Nepasimesti pinigų pasaulyje mokys ir Lietuvos bankas

Lietuvos bankas pradeda specialią finansinio švietimo programą ir taip tikisi išugdyti raštingą finansų vartotoją. Panašias programas jau vykdančių komercinių bankų atstovai sako, kad finansinis švietimas būtinas. Ypač dabar, kai galimybių skolintis ar investuoti – begalės.

Skirs pelus nuo grūdų

Pasak centrinio banko valdybos pirmininko Vito Vasiliausko, raštingas vartotojas gali palengvinti finansų rinkos priežiūrą.

„Visų pirma, raštingas vartotojas yra vertybė pati savaime, raštingas vartotojas reiškia konkurencingesnę rinką, nes finansiniai tarpininkai irgi turi pasitempti. Raštingas vartotojas yra efektyvi priemonė kovoti su įvairiausiais negerais dalykais, puiki galimybė atskirti pelenus nuo grūdų. Galiausiai švietimas, mūsų galva, negali pakeisti finansų rinkos priežiūros, bet gali ją padaryti gerokai efektyvesnę“, – šiandien pristatydamas finansinio švietimo programą „Pinigų bitė“ teigė V. Vasiliauskas.

Pasak Lietuvos banko Finansinių paslaugų ir rinkų priežiūros departamento direktoriaus Viliaus Šapokos, visuomenę šviesti planuojama interneto tinklalapyje pinigubite.lt, taip pat bendradarbiaujant su švietimo institucijomis, mokyklomis.

Anot V. Šapokos, gyventojų tyrimas parodė, kad 30 proc. jų neturi namų ūkio biudžeto, 34 proc. pasirinkdami finansinius produktus nesvarsto jokių kitų pasiūlymų, 70 proc. netinkamai skaičiuoja sudėtines palūkanas ir tik 43 proc. vartotojų perskaito sutartis, sudarydami finansinius sandorius.

„Bėgame paskui dideles palūkanas, tačiau atsakomybę už savo sprendimus suvokiame labai ribotai. Neretai ilgalaikius sprendimus grindžiame emocijomis arba paskatinti konsultantų. Jais per daug pasitikime, nes nesuvokiame, kad jie visgi yra pardavėjai“, – šiandien spaudos konferencijoje sakė V. Šapoka.

Jis teigė, kad investicijos į informacinį tinklalapį pinigubite.lt siekė 30 tūkst. litų.

Lietuvos banko Finansinių paslaugų ir rinkų priežiūros departamento vyresnioji specialistė Toma Grinytė teigė, kad tinklalapyje bus pateiktos skaičiuoklės, padėsiančios pasirinkti, kaip geriausia kaupti lėšas.

Susirūpino per krizę

Banko „Swedbank“ Asmeninių finansų instituto vadovė Odeta Blažienė sako, kad finansinio švietimo priemonių nebus per daug, nes šiuo metu galimybių skolintis ir investuoti yra daug, tačiau finansinės gyventojų žinios vis dar nepakankamos.

Pasak jos, susidomėjimas Asmeninių finansų instituto paslaugomis ypač buvo išaugęs recesijos metais, kai gyventojams reikėjo iš naujo mokytis planuoti šeimos biudžetą, ieškoti galimybių sutaupyti. Pastaruoju metu žmonių, kurie kreipiasi konsultacijos, skaičius kiek sumažėjęs.

„Finansinis švietimas turi prasidėti dar esant ankstyvo amžiaus ir vykti nuolatos. Tai labai svarbu, nes, kad ir kaip ten būtų, pinigai mus lydi visą gyvenimą. Finansinių sprendimų reikia priimti daug, o netinkamas sprendimas gali sugadinti ateitį“, – kalbėjo O. Bložienė.

Keturios grupės

Anot asmeninių finansų ekspertės, mažiausiai patarimų, kaip planuoti finansus, prireikia vyresnio amžiaus gyventojams, pensininkams, nes šie žmonės gyvenime vadovaujasi savo patirtimi ir išmušti juos iš vėžių sunku. Pasak O. Bložienės, kalbant apie finansinį švietimą pagal amžių galima išskirti keturias gyventojų grupes.

"Pirmoji grupė – tai vaikai ir paaugliai iki 18 metų. Jie dar negauna pajamų, tačiau jau nuo 7 metų gali turėti banko kortelę, naudotis elektroninės bankininkystės paslaugomis. Antroji grupė – tai 18–25 metų jaunuoliai, išvažiavę studijuoti ir susidūrę su naujais iššūkiais bei galimybėmis. Tokiu metu yra labai daug noro, tačiau patirties dar nėra, tad padaryti klaidą labai lengva.

Trečiajai gyventojų grupei priskirčiau 25–40 metų jaunus žmones. Tokiu metu atsiranda šeimos, įsipareigojimai, bendri šeimos biudžetai. Ketvirtoji grupė – tai subrendę keturiasdešimtmečiai ir vyresni gyventojai, kurie dažniausiai jau turi didelių finansinių įsipareigojimų, tačiau jiems jau rūpi ir investicijos. Be to, tokie žmonės turi ne tik mokėti elgtis su pinigais, bet ir išmokti mokyti savo vaikus„, – sakė “Swedbank" Asmeninių finansų instituto vadovė.NAUJAUSI KOMENTARAI

XXI a. baudžiava Lietuvoje

XXI a. baudžiava Lietuvoje portretas
22 metus Lietuvą skurdino, partinių gaujų suformuotos, penkiolika vyriausybių. Štai kokioje padėtyje dabar yra Lietuvos žmonės. Kai ... Anglijoje darbininkas už minimalų valandinį atlygį gali nusipirkti šešis produktus: - pieno 1 litrą; - miltų 1 kilogramą; - cukraus 1 kilogramą; - 6 kiaušinius; - aliejaus 1 litrą; - dyzelino 1 litrą. Tai ... Lietuvoje darbininkas už minimalų valandinį atlygį nepajėgus nupirkti dyzelino 1 litro, aliejaus 1 litro (nes brangesnis už dyzeliną su akcizais) ir iš likusių keturių aukščiau išvardintų produktų gali nusipirkti tik vieną kurį nors, nes kitiems įsigyti pinigų jau nepakanka. (Tai yra 2012 kovo mėnesio tyrimo duomenys) Tokiom nežmoniškom sąlygom Lietuvoje skursta dirbantis jaunimas ir mes su mažiausiomis darbo pajamomis, tokiom sąlygom yra priversti vargti ir pensininkai. Partinių gaujų dėka, Lietuva tapo netinkama žmogui gyventi. Neregėto masto emigracija tai byloja. Visos partinės gaujos, prisidėjusios prie Lietuvos naikinimo, turi būti išformuotos

XXI a. baudžiava Lietuvoje

XXI a. baudžiava Lietuvoje portretas
Štai keletas skaičių, kurie akivaizdžiai rodo vis didėjančią priespaudą Lietuvoje. 2009 metais partinės gaujos sukčiai įvedė neapmokestinamojo pajamų dydžio (NPD) skaičiuoklę ir dabar kai pajamos yra 3150 litų ir daugiau, tai NPD = 0 !!! Nuo tada, dabar ... Kai MMA 800 litų, tai darbininkui į rankas teko 85% atlyginimo. Kai MMA 850 litų, tai darbininkui į rankas teko 84% atlyginimo. Kai MMA 1000 litų, tai darbininkui į rankas tenka 82% atlyginimo. Tai reiškia, kad ... Didinant MMA, „nepastebimai” didėja mokesčiai silpniausiesiems Lietuvoje. Anglijoje ... Rugsėjo mėnesį darbininkui į rankas teko 90% nuo mažiausio darbo užmokesčio. Nuo balandžio mėnesio darbininkui į rankas teks 93% nuo mažiausio darbo užmokesčio, padidinus NPD. NPD Anglijoje didinamas kasmet, nuvertėjant pinigams, brangstant prekėms. Anglijoje NPD apie 2830 litų per mėnesį. Nuo balandžio NPD apie 3300 litų per mėnesį. Nuo šios sumos nėra atskaičiuojamas joks mokestis: -nei valstybinei mokesčių tarnybai; -nei socialiniam draudimui. (Tai yra 2013 sausio mėnesio tyrimo duomenys) Maisto ir daiktų kainos apytiksliai sutampa su lietuviškomis. Lietuvos gyventojai drabužius ir avalynę perka Anglijoje. Labai blogai atrodom ES “bendrijoje”. Partinių gaujų sukčiai naikina Lietuvą iš seimo bunkerio. Negerai. Partinių gaujų dėka, Lietuva tapo netinkama žmogui gyventi. Neregėto masto emigracija tai byloja. Taigi ... Visos partinės gaujos, prisidėjusios prie Lietuvos naikinimo, turi būti išformuotos.

XXI a. baudžiava Lietuvoje

XXI a. baudžiava Lietuvoje portretas
Kai Lietuva yra prijungta prie ES dviejų dienų neaiškiu referendumu, tai yra sukčiavimas. Kai Lietuvos žmonės priversti išgyventi nežmoniškos socialinės atskirties sąlygomis ES, tai yra sukčiavimas. Kai net Lietuvos žemė yra paversta preke užsieniečiams tik už lengvai spausdinamus pinigus, tai yra sukčiavimas. Lietuva yra naikinama, sukčiaujant. Negerai. Partinės gaujos, kurios valdė Lietuvą, darė nusikaltimus žmogiškumui. Todėl ... Reikalingas tautinis tribunolas, kad apginti ir išsaugoti Lietuvos bendruomenę.
VISI KOMENTARAI 4
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių