, kaip nacionalinė valiuta, perskaičiavus euras turi įtakos kainų augimui. Šiandien prekybos centrų prekėms euras jokios įtakos neturi. Tai yra spekuliacija ir visiškai netiesa.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių