Lietuva bando „Chevron“ kantrybę

Valdančioji koalicija svarbiausius darbus ir toliau atidėlioja rudeniui. Vakar buvo nuspręsta, kad sprendimas dėl skalūnų dujų žvalgybos konkurso nugalėtojo bus priimtas tik rugsėjį, nors Seimas pavasario sesijoje skubėjo priimti visus tam reikalingus teisės aktus.

Vėl atidėjo

Nors ne vienas politikas anksčiau leido suprasti, kad konkurso dėl skalūnų dujų žvalgybos nugalėtoja pagaliau bus paskelbta bendrovė "Chevron". Tačiau vakar šiam klausimui nagrinėti sudaryta Aplinkos ministerijos komisija nutarė sprendimą atidėti iki rugsėjo 16-osios.

Kaip informavo komisijos pirmininkė aplinkos viceministrė Daiva Matonienė, sprendimas atidėtas, nes to esą paprašė "Chevron", be to, teismuose vyksta ginčai dėl konkurso.
"Vyksta ginčai dėl konkurso, nes yra paduotas "Perkūno naftos" skundas dėl šios bendrovės nepripažinimo konkurso nugalėtoja. O dėl "Chevron" yra atidėta data iki rugsėjo 16 d., kada bus aiškiau sudėlioti visi įstatymų įgyvendinamieji aktai", – po komisijos posėdžio žurnalistams sakė D.Matonienė.

Fizinių asmenų valdoma bendrovė "Perkūno nafta", kurios vienas partnerių – kol kas neįvardijamas britų investuotojas, dalyvavo konkurse žvalgyti dujų ir naftos išteklius Kudirkos–Kybartų plote Vakarų Lietuvoje. Be to, jame varžėsi Nyderlandų energetikos paslaugų bendrovės "KS energy" antrinė bendrovė "Diseta".

O "Chevron" dalyvavo konkurse dėl skalūnų dujų žvalgybos Šilutės–Tauragės plote. Konkurse dėl žvalgybos šiame plote "Chevron" buvo vienintelė dalyvė.

Ministras nepatenkintas

Aplinkos ministras, kalbėdamas su "Kauno diena", neslėpė, kad nėra sužavėtas tokiu jo vadovaujamos ministerijos komisijos sprendimu.

"Mano vertinimu, komisija pasielgė labai neryžtingai. Tie argumentai, kuriuos išgirdau, kad sprendimą reikėjo atidėti, manęs neįtikino. Nedalyvavau komisijos posėdyje, todėl man sunku pasakyti, kodėl kai kuriems jos nariams to ryžto pritrūko", – dienraščiui teigė V.Mazuronis.

Paklaustas, ar po šio komisijos sprendimo tiki, kad "Chevron" neatsisakys planų investuoti Lietuvoje, A.Mazuronis teigė, jog "neatstovauja "Chevron" interesams, tačiau Lietuvos interesai reikalauja kuo greičiau apsispręsti dėl skalūnų dujų žvalgybos".

Ministras taip pat užsiminė, kad rugsėjo 16 d. į posėdį rinksis naujos sudėties komisija, nes pareigas savo noru palieka Lietuvos geologijos tarnybos direktorius Juozas Mockevičius.
Pasiteiravus, ar J.Mockevičius iš darbo tikrai išeina savo pageidavimu, ar jo buvo paprašyta priimti tokį sprendimą, V.Mazuronis teigė, kad tai asmeninis J.Mockevičiaus sprendimas, kurį jis palaiko.

Pats J.Mockevičius apie tai, kad traukiasi iš pareigų, po Aplinkos ministerijos komisijos posėdžio žurnalistams neužsiminė. Jis kalbėjo, kad dėl tokio sprendimo Lietuva laiko nepraranda.
"Manau, kad laikas čia neprarandamas, nes, būkim biedni, bet teisingi, jeigu šiandien net pareiškėjai teikia raštus, kad jie šiandien nenori tapti laimėtojais, jeigu visuomenė nepageidavo vakar, šiandien, gal ir rytoj nepageidaus... Nesu tikras, bet manau, kad ir Vyriausybė nebūtų labai laiminga, gavusi tokį nutarimo projektą ir sulaukusi protestų už Vyriausybės durų", – teigė jis.

Didintų konkurencingumą

Apie tai, kad skalūnų dujos gali padėti Europai ir Lietuvai neprarasti konkurencingumo prieš JAV, vakar kalbėjo ir Vilniuje viešėjusi verslininkų asociacijos "Business Europe" prezidentė Emma Marcegaglia.

"Mes ministrui pirmininkui pasakėme, jog manome, kad skalūnų dujos yra galimybė. Žinau, kad tai labai jautrus klausimas, bet labai svarbu padaryti Europą ir galbūt jūsų šalį labiau nepriklausomą nuo kitų valstybių. Mes taip pat daug diskutavome, kad per skalūnų dujas JAV reindustrializuoja bei plėtoja gamybą ir turime į tai kreipti dėmesį, nes mes prarandame konkurencingumą", – po susitikimo su premjeru Algirdu Butkevičiumi žurnalistams sakė E.Marcegaglia.

Praėjusią savaitę premjeras A.Butkevičius pareiškė, jog "Chevron" atstovai susitikime jam pasakė, kad trauktis iš projekto neketina.

"Chevron Exploration & Production Lietuva" vadovas Gilbertas Ankenbaueris anksčiau yra sakęs, kad, Seimui sugriežtinus skalūnų dujų žvalgybos ir gavybos tvarką, bendrovei gali tekti daugiau investuoti, be to, prireiks daugiau laiko, ieškant skalūnų.

"Būtų teisingas žingsnis"

Buvęs premjeras Andrius Kubilius, kuriam vadovaujant Vyriausybei ir prasidėjo konkursai dėl skalūnų dujų žvalgybos, vakar teigė, kad sutarties su "Chevron" pasirašymas būtų teisingas Lietuvos žingsnis.

Jis teigė, kad visais atvejais reikia išsiaiškinti, kokie galimi Lietuvos skalūnų klodai.

"Esu už tai, jog Lietuva, kaip ir kitos šalys, kuriose manoma, kad yra skalūnų dujų, ištirtų, ar tikrai turime tų dujų, kiek jų turime ir kokia iš to gali būti nauda", – Žinių radijui kalbėjo A.Kubilius.

Buvęs premjeras, o dabar Seimo opozicijos lyderis mano, kad baimė dėl galimos žalos aplinkai žvalgant skalūnų dujas yra perdėta, nes darbai būtų atliekami naudojant saugias technologijas.

"Manyčiau, kad šitų susikeltų baimių dėl nežinojimo, gal dėl kitų priežasčių, kad skalūnų dujų žvalgyba gali sukelti kokių nors bėdų, tikrai per daug. Be to, yra visos technologijos, kurios gali apsaugoti nuo bėdų", – teigė A.Kubilius.

Vertinimai – apytiksliai

Specialistų vertinimu, Vakarų Lietuvos žemės gelmėse gali būti apie 10–15 mlrd. kubinių metrų skalūnų dujų. Jos slypi maždaug 2–3 kilometrų gylyje. Lietuvos poreikiams šiuo metu per metus reikia apie 3 mlrd. kubinių metrų gamtinių dujų. Jei paaiškėtų, kad mokslininkų vertinimai dėl skalūnų dujų yra teisingi ir jas įmanoma palyginti nebrangiai išgauti, išgavimo darbai galėtų prasidėti po kokių penkerių metų.NAUJAUSI KOMENTARAI

Kęstas Brumas

Kęstas Brumas portretas
Gera naujiena Vokietijai, kuri gamina daug saulės ir vėjo energijos Kad kaupti nepastovią saulės ir vėjo energija, būtų naudingi pigūs akumuliatoriai. Dauguma akumuliatorių elektros energijos saugojimui generuoja energiją, kuri kainuoja nuo keturių šimtų iki tūkstančio dolerių kilovatvalandei. Eos sukūrė akumuliatorius, kurių energijos kaina yra žymiai mažesnė - apie šimtą šešiasdešimt dolerių kilovatvalandei [1]. Eos akumuliatorių elektra yra pigesnė, negu gauta, deginant dujas tokiose vietose, kaip Elektrėnai. Šie akumuliatoriai naudoja cinką, kuris yra gana gausus ir pigus metalas. Konkrečiai, akumuliatoriuose naudojami cinko hibrido katodai [2]. Tokios saugomos žemos enegijos kainos yra nelabai gera naujiena mums, varantiems mūsų ribotus pinigėlius daugiausia į senamadiškas sistemas, naudojančias iškastinį kurą. Daugiau apie tai - surašius Google paieškoje žodžius: mokslas-studijos-ekonomika.

Justai

Justai portretas
Iš Lietuvos žmones išvijo būtent tokie " verslinykai", kuriems niekas nesvarbu, išskyrus kuo didesnį pelną, ir didžiuliai nuo darbo užmokesčio plėšiami mokesčiai.Tokiems bedarbystė tikras rojus, moka žmogui minimumą, nes žino, kad bedarbių už durų eilė laukia. Ir nesvaikit apie žemą darbo našumą,jei tas pats žmogus už tą patį darbą Anglijoje gauna keturis kartus daugiau ir dar dirba žymiai geresnėse sąlygose. Ir nuo tų varganų sunkiai uždirbtų pinigėlių turbūt trečdalis eina mokesčiams, o iš likusių jokių šansų pragyventi. Pasidomėk kokios pajamos iš viso neapmokestinamos jokiais mokesčiais Anglijoje. Prastai žiūri, kad nematai emigracijos priežasčių, o gal tiksliau būtų tai pavadinti ištrėmimu? O dabar apie išteklius - naftą eksploatuojam, ir kokia nauda iš to? O ar žinai, kokia tų skalūnų eksploatacijos technologija? Patariu - pasidomėk. Ar po to geriamą vandenį reikės importuoti?

>19.26-tam

>19.26-tam portretas
Smarkiai nepataikei, aš visai nevartoju alkoholio ir esu ne raudona, o blondinė, simpatiška. Ir man nepatinka, kad shevronai užterš gražiosios Lietuvos gamtą ir tyrą vandenį. Gal tu išlaižysi tas nuodingas srutas?
VISI KOMENTARAI 14
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių