A. Maldeikienė: dauguma mano priklausantys vidurinei klasei, taip nėra

Didelė dalis lietuvių mano priklausantys vidurinei klasei, nors taip iš tiesų nėra, LRT RADIJUI sako Seimo narė ekonomistė Aušra Maldeikienė.

„Jie mano, kad vidurinė klasė reiškia „aš toks, kaip visi“. Vidurinė klasė – ne visai toks, kaip visi“, – tikina A. Maldeikienė. Tos pačios pozicijos laikosi ir Lietuvos laisvosios rinkos instituto viceprezidentas Vytautas Žukauskas. Anot jo, norint priklausyti aukštesnei vidurinei klasei, per mėnesį asmeniui turėtų tekti apie 1,5 tūkst. eurų.

Minimali riba keturių asmenų šeimai – 15 tūkst. eurų

A. Maldeikienė LRT RADIJO laidos „Ryto garsai“ eteryje pasakoja, kaip praeitą savaitę finansų ministrui uždavė svarbų klausimą, į kurį atsakymo nesulaukė. „Praeitą trečiadienį, prieš savaitę, kai jis Biudžeto ir finansų komitete pristatė siūlomą mokestinę reformą, aš jo paklausiau, jei šeima yra vyras, moteris ir du vaikai, kokias pajamas ta šeima turi gauti, kad jau galėtų pradėti mokėti didesnius mokesčius arba mokėti tuos pačius didžiausius mokesčius, o kitiems jau leidžiama nemokėti. Aš tris kartus pakartojau klausimą“, – kalba Seimo narė.

Nors, ekonomistės teigimu, vienas kolega labai ironiškai pastebėjo, kad čia nesąmonė ir visai nesvarbu, bet ji, kaip Seimo narė, kitą dieną išsiuntė oficialią užklausą ir dar paprašė savo „Facebooko“ draugų taip pat siųsti tą klausimą.

„Kiek žinau, jie iš piliečių turėjo gauti apie porą šimtų prašymų pasakyti tą skaičių. Atsakymo dar nesulaukiau – jokios reakcijos. Čia gal ir yra reakcija. Bet klausimas iš tikrųjų mums visiems labai svarbus, nes mes turime tam tikrą menkėjantį sluoksnį“, – pabrėžia A. Maldeikienė.

Pavyzdžiui, priduria ji, Pasaulio banko mokslininkai, atlikę tyrimą, sako, kad minimali riba keturių asmenų šeimai turėtų būti 15 tūkst. eurų per metus (ir Lietuvoje, ir šiaip pasaulyje). Bet, pastebi A. Maldeikienė, jei du suaugę šeimos nariai per mėnesį uždirba apie 625 eurų, pajamos, tarkim, yra 1250 per mėnesį: „Iš tikrųjų Lietuvoje šitie žmonės su tokiomis pajamomis gali būti apmokestinami labai skirtingai: samdomi darbuotojai gali mokėti 42 proc. savo pajamų, jei tai individuali veikla, gali mokėti 20 su truputėliu proc.“

Vidurinė klasė vertinama dvejopai

V. Žukauskas paklaustas, kaip apibrėžtų, kas yra vidurinė klasė, pastebi, kad ji vertinama dvejopai.

„Kai norima subanalinti, žiūrima tik į finansus – sakoma, kiek reikia uždirbti, norint priklausyti vidurinei klasei. Lietuvos žiniasklaidoje pastaruosius penkerius metus buvo rašoma, kad vienam asmeniui per mėnesį turėtų tekti apie 1,5 tūkst. eurų, kas Lietuvoje yra gana nemažai. Tad čia aukštesnė vidurinė klasė“, – kalba V. Žukauskas.

Lietuvos žiniasklaidoje pastaruosius penkerius metus buvo rašoma, kad vienam asmeniui per mėnesį turėtų tekti apie 1,5 tūkst. eurų, kas Lietuvoje yra gana nemažai.

Bet, jo nuomone, apie vidurinę klasę reikia galvoti ir socialiniu, kultūriniu, net mentaliteto aspektu – tai kertiniai dėmenys, o finansai turėtų būti pasekmė.

„Paprastai tai būna išsilavinę žmonės, turintys aukštąjį ar aukštesnįjį išsilavinimą. Antras labai svarbus dalykas – šie žmonės yra aktyvūs, nori ir geba patys rūpintis savimi. Jie yra nepriklausomi, gyvenimą kuria patys ir nelaukia ištiesę rankos, kad valdžia jiems kažką padarys. Jie patys kuria verslą ar dirba samdomą darbą“, – vardija V. Žukauskas.

Ir trečias, pabrėžia jis, šie žmonės galvoja apie ateitį, taupo, turi atsidėję dalį pajamų ateičiai: „Man atrodo, tai nepriklausomi, aktyvūs, susirūpinę visuomenės problemomis žmonės, kurie dalį savo pajamų skiria ne tik pragyvenimui, bet ir kultūrai, menui bei kitiems dalykams.“

Vidurinė klasė pašalpos neprašo

A. Maldeikienė sako, kad pasaulyje vidurinė klasė yra vienas pagrindinių vartotojų, ypač Azijoje: „Apie 48 proc. vidurinės klasės gyvena Japonijoje, Kinijoje, Taivane. Iš tikrųjų vidurinė klasė yra žmonės, kurie, kas bebūtų, neprašys pašalpos.“

Pasak A. Maldeikienės, tai ir yra didžioji Lietuvos vidurinės klasės problema. „Kai, pavyzdžiui, gydytojas gauna lapelį su užrašyta 514 eurų suma, ką jis daro? Jis ieško kito darbo, vėliau – dar kito. Jie neina ir neprašo pašalpų. Tačiau atsiranda kitų problemų – tokie žmonės pervargsta. Juk mes gimstame ne tam, kad nusipirktume naują automobilį. Nors taip, vidurinės klasės žmogus turėtų galėti jį nusipirkti. Mes gimstame kažkam daugiau – kad, pavyzdžiui, laisvai galėtume nueiti į kiną ir pan.“, – aiškina pašnekovė.

A. Maldeikienės tvirtinimu, net Seimo nario alga, kuri nėra tokia jau maža, priverčia svarstyti: „Anksčiau sugebėdavau daugiau uždirbti. Dabar pradedu svarstyti, ar Vilniaus festivalyje galėsiu aplankyti du koncertus. Tai jau gilesnė problema. Ne mano problema, o visuomenės. Tai susiję su elementariais dalykais. Labai brangios yra knygos. Vidurinė klasė paprastai daug dėmesio skiria vaikų išsilavinimui. Pažįstu žmonių, gyvenančių labai praktiškai tam, kad vaikas galėtų eiti į normalią mokyklą.“NAUJAUSI KOMENTARAI

minde

minde portretas
nera cia tu klasiu puse uzdurba penkis simtus ar minim kiti keis tukstancius .kiti kai nauseda turciai.visos klases kai rusijioj dar o ne europos sajungoj skurdziaj ir turtingi .tai cia taip rusijoj yra o mes mazai skiriames dar cia bulves pigesnes cia penkiasdesimt centu kilas ten euras kilas .

Keisti žmonės

Keisti žmonės portretas
Viena Maldeikienė sako tiesą, kad karalius nuogas, bet kažkodėl dauguma ant jos pyksta. Keisti žmonės. Jei tylėtų ar nežinojimas situacijos ką pagerintų?

Hmm

Hmm portretas
Įdomu, ar anksčiau, kai uždirbdavo daugiau už visokias chaltūras ar sumokėdavo mokesčius?
VISI KOMENTARAI 10
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių