KT: įmokų į pensijų fondus sumažinimas neprieštarauja Konstitucijai

Įmokų į privačių pensijų fondus sumažinimas neprieštarauja Konstitucijai, nustatė Konstitucinis Teismas (KT).

Penktadienį paskelbtu nutarimu KT pripažino, kad Pensijų sistemos reformos įstatymo nuostatos, kuriomis sumažintas pensijų fonduose kaupiamų pensijų įmokų dydis, atitinka Pagrindinį šalies įstatymą.

KT konstatavo, kad „įstatymu gali būti nustatytas toks senatvės pensijų sistemos modelis, pagal kurį šioms pensijoms mokėti būtinų lėšų surinkimas iš tuo metu dirbančių asmenų pajamų yra derinamas su būsimoms senatvės pensijoms skirtų lėšų kaupimu specialiuose pensijų fonduose“.

Nutarime pažymėta, kad nors pensijų fonduose kaupiamos lėšos negali būti tapatinamos su pačia kaupiamąja pensija, kurios dydis priklauso ir nuo pensijų fondus administruojančių ūkio subjektų ūkinės veiklos rezultatų, asmens teisė į šiuose fonduose jau sukauptas lėšas yra sietina su jo nuosavybės teisių apsauga.

„Į pensijų fondus pervedamų lėšų dydis yra viena iš prielaidų pasiekti gerus investavimo rezultatus, todėl jeigu įstatymų leidėjas kilus ekonomikos krizei nusprendžia šį dydį sumažinti, jis ne tik negali paneigti tokios kaupiamosios pensijos esmės, bet ir turi siekti, kad ją kaupę asmenys nepatirtų didelių praradimų, o jeigu tokie praradimai neišvengiami, privalo, atsižvelgdamas ir į valstybės finansines, ekonomines galimybes, nustatyti teisingą jų kompensavimą“, - pabrėžė KT.

„Gali būti pasirenkami įvairūs tokio kompensavimo būdai“, - pridūrė Teismas.

Pažymėta, kad įstatymų leidėjas - Seimas, valstybėje susidarius itin sunkiai ekonominei, finansinei padėčiai nusprendęs iš esmės pertvarkyti senatvės pensijų sistemą, vėliau privalo siekti, kad pensijų sistemos dalyviai nepatirtų praradimų. „O jeigu praradimai, ypač kai jie esminiai, būtų neišvengiami, būtina nustatyti teisingą jų kompensavimą“, - parašė KT savo išvadoje.

KT vertinimu, nuo 2009 m. sausio 1 d. nustatytu kaupiamųjų pensijų įmokų dydžio sumažinimu nuo 5,5 proc. iki 3 proc. pajamų nebuvo paneigta kaupiamosios pensijos esmė.

Kartu KT pažymėjo, kad pagal konstitucinį teisinės valstybės principą teisės aktų galia yra nukreipta į ateitį ir jų grįžtamoji galia neleidžiama, nebent teisės aktu būtų sušvelninama teisinių santykių subjekto padėtis ir kartu nebūtų pakenkiama kitiems teisinių santykių subjektams. Todėl konstatuota, kad 2009 metais priimti Pensijų sistemos reformos įstatymo pakeitimo įstatymai, kuriais nuo sumažintos kaupiamosios pensijų įmokos, buvo nepalankūs pensijų kaupimo sistemos dalyviams ir pensijų kaupimo bendrovėms, todėl negalėjo būti nustatyta jų grįžtamoji galia. Šių įstatymų nuostatos dėl jų grįžtamosios galios pripažintos prieštaraujančiomis Konstitucijai ir konstatuota, kad šie įstatymai įsigaliojo nuo jų oficialaus paskelbimo „Valstybės žiniose“ dienos.

KT pripažino, kad teisiniu reguliavimu, kuriuo nuo 2009 m. liepos 1 d. kaupiamosios pensijų įmokos sumažintos iki 2 proc. pajamų, Konstitucija nepažeista, nes 2009 m. balandžio 28 d. įstatymu asmenims, pensijų kaupimo sistemos dalyviais tapusiems iki šio įmokų sumažinimo, 2012–2014 metams buvo nustatytas 6 proc. pensijų įmokų dydis, kuris vertintinas kaip sumažintų įmokų kompensavimas.

Pabrėžta, kad galiojančiu įstatymu Vyriausybė įpareigota pasibaigus valstybėje susidariusiai ypatingai padėčiai Seimui pateikti projektus dėl įmokos tarifo didinimo.

Š.Ruzgys: KT išaiškino, kad pensijų fondų dalyviams turi būti kompensuota

Konstitucinis Teismas išaiškino, kad pensijų fondų dalyviams turi būti kompensuoti praradimai dėl įmokų sumažinimo, teigia Lietuvos investicijų ir pensijų fondų asociacijos prezidentas Šarūnas Ruzgys.Lietuvos laisvosios rinkos institutas (LLRI) savo ruožtu ragina Vyriausybę atstatyti įmokas iki 5,5 proc. ir "neužkrauti problemos būsimai

Vyriausybei"Investicijų ir pensijų fondų įmonės tikisi, kad Vyriausybė ir Seimas, rugsėjo mėnesį pratęsdami Pensijų sistemos reformos diskusijas, į tai atsižvelgs ir su šia reforma susiję įstatymai bus pataisyti taip, kad atitiktų Konstitucinio Teismo sprendimo nuostatas, teigiama asociacijos pranešime spaudai.

„Mes suprantame, kad valstybė turi finansinių sunkumų vykdyti įsipareigojimus, tačiau visada laikėmės nuostatos, kad visomis visuomenės grupėmis turi būti rūpinamai po lygiai. Anksčiau sumažintos pensijos dabar yra kompensuojamos, todėl taip pat turi būti elgiamasi ir su tais dirbančiaisiais, kurie nusprendė kaupti pensijai“, – pranešime sakė Š.Ruzgys.

Jis atkreipė dėmesį į Konstitucinio Teismo sprendimo dalį, kurioje teigiama, kad „įstatymų leidėjas turi siekti, kad ją kaupę asmenys nepatirtų didelių praradimų, o jeigu tokie praradimai neišvengiami, privalo, atsižvelgdamas ir į valstybės finansines, ekonomines galimybes, nustatyti teisingą jų kompensavimą; gali būti pasirenkami įvairūs tokio kompensavimo būdai“.

„Konstitucinio Teismo sprendimas gali akivaizdžiai paveikti esamų pensijų įstatymų projektų pagrindines nuostatas. Esame pasirengę ir toliau diskutuoti apie pensijų sistemos reformos galimus variantus, kad milijonui kaupiančiųjų būtų pasiūlytas tinkamiausias sprendimas“, – teigė Š.Ruzgys.

LLRI atstovė Kaetana Leontjeva sako, jog nors Vyriausybės atstovai akcentuoja įmokos tarifo sumažinimo teisėtumą, jie nutyli žmonėms antrą Konstitucinio Teismo sprendimo dėmenį – kad mažinimai turi būti atstatyti ir kompensuoti.

„Sunerimusiai visuomenei būtent šis antras dėmuo yra svarbiausias. Kuo ilgiau bus delsiama padidinti ir kompensuoti įmokos tarifą, tuo didesni įsipareigojimai guls ant „Sodros“ pečių ateityje. Vargu, ar „Sodros“ padėtis artimiausiu metu gerės, todėl įmokų atstatymas neturėtų būti atidėliojamas“, – LLRI pranešime spaudai teigė K.Leontjeva.

Ji priminė, kad jau šiemet „Sodros“ pensijos buvo visiškai sugrąžintos į ikikrizinį lygį.

„Tą patį jau tada buvo būtina daryti su pervedimais į žmonių asmenines sąskaitas pensijų fonduose. Nors pensijų kaupimas „Sodrai“ šiandien atrodo kaip praradimas, ateityje jis reikš mažesnes „Sodros“ išlaidas. Pastarųjų metų krizė tebuvo lengvas perspėjimas apie tuos sunkumus, kurie dėl prastėjančios demografinės būklės „Sodros“ laukia ateityje, pradedant 2015 metais“, – teigė K.Leontjeva.

Anot K.Leontjevos, Vyriausybė taip pat turėtų pateikti aiškų ir teisingą sumažintų įmokų kompensavimo tvarką.„Raginame Vyriausybę tai padaryti teikiant 2013 metų “Sodros„ fondo biudžeto projektą – tokiu būdu šis svarbus klausimas nebūtų nukeliamas būsimai valdžiai, o sprendžiamas dar to paties ministrų kabineto, kuris ir pasiūlė sumažinti pervedimus į žmonių asmenines sąskaitas“, - vertino K.Leontjeva.

Konstitucinis Teismas penktadienį konstatavo, kad valdžios sprendimas sumažinti pensijų fonduose kaupiamų įmokų dydį nuo 5,5 iki 2 proc. neprieštarauja Konstitucijai. Tačiau tuo pačiu Konstitucinis Teismas pabrėžė, kad į pensijų fondus pervedamų lėšų dydis yra viena iš prielaidų pasiekti gerus investavimo rezultatus, todėl jeigu kilus ekonomikos krizei nusprendžiama šį dydį sumažinti, reikia siekti, kad pensiją kaupę asmenys nepatirtų didelių praradimų, o jeigu tokie praradimai neišvengiami - atsižvelgiant ir į valstybės finansines, ekonomines galimybes reikia nustatyti teisingą jų kompensavimą.

Pensijų reforma Lietuvoje prasidėjo 2004-aisiais. Nusprendusiems joje dalyvauti į pasirinktą privatų pensijų fondą buvo pervedama dalis „Sodros“ įmokų - pervedama suma augo, kol 2007-aisiais pasiekė įstatyme numatytą ribą - 5,5 proc. kaupiamosios pensijų įmokos tarifo. 2009 metais pervedimai į pensijų fondus buvo sumažinti iki 2 proc. „Sodros“ pervedamos įmokos į fondus nuo 2012 metų pradžios sumažintos dar 0,5 procentinio punkto iki 1,5 procento. Pensijų kaupimo sistema sukurta, siekiant išvengti „Sodros“ mokumo krizės po kelių dešimtmečių.


Šiame straipsnyje: pensijų fondaipensijos

NAUJAUSI KOMENTARAI

kaupejas

kaupejas portretas
Kaip graziai mus padare- pasirasem sutari 5.5% imoka ir atsisakom dalies busimos pensijos, dabar paliko 1.5% imoka ir nera dalies busimos pensijos. Kokio pimpalo as buciau pasirases tokiomis salygomis i PF ? Isdurti savo piliecius cia musu valdzios hobis. Isdurk ar isdulkink artima..

kaunas

kaunas portretas
viosi tyli, ju apie milijona, visiems gerai, tai kodel gi padaryti negerai, juk jokios zmoniu reakcijos, man iki pensijos veos 5 metai, mane isdave, apvoge, ir paliko basa senatveje.
VISI KOMENTARAI 2
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių