Opozicija nežino, kaip agituos rinkėjus balsuoti referendume dėl AE

Referendumo dėl naujos atominės elektrinės statybos palaikiusių opozicinių socialdemokratų, Darbo ir „Tvarkos ir teisingumo“ partijų vadovai tvirtina, jog jų partijos pasisako už tai, kad Lietuva būtų branduolinės energetikos šalimi, tačiau į klausimą, kaip ragins rinkėjus balsuoti per referendumą, tvirtina dar negalintys atsakyti.

Anot jų, partijoms turėti tvirtą ir aiškią nuomonę dėl Visagino atominės elektrinės (VAE) projekto šiuo metu trūksta informacijos, tad kol kas anksti ir spręsti, už aš prieš atominės statybas raginti balsuoti rinkėjus per kartu su Seimo rinkimais vyksiantį patariamąjį referendumą šiuo klausimu.

2010 metais šių trijų opozicinių partijų patvirtintoje „Plačios koalicijos“ programoje, kuri tąkart pristatyta kaip alternatyva dabartinės Vyriausybės programai, įrašyta, jog „būtina kuo skubiau pradėti naujos branduolinės jėgainės statybą“.

„Mūsų tikslas - kad visuomenė turėtų pilną informaciją apie atominės elektrinės projektą, mes dabar dar bandom gauti informaciją iš Latvijos ir Estijos, ar jos ruošiasi pasirašyti susitarimą dėl priešprojektinių dalykų, taip pat norime pamatyti finansavimo programą, ir ne tik projekto, bet ir plačiau - kiek, pavyzdžiui, kainuos kelio nutiesimas. Kada mes turėsime pilną informaciją, (tada spręsime - red.), mes tikrai neužsiimsime populizmu, o sieksime, kad visuomenė kuo daugiau žinotų apie projektą“, - BNS sakė LSDP pirmininkas Algirdas Butkevičius.

2008 metų vasarį Seime svarstant tąkart pačių socialdemokratų inicijuotas Atominės elektrinės įstatymo pataisas, atvėrusias kelią „Leo LT “ projektui, socialdemokratai tąkart pabrėžė, jog būtina kuo skubiau pritarti jėgainės statybai būtent dėl to, kad reikia aiškaus signalo projekto partneriams - estams ir latviams. Tokią poziciją tuo metu Seime išsakė tąkart atominės elektrinės projektą aktyviai palaikiusi ir įstatymo projektus Seime pristatinėjusi socialdemokratė Birutė Vėsaitė.

Darbo partijos pirmininkas europarlamentaras Viktoras Uspaskichas sako, jog konkrečiai dėl VAE projekto informacijos trūksta ne tik jam, bet ir premjerui bei šalies vadovei, o tuos atsakymus sako būsiant aiškius tik matant patį atominės elektrinės projektą.

"Aš pats asmeniškai esu už atominę energetiką, ir tokios pozicijos laikausi jau seniai. Jau nuo 2000 metų, kuomet buvau Seimo Ekonomikos komiteto pirmininkas, mes šiuo klausimu dirbome.

Vienintelis dalykas, kad kalbėti konkrečiai paie šį objektą - per anksti, nes yra klausimų, į kuriuos nėra atsakymų. Jei tai naudinga investicija, ir savikaina naudinga, ir yra galimybė prisijungti prie europinių tinklų - tuomet ir statybos naudingos, ir mes žmones ragintume balsuoti už Lietuvai naudingą projektą", - BNS sakė V.Uspaskichas.

Partijos „Tvarka ir teisingumas“ pirmininkas europarlamentaras Rolandas Paksas sako, kad dabartiniai duomenys apie VAE projektui pritarti jam neleidžia.

„Konkrečiai, kalbant apie būtent šį projektą, mes būtųme prieš, nes nepritariame tokioms sąlygoms, kokiomis tariamasi, ir po rinkimų žiūrėtume, ką būtų galima keisti“, - BNS sakė R.Paksas.

„Mūsų pozicija yra labai paprasta - mes esame atominės elektrinės šalininkai, nuo pirmos dienos pasisakome už tai, kad Lietuva išliktų atominės energetikos valstybe, bet mes taip pat laikomės ir principinės pozicijos, kad svarbiausius šalies klausimus spręstų žmonės. Tokia elektrinė, kokia siūloma dabar, kelia labai daug klausimu, tokių kaip patikimumas, reaktoriaus galingumas, kaina. Mes prieš tai, kad būtų stačia galva puolama į suformuotus pasiūlymus, ir šiandien svarbiausia, kad šiuo klausimu spręstų žmonės“, - kalbėjo R.Paksas.

Pirmadienį susirinkęs į neeilinę sesiją, Seimas nutarė, kad 2012 metų spalio 14 dieną kartu su Seimo rinkimais vyks konsultacinis (patariamasis) referendumas dėl AE statybos: už balsavo 62 Seimo nariai, prieš - 39, o susilaikė 18 parlamentarai.

Referendume gyventojams bus pateiktas vienintelis teiginys: „Pritariu naujos atominės elektrinės statybai Lietuvos Respublikoje“, o žmonės turės pasirinkti vieną iš dviejų atsakymų: „Taip“ arba „Ne“.Seimas prieš galutinį balsavimą dėl referendumo atmetė pasiūlymą jį surengti po derybų su strateginiu investuotoju - Japonijos korporacija „Hitachi“ - ir latviais bei estais - už šias liberalsąjūdiečių pataisas balsavo 52 Seimo nariai, prieš - 41, o susilaikė 24 parlamentarai.

Seimas yra pritaręs elektrinės statybai, tačiau galutiniai investiciniai sprendimai bus priimti iki 2015 metų pabaigos.Lietuva su Latvija, Estija ir Japonijos kompanija „Hitachi“ tikisi iki 2020 metų pastatyti naują atominę elektrinę šalia Ignalinos elektrinės, kurios antrasis iš dviejų reaktorių buvo uždarytas 2009 metų pabaigoje.

Vyriausybė planuoja, kad jėgainės statyba prasidės 2014 metais, o 2020 metais ji jau galėtų gaminti elektrą. „Hitachi“ turėtų valdytų 20 proc., Lietuva - 38 proc., Latvija - 20 proc., o Estija - 22 proc. būsimos bendros įmonės akcijų.

Jeigu prie AE projekto įgyvendinimo prisijungtų Lenkija, akcijų proporcijos šiek tiek keistųsi.Seimas 2005 metų rugsėjį priėmė rezoliuciją, kuri numatė, kad Lietuva išliktų branduolinės energetikos valstybė ir toliau gamintų elektros energiją reikalavimus atitinkančioje AE ir tai, kad Seimas teisiškai ir politiškai rems investicijas į naujo reaktoriaus statybą.Komentarai 14 Rašyti komentarą

Ne į temą

Ne į temą portretas
Velniop tas seimas, jei referendumais visuomenė spręs strateginius planus, gal dar padarom referendumą dėl seimo algos dydžio? Kaip į tai, didieji populistai?

P.Morkūnas

P.Morkūnas portretas
Dėl laiko juostos Kremlius anksčiau užsidaro, tai vėluoja su instrukcijomis?

tee

tee portretas
o die..jūs nejuokinkit su ta elektrine, ji neatsipirks net ir per 100 metų

pritariu

pritariu portretas
Jeigu jau referendumas, tai jame turetu buti irasyta ne tik AE klausimas, bet ir seimo nariu atlyginimu dydis, kuris neabejotinai turetu buti susietas su MMA, seimo nariu atsaukimo galimybe ir dar daugiau valstybei svarbiu klausimu. Neabejotina, kad kai kas jau yra gave "otkatus" (avansa), kad AE Lietuvoje butu pastatyta. Va tiems veikejams uzpakaliai labiausiai svyla. Pagal pasisakymus viesoje erdveje net galiu isvardinti tu veikeju pavardes. Neseniai teko lankytis Vokietijoje. Jie jau dabar AE klausimu mus laiko, svelniai pasakius, nesusiprateliais.
Skaityti visus komentarus
Tavo komentaras

Komentuoti

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Spalį padidėjo vartotojų pasitikėjimo rodiklis
  Spalį padidėjo vartotojų pasitikėjimo rodiklis

  Vartotojų pasitikėjimo rodiklis spalį, palyginti su rugsėjo mėnesiu, padidėjo 2 procentiniais punktais iki minus 8. ...

 • Daugiausia laisvės verslui – Neringoje
  Daugiausia laisvės verslui – Neringoje

  Atliktas tyrimas parodė, jog Neringa užima pirmą vietą pagal verslo laisvės indeksą iš visų 60 Lietuvos savivaldybių. Ši netgi lenkia Vilnių, Kauną ir kitus didmiesčius. Į verslo laisvės lyderių dešimtuką taip pat pateko Kla...

 • Paveldimo turto mokestis: kokiais atvejais jį reikia mokėti?
  Paveldimo turto mokestis: kokiais atvejais jį reikia mokėti?

  Kauno apskrities valstybinė mokesčių inspekcija primena, kad kai kuriais atvejais gyventojams paveldėjus turtą gali atsirasti prievolė sumokėti paveldėto turto mokestį. ...

  2
 • Kova dėl baltarusiškų krovinių
  Kova dėl baltarusiškų krovinių

  Rusija ne tik reikšmingai sumažino savo krovinių gabenimą per Baltijos valstybių uostus, tačiau ir siūlo tai daryti sąjungininkei Baltarusijai. Valstybinė Rusijos geležinkelių operatorė RŽD nustatė 25 proc. įkainių nuolaidą Baltarusijos ...

 • Lietuvos NT rinka – tarp pajamingiausių Europoje
  Lietuvos NT rinka – tarp pajamingiausių Europoje

  Vidutinis metinis investicijų į komercinės paskirties nekilnojamąjį turtą (NT) Vilniuje pajamingumas siekia 7 proc. ir ženkliai viršija vidutinius rodiklius Vakarų Europoje ar Skandinavijoje. Pajamingumas Lietuvoje trečdaliu didesnis nei didži...

 • „Litgrid“ ir NATO centras bendradarbiaus užtikrinant energetinį saugumą
  „Litgrid“ ir NATO centras bendradarbiaus užtikrinant energetinį saugumą

  Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatorius „Litgrid“ ir NATO Energetinio saugumo kompetencijos centras pasirašė bendradarbiavimo sutartį. Taip organizacijos įsipareigojo keistis patirtimi užtikrinant bei stiprinant šalies en...

 • Ekspertai: valstybinis vaistinių tinklas nesumažins vaistų kainų
  Ekspertai: valstybinis vaistinių tinklas nesumažins vaistų kainų

  Seimo rinkimus laimėjusios Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LŽVS) vadovų viešai skleidžiama idėja steigti valstybinį vaistinių tinklą neduos laukiamo rezultato ir nesumažins dabar privačiose vaistinėse parduodamų vaistų kain...

 • Viščiukai ūkiuose keičia kiaules
  Viščiukai ūkiuose keičia kiaules

  Lyg ant mielių pastaraisiais metais Lietuvoje besiplėtojęs paukštininkystės verslas pagaminamos produkcijos mastais seniai pralenkė kiaulininkystę. Tačiau sektoriaus plėtrą stabdo skerdyklų trūkumas, rašo "Verslo žinios". ...

 • Brangius LVŽS užmojus įmanoma įgyvendinti nedidinant valstybės skolos?
  Brangius LVŽS užmojus įmanoma įgyvendinti nedidinant valstybės skolos?

  Didesnės pensijos, labiau prieinamas aukštasis mokslas, ugdymo įstaigų plėtra, minimalios mėnesio algos didinimas, medikų atlyginimų kėlimas ir techninių sąlygų gerinimas – tik dalis „valstiečių“ užmojų, kurie gali kainu...

  2
 • Finansų ministerija išpirko dalį obligacijų
  Finansų ministerija išpirko dalį obligacijų

  Finansų ministerijos sprendimą anksčiau laiko išpirkti dalį - 200 mln. JAV dolerių nominalios vertės - tarptautinėse rinkose išplatintų Lietuvos obligacijų vertinti sunku, kol nėra žinoma šių vertybinių popierių išpirk...

Daugiau straipsnių