Kas gali lemti naftos kainos augimą?

Nors naujasis JAV prezidentas pasisako už didesnę naftos ir dujų gavybą, kas turėtų stabdyti naftos kainų augimą, stiprėjanti JAV ekonomika ir investicijos į naftą gali lemti, kad šios žaliavos kaina, nepaisant didėjančios pasiūlos ir OPEC politikos, augs.

Taip LRT.lt sako Lietuvos verslo konfederacijos Mokesčių komisijos pirmininkas Marius Dubnikovas. Savo ruožtu „Danske Bank“ vyriausiasis Baltijos šalių ekonomistas Rokas Grajauskas pažymi, kad kol kas pačioje naftos rinkoje nematyti ženklų, kad artimiausiu metu kainos galėtų gerokai šoktelti.

Naujasis JAV prezidentas Donaldas Trumpas pasisako už neribojamą naftos ir skalūnų gavybą, šalis šiuos produktus jau gali laisvai eksportuoti, ir tai yra viena priežasčių, dėl kurių naftos kaina bent jau neturėtų augti. OPEC (naftą eksportuojančių šalių organizacija) šalys vienu pagrindinių savo tikslų laiko mėginimą didele gavyba ir žemomis naftos kainomis užgniaužti amerikietiškąją skalūnų revoliuciją.

Tačiau, nepaisant to, prognozuojamas naftos kainos augimas. Praėjusią savaitę vykusioje „Swedbank“ ekonomikos apžvalgoje banko vyr. ekonomistas Nerijus Mačiulis prognozavo žemiau 60 JAV dolerių už barelį nesieksiančią naftos kainą 2017-aisiais. Bankas prognozuoja, kad 2018-aisiais kaina neturėtų būti žemesnė nei 70 JAV dolerių už barelį.

„Danske bank“ prognozės šiek tiek nuosaikesnės. Pasak R. Grajausko, naftos kaina kitais metais turėtų būti maždaug 55 JAV doleriai už barelį.

OPEC kol kas negali sau leisti kelti naftos kainos

Anot M. Dubnikovo, OPEC šalys yra suinteresuotos parduoti daug naftos už kuo didesnę kainą, tačiau, padidinus kainą, vis daugiau naftos tiektų JAV, ir tai imtų jos kainos augimą stabdyti.

„Panašu, kad šiandieninė naftos kainos situacija OPEC daugiau ar mažiau tenkina. Ties 50 JAV dolerių už barelį naftos kainos atžyma didelė OPEC šalių dalis bent jau nesusiduria su ypač didelėmis problemomis savo biudžetuose. Jiems net nemažinant gavybos, kaina išlieka stabili arba šiek tiek auga, tad situacija išlieka komfortiška.

Gali būti, kad OPEC netgi vengs kažkokio papildomo susitarimo, nes, pakėlus kainą jiems patiems gali padidėti konkurencija. Ko gero, OPEC tenkinsis tokia naftos kaina, kokia yra šiandieną“, – kalba M. Dubnikovas.

Savo ruožtu ekonomistas R.Grajauskas teigia, kad, nors per paskutinį OPEC susitikimą lyg ir buvo matyti ženklų, jog susitarimas dėl naftos gavybos ribojimo yra įmanomas, gavybos įšaldymas išliktų labai aukštame lygyje.

„Tai – rekordiniai naftos gavybos kiekiai, todėl ypatingo poveikio naftos kainai nelabai padarė ir negali padaryti. Aš manau, kad naftos kainai, ypač Saudo Arabijos pastangomis, nebus leidžiama judėti į viršūnes, nes bus vengiama leisti atsigauti skalūnų sektoriui. Jei naftos kaina pajudėtų arti 60 dolerių, skalūnų sektorius taptų pelningas, apsimokėtų jį vėl eksploatuoti. Tai yra pagrindinis dalykas, kuris neleidžia OPEC susitarti. Rusijos spaudimas taip pat yra, bet rusai savo rankose nelabai turi svertų“, – sako R. Grajauskas.


Šiame straipsnyje: naftanaftos kainadegalai

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių