P.Gylys: energetikos klausimai Lietuvoje yra per daug politizuoti

Ministras Pirmininkas Andrius Kubilius šią savaitę Seimui pateikė Vyriausybės 2011 metų ataskaitą. Tačiau praėjusių metų ataskaita, pasak paties Vyriausybės vadovo, buvo išnaudota pamatyti platesnius horizontus. Andrius Kubilius kalbėjo tarsi pateikdamas visų šios Vyriausybės darbų ataskaitą, įgeldamas opozicijai už jos nepamatuotas kalbas, svarstydamas ateities perspektyvas.

Opozicija netruko sukritikuoti Premjero už tokią ataskaitą ir pažėrė nemažai priekaištų, tiesa, irgi ne už praėjusių metų darbus, o už visą Vyriausybės veiklą. A. Kubiliaus ataskaitą Seime ir, apskritai, 15-osios Vyriausybės veiklą „Savaitės” studijoje vertino Lietuvos ekonomistų asociacijos prezidentas profesorius Povilas Gylys.

Pirmiausia, noriu paklausti koks Jums susidarė įspūdis, išklausius Premjero ataskaitą Seime?

Buvo akivaizdu, kad praleidžiamos ištisos temos, ištisi sektoriai. Pavyzdžiui, aš neišgirdau kalbos apie padėtį viešajame sektoriuje, švietime, sveikatos apsaugoje, nė žodžiu nebuvo paminėtas „Snoras”, nebuvo kalbama apie tai, kad periferija susiduria su milžiniškomis problemomis, kad emigracija mums visgi yra didelė problema. Ne tik tautiniu, bet ir ekonominiu bei politiniu požiūriu. Taigi toks sakyčiau gana nekonceptualus, gana paviršutiniškas ir šiek tiek ideologizuotas pasisakymas.

Vienu iš svarbiausių savo artimiausio laikotarpio uždavinių vos tik atėjusi į valdžią šitoji Vyriausybė pažadėjo palengvinti gyventojams dėl smarkaus kainų šuolio išaugusias šilumos ir elektros energijos kainas. Ir netgi pažadėjo jas kažkokiu būdu sumažinti. Dar daugiau – ne tik strateginiams projektams, bet ir tokioms buitinėms problemoms spręsti buvo įkurta Energetikos ministerija. Kaip Jūs vertinate šitos ministerijos ir pačios Vyriausybės veiklą, siekiant sumažinti šilumos ir elektros kainas?

Man iki galo neaiški iki šiol tos Energetikos ministerijos steigimo prasmė. Šiandien mes turime du didelius popierinius projektus – atominę elektrinę ir suskystintųjų dujų terminalą, bet tai yra popieriuje. Kol kas mes nežinome visų pasekmių, kurios seks iš šitų projektų įgyvendinimo.

Vadinasi, realaus rezultato per kadenciją nebuvo pasiekta. Mes visi patiriam – energetikos kainos auga. Vadinasi, pažadas iš tikrųjų neištesėtas. Aš manau, kad energetikos klausimai Lietuvoje yra per daug politizituoti, kartais grėsmės įžiūrimos ir ten, kur jų nėra.

Kalbėkim apie tai, kas Vyriausybės buvo įsirašyta tarp svarbiausių darbų. Tai dar 2009-ieji, ji buvo pareiškusi, bus esminiai permainų metai, nes planavo įgyvendinti esmines permainas, berods, septyniose srityse: valstybės valdymo, kovos su korupcija, inovatyvios ekonomikos plėtros, energetikos, švietimo sistemos, sveikatos apsaugos ir socialinės atskirties mažinimo. Iš tų septynių sričių, kurioje, Jūsų manymu, Vyriausybei labiausiai pavyko permainos?

Man lengviau pasakyti, kad nė vienoje iš jų nebuvo pasiekta kokių nors gerų, matomų rezultatų. Švietimo reforma, mano supratimu, buvo nelogiška, neprotinga, antikonstitucinė. Sveikatos apsaugos sistema paslėptu būdu privatizuojama. Aš nemanau, kad valstybinis valdymas šiandien patiria renesansą, su biurokratija kaip buvo blogai, taip ir yra. Čia, aš manau, kelių vyriausybių užduotis – kaip sutvarkyti valstybės valdymą. Korupcija, manau, klesti. O socialiniai dalykai akivaizdžiai pablogėjo, nes mes turime vis didesnę nelygybę šitoje visuomenėje.

Gerai, Jūs pradėjote kalbėti apie socialinę atskirtį. Ir iš tiesų Lietuva dabar ir iš visų ES šalių yra vienoje iš  prasčiausių situacijų, nes kone kas trečias žmogus gyvena ties skurdo riba. Ir bene tik trys šalys yra prasčiau už mus gyvenančios - Bulgarija, Rumunija ir Latvija. Bet ar išaugusią socialinę atskirtį ir skurdo grėsmes galima būtų suversti tik prastai Vyriausybės veiklai ar tam įtakos turėjo ir pasaulinė krizė?

Aš manau, kad yra kelios didelės priežastys. Pradėčiau nuo paskutinės. Iš tikrųjų, pasaulio situacija turėjo, be abejo, įtakos Lietuvai. Čia tikrai Premjeras Kubilius negali būti kaltinamas. čia mes turime būti korektiški. Antra vertus, Lietuva turi valiutų valdybos modelį, kuris neleidžia vykdyti aktyvios centrinio banko monetarinės politikos. Daugelio ekonomistų požiūriu tai lėmė, kad mūsų ekonomika, skirtingai negu vakarų, krito 15 proc., o ne 4–5 proc. Tai kartus sumažino ir mūsų pragyvenimo lygį.

Bet dabar ji auga greičiausiai.

Žinot, aš prisimenu, kaip mums jaunystėje sakydavo, palyginti su 1913 metais 1960 metais automobilių skaičius padidėjo 10 tūkstančių kartų. Bet aš, pavyzdžiui, sunkiai galėčiau pasakyti, ką konkrečiai šita Vyriausybė padarė, kad mūsų ekonomika atsigautų.

ES tokių kalbų jau buvo, kad ne vien taupymu galima išgyventi, kad reikia ieškoti kitų būdų, ir po to, kai Prancūzijoje išrinktas kairiųjų Prezidentas, tada toji Europos dalis, kuri kalbėjo ne tik apie taupymą atsiduso. Ir pas mus Lietuvoje opozicija tai sutiko kaip gerą žinią. Ar tai reiškia, kad jeigu po rinkimų pasikeis Vyriausybė ir ji bus kairiųjų rankose, tai tikrai nebus laikomasi Premjero rekomendacijų laikytis griežtos taupymo politikos?

Aš manau, kad visgi tas taupymas, fiskalinės ir monetarinės politikos neturėjimas praktiškai stabdo ekonominį augimą. Jis yra šioks toks dėl to, kad verslas vis tiek kruta iš paskutinių jėgų, vis tiek yra savisaugos instinkto padiktuota jėga, kuri nori gauti kažkokią naudą, bet makroekonominiam lygyje iš Vyriausybės nėra kol kas adekvačios reakcijos.

Kol kas negirdžiu iš Jūsų didelių pagyrimų, jau nekalbant apie liaupses, bet aš lyg ir norėčiau šiek tiek apginti šitą Vyriausybę ir klausčiau Jūsų taip: galbūt ji negalėjo būti visiškai savarankiška ir negalėjo vykdyti visų savo nusimatytų darbų ir išsikeltų užduočių todėl, kad labai aktyvi vidaus politikoje buvo Prezidentė? Ir vYriausybė turėjo šiek tiek suvaržytas veiksmų galimybes?

Sutinku, kad, ko gera, valdančioji koalicija prisibijojo, ypač prieš kurį laiką, kadencijos pradžioje Prezidentės autoriteto, jos aukštų reitingų ir tai, ko gero, juos varžė. Bet yra ir kita priežastis, kurią galima būtų priskirti jau pačiai Vyriausybei, t. y. individualistinė neoliberali pažiūra į ekonomiką. Visgi ponas Kubilius, šita Vyriausybė yra žmonės, kurie be galo tiki rinkos jėga. Ir aš tikiuosi, kad po kurio laiko Lietuvoje mes turėsim tokią valdžią, kuri supranta, kad reikia derinti rinkos galias su politinėmis galiomis, ieškant išeičių.


Šiame straipsnyje: Povilas Gylysenergetika

NAUJAUSI KOMENTARAI

Ekonomistas

Ekonomistas portretas
Gylys nieko nepasakė ką reikėjo daryti. Kritikuoti gali kiekvienas. Bet man pasakykit kodėl dabar Akropoliai pilni? Kodėl koncertų salės ir sporto arenos pilnos? Kodėl Palanga pilna? Kodėl pilna Burbiškėse per tulpių žydėjimą? Kodėl man padavus skelbimą apie parduodamą automobilį per pirmą dieną gavau 10 skambučių? (O maniau, kad bus sunku labai sunku parduoti, nes visi neturi pinigų). Visi verkia kaip ypatingai blogai prie Kubiliaus, bet visi gali gerti alų ir valgyti šašlykus. Darau išvadą: VISKAS BLOGAI YRA ŠALIŠKOJE ŽINIASKLAIDOJE

Šito neturėtų būti

Šito neturėtų būti portretas
Tarp rinkos ir vartojimo turi būti proporcija. Šiuo metu nėra nė vienos proporcijos, kuri sudarytų ekonominį svertą. Pagrindinis uždavinys turėtų būti skirtas visuomenės labui, tuomet viskas susibalansuoja, nebūna tokių stichijų gyvenime. Elektros poreikis turi būti apskaičiuotas. Mes žinome, kad ištekliai, įmonės pinigų neduoda, o tik tarnauja ekonomikos vystymui, tai yra mūsų visuomenės pastovusis kapitalas Pelnas būna tada, kai kas nors sukuriama. Trūksta pilietinės drausmės ir atsakomybės, jeigu nekilnojamą turtą reikia saugoti arba nešiotis "ant pečių".

Ina.

Ina. portretas
Pirmas komentatorius teisingai komentavo .Ka pasake Gilys?O nieko.Ka padare cosdemai.Viskas klostesi gerai ,kol neprasidejo pasauline krize.O galejo Kirkilo vyriausybe pasiruosti krizei feriau,o ne issidalinti viska palikdami izda tuscia.Ar taip geras seimininkas elgiasi?Jis galvoja apie ateiti ,o socdemai tik apie save.Tik kritikuoti ,o darbais nieko neirodo.
VISI KOMENTARAI 3
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Išaugus akcizams, mažėjo alkoholio pardavimai
  Išaugus akcizams, mažėjo alkoholio pardavimai

  Pavasarį itin išaugus alkoholio akcizams, mažėjo visų rūšių alkoholio pardavimai, skaičiuoja alkoholio pardavėjai. Didžiausias sumažėjimas fiksuojamas parduodant vynus, mažiausi praradimai tarp vadinamųjų „bambalių“ arb...

 • Išmokas už sunkiai sergančius vaikus mokės ilgiau
  Išmokas už sunkiai sergančius vaikus mokės ilgiau

  Seimas po svarstymo pritarė Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo pataisoms, kuriomis numatoma sergančius sunkiomis ir ypač sunkiomis ligomis vaikus slaugantiems šeimos nariams mokėti ligos socialinio draudimo išmoką ilgesnį la...

 • S. Skvernelis: biurokratinis monolitas yra labai tvirtas
  S. Skvernelis: biurokratinis monolitas yra labai tvirtas

  Premjeras sako, jog vienas pagrindinių valdžios iššūkių - dar šiais metais patvirtinti valstybės tarnybos reformą. Pasak Sauliaus Skvernelio, Vyriausybei per beveik vienerius darbo metus nepavyko sumažinti biurokratijos. ...

  3
 • Verslininkai: pardavimai krenta, bet alkoholizmo problema išlieka
  Verslininkai: pardavimai krenta, bet alkoholizmo problema išlieka

  Šių metų kovo mėnesį smarkiai išaugus akcizų tarifams, sumenko visų kategorijų alkoholinių gėrimų pardavimai. Didžiausią nuostolį patyrė vyno gamintojai, mažiausiai nukentėjo alaus kokteilių prekyba. Verslo atstovai tikina, kad s...

  3
 • Lietuvoje moterys per visą gyvenimą dirba ilgiau negu vyrai
  Lietuvoje moterys per visą gyvenimą dirba ilgiau negu vyrai

  Lietuvoje ir Latvijoje moterys per savo gyvenimą dirba ilgiau negu vyrai. Lietuvoje vyrai vidutiniškai dirba 35,3 metus, o moterys – 35,9. Latvijoje vyrai dirba 35,5 metus, moterys – 35,6. Visose kitose Europos Sąjungos šalyse situa...

  2
 • Išankstiniai vasaros kelionių pardavimai muša rekordus
  Išankstiniai vasaros kelionių pardavimai muša rekordus

  Pradėjęs išankstinę 2018-ųjų vasaros sezono prekybą, tarptautinis kelionių organizatorius „Tez Tour“ fiksuoja rekordiškai aktyvius pardavimus. Vien per pirmą išankstinių pardavimų savaitę nupirkta 3 kartus, t. y. bev...

 • Emigrantai pasiūlė receptą Lietuvos klestėjimui
  Emigrantai pasiūlė receptą Lietuvos klestėjimui

  JAV gyvenantys lietuviai turi ne vieną idėją, kaip į Lietuvą sugrąžinti iš jos emigravusius žmones. Tarp jų – ir tiesioginis skrydis tarp JAV bei Lietuvos, ir emigravusių lietuvių patirties pritaikymas. ...

  3
 • Gdanskas – populiarus lietuvių poilsio maršrutas
  Gdanskas – populiarus lietuvių poilsio maršrutas

  Senas posakis byloja, jog prieš keliaujant pamatyti pasaulio pirmiausiai verta susipažinti su savo apylinkėmis. Šiuo patarimu vadovaujasi vis daugiau lietuvių, kurie trumpoms išvykoms ar ilgesniam poilsiui renkasi keliones po kaimynines...

 • Išmanieji įrenginiai senųjų telefonų iš rinkos neišstums?
  Išmanieji įrenginiai senųjų telefonų iš rinkos neišstums?

  Absoliuti dauguma mobiliojo ryšio operatorių klientų perka išmaniuosius telefonus. Vis dėlto nesitikima, kad jie iš rinkos visiškai išstums paprastus funkcinius telefonus. Reaguodami į tokių aparatų poreikį, kai kurie ...

 • Ministerija aiškins, kaip ūkininkams fiksuoti liūčių nuostolius
  Ministerija aiškins, kaip ūkininkams fiksuoti liūčių nuostolius

  Pasak Žemės ūkio ministerijos, nuo lietingų orų nukentėjusiems ūkininkams kyla neaiškumų, kaip tinkamai užfiksuoti patirtą žalą. Ministerija tam rengia susitikimą su nuo liūčių nukentėjusių rajonų atstovais ir ketina išai&scaro...

Daugiau straipsnių