Pranešti apie pažeidimą VMI – ne skundas, o paslauga visiems

  • Teksto dydis:

Prieš 10 metų (2006 m. birželio 5 d.) startavo VMI pasitikėjimo telefonas 1882, kuriuo galima pranešti apie algas „vokeliuose“ ir kitus mokestinius sukčiavimus. O mokestinis sukčiavimas nėra „bobutė su krapais turguje“, kuri parduodama tą krapą ar žibutę prisiduria prie pensijos. 

Kartais vienas gautas pranešimas apie mokesčių sukčius grąžina visiems Lietuvos žmonėms ir šimtus tūkstančių... Per 10 metų sąžiningi gyventojai, pranešę VMI pasitikėjimo telefonu 1882 apie daromus pažeidimus, grąžino į biudžetą 32 mln. Eur. Kasmet tai padaro apie 4 tūkst. dorų mokesčių mokėtojų, kuriems kasdien dėkoja tūkstančiai šalies gyventojų, gaudami kokybiškesnes paslaugas.

Pranešimai pasitikėjimo telefonu yra apie pažeidėjus, kurie ne tik leidžia nedidelei daliai mokesčių (ne)mokėtojų nesąžiningai konkuruoti rinkoje, bet ir atima iš vaikų geresnį nemokamą maitinimą mokyklose, „linksmina“ mus duobėtais keliais, pasenusiais gelbėjimo tarnybų automobiliais, apipelijusiomis palatomis onkologinėse ligoninėse, griūvančiu kultūros paveldu ir t.t.

VMI nesako, kad viskas Lietuvoje gerai, ir kad kiekvienas dorai sumokėtas mokesčių euras panaudojamas tinkamai. Tuo rūpinasi VMI kolegos iš kitų institucijų.

VMI visada teigia ir tai grindžia faktais: didžioji dalis mokesčių mokėtojų laiku ir sąžiningai sumoka mokesčius.

Bet šiemet VMI paprašė pagalbos. Pagalbos, parašant nors sakinį, kodėl pranešti apie mokesčių slėpimą, atlyginimą „vokelyje“, kontrabandą ir sukčiavimą yra ne kažkoks niekingas skundimas, o pranešimas ir paslauga kiekvienam Lietuvos gyventojui. Paslauga, grįžtanti mokesčiais gyventojui, kuris, galbūt, pats negali gydytis privačiai, gal negali leisti vaikams lankyti papildomų užsiėmimų, gal neturi nuosavo transporto ir naudojasi viešu (ne, ne tualetu, bet panašiai), o gal kaip tik važinėja prabangiu „auto“, ir kuriam duobė kelyje tiek pat maloni, kiek ir skylė dantyje močiutei, laukiančiai mėnesiais eilės pas „valdišką“ stomatologą. Galėtume vardinti ir toliau, tik ar verta? Juk visi matome, kad galėtų būti viskas šiek tiek geriau.

VMI paprašė. Gražiai (ir negrasindami, kaip kas dar įsivaizduoja, kad galėtume...). Ir gavo atgal tiek, kad... Štai:

Donatas Montvydas: „Man rūpi, kokioje aplinkoje gyvename. Juk norime būti ramūs ir tikri, kad mūsų vaikai prireikus gaus tinkamą gydytojų priežiūrą, o kartu lankydami mokyklą - kokybiškas mokymosi priemones ir išsilavinimą. Tačiau nebūkim naivūs - tai iš dangaus nenukrinta. Tam panaudojami visų mūsų mokami mokesčiai. Tiems, kurie nesitaikstydami su esama situacija praneša apie sukčius, kartais vis dar prilipinama „skundiko“ etiketė, nors jiems turėtume padėkoti už indėlį į šviesesnę mūsų visų ateitį. Noriu, kad mano dukra nebijotų pranešti, kad mes visi nebijotume. Tik kartu pokyčių pasiekti galime greičiau ir gyventi geresnėje Lietuvoje.“

Dainoras Bradauskas, VMI prie FM viršininkas: „Vis augantis gyventojų, pranešančių apie mokestinius pažeidimus, skaičius rodo mūsų Valstybės didėjančią pilietinę brandą. Didžioji dalis mokesčių mokėtojų Lietuvoje sąžiningai moka mokesčius, tačiau, kaip prie kiekvieno nusikaltėlio nepastatysi policininko, taip ir prie kiekvieno vis dar besistengiančio gyventi kitų sąskaita negali budėti mokesčių inspektorius. VMI dėkoja tiems, kurie padeda visuomenei: pranešdami apie slepiamus mokesčius sąmoningi gyventojai padeda ne kažkam nematomam, o seneliams ir slaugytojams, vaikams ir auklėtojams, mokiniams ir mokytojams, pacientams ir gydytojams, studentams ir dėstytojams, klientams ir sąžiningai konkuruojantiems verslininkams... Elgdamiesi kaip tie sąžiningi pranešėjai, mes galime prisidėti, kad visiems būtų bent šiek tiek geriau. Ačiū.“

Rūta Skyrienė, asociacijos Investors' Forum vykdomoji direktorė: „Jeigu kyla gaisras, net nedvejodami kviečiame į pagalbą gaisrininkus, o vagystės atveju – skambinam policijai. Kodėl turime reaguoti kitaip, jei kažkas naudojasi visų mūsų neveiklumu ir vagia iš mūsų pačių kišenės? Pranešti apie nesąžiningą elgesį ir mokestinius sukčiavimus yra kiekvieno atsakingo piliečio pareiga.“

Andrius Užkalnis: „Pensijos, atlyginimai policininkams ir pašalpos iš oro nesiima, taip pat ir subsidijos teatrams. Kodėl aš vienas turiu visa tai išlaikyti? Tegu ir kiti prisideda. Žinau, yra VMI pasitikėjimo telefonas 1882.“

Martynas Tyla: „Jums juk nepatinka, kai iš jūsų vagia?  Pavyzdžiui, man nepatinka, kai vagia muziką parsisiųsdami ją iš kažkur nelegaliai arba kai kažkas nelegaliai ją groja, pamiršdamas, jog atlikėjui už tai turėtų būti mokama. Ir visada esame dėkingi, kai mums apie tai praneša. Tai kodėl apie tuos, kurie praneša apie vagystę iš mūsų visų – nusuktus nuo valstybės mokesčius – mes vis dar neretai išgirstame sakant „įskundė“? Juk pranešė apie pikta ir įnešė indėlį, kad mūsų šalis taptų kiek geresnė. Gerbiu juos, nes man svarbu, kokioje aplinkoje gyvename, ir manau, kad geriausia padėka šiems neabejingiems žmonėms yra tiesiog nevadinti jų poelgių skundimu. Tikiu, kad kartu galime būti geresni. Ir jau ne kartą tai įrodėme.“


Šiame straipsnyje: VMImokesčiaiskundaspaslauga

NAUJAUSI KOMENTARAI

Asd

Asd portretas
Surinks mokescius ,kuriuos per valstybininius konkursus pavogs,o ten reikia kontrolės.TEN TOKIE ,Kaip masiuliai padės vogti,kodėl ten nereguoja,kodėl ignalinos uždaryme į milijardus nereguoja???????
VISI KOMENTARAI 1

Galerijos

Daugiau straipsnių