Mažeikiuose atnaujinami daugiabučiai, Telšiuose - Masčio pakrantės

Telšiai – istorinis, kultūrinis Žemaitijos centras, administracinis apskrities centras. Mažeikiai – stambus pramonės centras, taip pat daugiausia gyventojų turintis regiono miestas. Regioninės politikos požiūriu – tai regioniniai ekonomikos augimo centrai, kurių koordinuotas, tikslingas vystymas būtina tolygios ir tvarios valstybės raidos sąlyga.

Nepaisant gana didelio ekonominio potencialo, išvystytos pramonės, Mažeikių rajono savivaldybė susiduria su įsisenėjusiomis socialinėmis problemomis, kurių mastas vienas didesnių šalyje. Dėl šios priežasties, savivaldybė turi probleminės teritorijos statusą.

Taigi, Telšių ir Mažeikių rajono savivaldybės yra tikslinės regioninės politikos teritorijos. Tai leidžia sutelkti valstybės dėmesį ir finansinius resursus jų problemų sprendimui ir padėti šioms vietovėms geriau atskleisti savo stipriąsias puses.

Renovacija įsibėgėja

Dvejopas Mažeikių statusas – regioninio ekonomikos augimo centro ir probleminės teritorijos – leidžia derinti paramos miestui finansines priemones. Vidaus reikalų ministerijos administruojama priemonė „Regioninių ekonomikos augimo centrų plėtra“ nukreipiama į miesto aplinkos, investicinio patrauklumo didinimą, o iš probleminei teritorijai skiriamų priemonių lėšų finansuojama daugiabučių renovacija.

Įgyvendinat projektus pagal probleminėse teritorijose vykdomą priemonę „Daugiabučių namų atnaujinimas pirmiausia didinant jų energijos vartojimo efektyvumą“, Europos Sąjunga finansuoja iki 85 procentų projekto vertės. Daugiabučių atnaujinimas vykdomas kartu su miesto aplinkos gerinimo veiksmais (kompleksiškai tvarkomose teritorijose). Taip siekiama, kad atnaujinus daugiabučius ne tik pagerėtų žmonių gyvenimo sąlygos, bet ir būtų sutvarkyta miesto infrastruktūra, padidėtų aplinkos patrauklumas. Tokiomis sąlygomis 14 – oje probleminių savivaldybių jau atnaujinta 17, atnaujinama (visiškai ar iš dalies) beveik 300 probleminėse teritorijose esančių daugiabučių.

Šiuo metu Mažeikiuose vykdomi 28 daugiabučių atnaujinimo projektai, 2 jau baigti. Rekonstruojant prieš kelis dešimtmečius statytus daugiabučius, rekonstruojamos šildymo ir nuotekų sistemos, keičiami šalto ir karšto vandens vamzdynai, langai, lauko durys, šiltinami stogai, sienos ir cokoliai, stiklinami balkonai, keičiama elektros instaliacija bendrose patalpose, atliekami kiti darbai. Numatoma, kad 2007 – 2013 metų finansavimo laikotarpio pabaigoje bus renovuota apie 10 procentų miesto daugiabučių.

Miesto vaizdas keičiasi iš esmės

„Telšių miesto savivaldybė dalyvauja daugelyje projektų, finansuojamų iš Europos Sąjungos fondų. Pagal Regioninių ekonomikos augimo centrų plėtros priemonę vien šiais metais įgyvendinami 8 projektai, kurių bendra vertė 50 mln. litų. Dar 4 projektus savivaldybė jau yra oficialiai užbaigusi. Vieni ryškiausių projektų yra skirti teritorijų prie Masčio ežero sutvarkymui. Nors Telšiuose Masčio ežeras yra pačiame mieste, jis ilgą laiką buvo labai užterštas, nenaudojamas miesto reikmėms.

Nemaža dalis darbų jau užbaigti, kiti įpusėję, bet jau dabar matosi, kad gyventojai ir svečiai iš naujo atranda Masčio ežerą, atgyja ryšys tarp Senamiesčio ir ežero, iš esmės keičiasi miesto vaizdas ir gyvenimo sąlygos“, – sako Telšių rajono savivaldybės administracijos Architektūros skyriaus vedėjas Algirdas Žebrauskas.

Įgyvendinant teritorijų prie Masčio ežero sutvarkymo projektus prie Žemaičių muziejaus „Alka“ pastatyta aikštelė renginiams, prieplauka, nutiestas takas, įrengta vaikų žaidimų aikštelė, pliažas, sutvarkytas „piliakalnis“. Prie ežero bus pastatytos dar dvi prieplaukos. Numatyta netoliese įrengti automobilių stovėjimo ir vaikų žaidimo aikšteles. Dar viena prieplauka bus Ežero gatvės lygyje.  Čia šalia esantis skverelis taps apžvalgos aikštele, žemiau jos bus pastatytas lauko amfiteatras ir liftas, kad senyviems, neįgaliems žmonėms, mamytėms su vaikučiais būtų lengviau nusileisti prie ežero.

Amfiteatras tarnaus renginiams. Manoma, kad jame būtų galima vasarą lauko sąlygomis rodyti kino filmus. Statant prieplaukas, tikimasi, jog Mastyje verslininkai užsiims komercine laivyba. Yra sukurti vandens maršrutai, kuriais laiveliai galės plukdyti telšiškius ir miesto svečius. Ežere bus įrengtas trykštantis fontanas. Prieš jį ežero krantinė bus specialiai sutvarkyta ir pritaikyta jaunavedžiams tuoktis. Čia bus galima ilsėtis. O netoli Telšės gatvės tikimasi įrengti vietą meno kūriniams eksponuoti. Prie Zakso kalno numatyta įrengti sporto aikštyną, pakrantėje taip pat iškils 3 pavėsinės, bus sutvarkytas apšvietimas.

Tuo pat metu Telšiuose tvarkomos ir senamiesčio viešosios erdvės, rekonstruojamas miesto stadionas.

Pagal Vidaus reikalų ministerijos administruojamą priemonę Regioninių ekonomikos centrų plėtra įvairiuose Lietuvos regionuose šiuo metu įgyvendinami 46 projektai už 358 milijonus litų.

užs.nr. 991020


Šiame straipsnyje: ES paramaES lėšos

NAUJAUSI KOMENTARAI

hujusa

hujusa portretas
huju zmonems kanalizacijos , vandentieko neiveda, sako kad nebera pinigu tas mascio ezero grazinimas bei valymas yra pinigu plovimas kiek zmoniu darbininku apgautu nesumketos algos reiks kviest televizija nieko nebus
VISI KOMENTARAI 1
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių