Ką Lietuvai davė devyneri metai Europos Sąjungoje?

Gegužės 1-ąją sukanka devyneri metai, kai Lietuva buvo priimta į Europos Sąjungos valstybių draugiją. Tad, ką laimėjome, o ką praradome per šį laiką, ko iš buvimo ES galime tikėtis ateityje?

Ekonomistas Valdemaras Katkus pripažįsta, kad finansinė ES parama per šiuos metus buvo itin naudinga Lietuvai, tačiau prisiimti Lietuvos įsipareigojimai ES sukėlė rimtų energetikos problemų bei pablogino tarptautinius santykius su kaimynais.

„Vienas svarbiausių, tiesa - ir skausmingiausių įvykių yra Ignalinos atominės elektrinės uždarymas. Šis sprendimas parodė dar ir tai, kad ES nesilaiko sutarimo skirti uždarymui pakankamai pinigų. Europos Komisija įvertino, kad eurozonoje įvyko krizė, tad ekonominis augimas, pinigų kiekis yra sumažėjęs ir dėl to ES negali vykdyti savo įsipareigojimų. Formali priežastis yra nurodoma – nesutarimai su „Nukem“. Bet tai yra tik formalumas, kodėl negalima įvykdyti pervedimo, o tikroji priežastis – penkerius metus vykstanti krizė. Nes didieji finansiniai srautai dabar skiriami ne prisiimtiems įsipareigojimams, o gelbėti eurozoną, kad ji nesubyrėtų“, - sakė V. Katkus.

Už finansinį programavimą ir biudžetą atsakingas eurokomisaras Algirdas Šemeta sako, kad milžinišką naudą atnešusi narystė ES atvedė Lietuvą ir prie kito svarbaus sprendimo – prisijungimo prie Šengeno sutarties, atvėrusios Lietuvai sienas į Europą.

„Pagalvokite, kaip būtų susiklostęs Lietuvos ekonominis ir politinis gyvenimas, jeigu nebūtumėme priėmę sprendimo įstoti į ES? Lietuvos pagrindinis ekonomikos variklis yra eksportas, tad narystė ES mums užtikrino visišką dalyvavimą laisvoje Europos rinkoje. O ir politiškai, Lietuva įrodė galinti funkcionuoti kaip patikima ES narė – tikrai ES viduje niekas nemano, kad buvo padaryta klaida, Lietuvą priimant į Bendriją. Aišku, mes vis dar gauname milžinišką ES paramą, kuri sudaro apie ketvirtadalį nacionalinio biudžeto, bet iš esmės niekam nekeliame didelių rūpesčių, kaip kai kurios kitos narės, įstojusios drauge su mumis <...> Apskritai, galimybė laisvai judėti, dirbti ar mokytis visoje ES – tai didžiulės vertybės, kurias mums davė ES narystė. Ir, kad ir kaip kontraversiškai būtų žiūrima į emigraciją, visgi, pripažinkime, daugeliui žmonių tai buvo išsigelbėjimas iš, kartais, beviltiškos situacijos“, - nuomonę išsakė eurokomisaras.

Visą diskusiją skaitykite ketvirtadienį savaitraštyje „Vilniaus diena“.Komentarai 24 Rašyti komentarą

Stanislovas

Stanislovas portretas
Nieko doro,tik tiek kad sėdime prie vieno stalo su turtingais bet valgome savo maistą susirinktą iš konteinerių...

Ruskiui

Ruskiui portretas
Bet į savo rusyną taip ir neemigruoji? Apsilankyk pas psichiatrą.

pilietis

pilietis portretas
Sunaikintas zemes ukis, vaistai pabrange, emigracija ir bedarbyste, kainu kelimas, nevienodos salygos, nors esam priskirti prie tos pacios sajungos, lietuviskos ekonomikos smugdimas (elektrines uzdarymas, santykiai su baltarusija pasidare itemti...), geju suizulejimas, seimos vertybiu niekinimas. Daugeli seimu isiro, vaikai gyvena be tevu, o ju uzimtumas yra smugdomas, bureliai neberemiami, sportas zlugdomas. Teisetvarka degradavusi, nors cia vidinis prioritetas, socialines kastos didejimas tarp vargsu ir turtingu.Tokia as lietuva matau per ta laika.

Runkelinis protas

Runkelinis protas portretas
Vokietija ir Prancūzija daug amžių stengėsi ginklu pajungti sau VISĄ EUROPĄ, kad visiems galėtų diktuoti savo sąlygas. Nieko neišėjo. Padarė tai gudrumu - sukurdami ES, į kurią, lyg avinai, sulindo dauguma Europos valstybių. Lietuviai tai padarė pačiu gėdingiausiu būdu - laisvę pardavė eurosojūzui, balsuodami už alaus butelį ar skalbimo miltelių pakelį… ir tapo pigia juodadarbių armija Vakarams. TSRS laikais dirbę prestižinius darbus gamyklose, institutuose, universitetuose, dabar, padėję savo diplomus ir pamiršę mokslinius vardus, plauna indus, valo tualetus, šluoja gatves ar šluosto pakvaišusių senių užpakalius Vakarų Europoje, o Lietuvoje mokytojomis ar tarnautojomis dirbusios moterys, “išsvajotuose” Vakaruose neretai laukiamos tik kaip prostitutės... ES tikrieji valdovai iš savo naujųjų vasalų įsiveža kokybiškus maisto produktus, o jiems importuoja pasenusius, nekokybiškus ar menkaverčius… Iki soclagerio griūties Vakarų Vokietijos, Prancūzijos ir kt. piliečiai turėdavo senus automobilius savo lėšomis utilizuoti, dabar brangiai parduoda naujiesiems savo vasalams… Taip tie vargetos įsivaizdavo LAISVĘ.... Negana to, ES jau kišasi į VISIŠKAI NEPRIKLAUSOMŲ VALSTYBIŲ(Baltarusijos, Sirijos, Irano...) vidaus reikalus ir taiko ekonomines ir kitokias sankcijas, kad pasmaugtų tas valstybes, nes jų vyriausybės nevykdo ES ir JAV naujųjų kolonizatorių reikalavimų. O kieno interesus atitiko Ignalinos AE uždarymas? Žinoma - tik Maskvos, nes Lietuva DIDŽIAUSIOMIS KAINOMIS iš Rusijos priversta pirkti dujas ir tą pačią elektrą. Kas labiausiai troško uždaryti IAE, manau prisimenate.
Skaityti visus komentarus
Tavo komentaras

Komentuoti

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių