Gyventojai turtą ir pajamas deklaruoja be reikalo?

Nors gyventojai turtą ir pajamas deklaruoja ne vienerius metus, deklaracijos neatspindi nei žmonių turto, nei pajamų, skelbia Valstybės kontrolė. Esą apskritai neaišku, kam iš gyventojų renkamos deklaracijos, nes ne visada galima patikrinti, ar pateikiami duomenys realūs.

Mokesčių inspekcija atkerta: esą kai norima nustatyti žmogaus neteisėtą praturtėjimą ar gaunamų pinigų skaidrumą, vadovaujamasi ne vien deklaracijomis, praneša LRT televizijos laida „Panorama“.

Gyventojai turtą ir pajamas deklaruoja jau penkiolika metų, tačiau iki šiol teisės aktuose nėra apibrėžta, ko tuo siekiama. Pasak Valstybės kontrolės, iš deklaracijų net negalima nustatyti, kaip kinta deklaruojančiųjų turtas, gausėja ar mažėja pajamos.

„Valstybinė mokesčių inspekcija kontroliuoja, ar sumokėti visi mokesčiai, ar teisingai. Jei jūs, kaip deklaruojantysis, patenkate į rizikingų asmenų sąrašą, tada jie pradeda tyrimą. Mes siūlome Vyriausybei nustatyti tikslus, ko mes siekiame tuo deklaravimu, ir po to įvertinti sistemą, ar ta sistema įgali tuos tikslus pasiekti. Jei ne, tai ją reikia keisti ir keisti iš esmės“, – kalbėjo Valstybės kontrolės 6-ojo departamento direktoriaus pavaduotoja Romualda Masiulionienė.

Valstybės kontrolė abejoja, ar deklaracijose pateikiamais duomenimis gali vadovautis įvairios institucijos, pavyzdžiui, kai sprendžiama, ar gyventojams suteikti socialinį būstą, ar skirti socialinę paramą. Net jei žmogus deklaruoja brangų turtą – juvelyrinius dirbinius, meno kūrinius, pasak Valstybės kontrolės, inspekcija negali jų įvertinti.

„Spendžiant dėl neteisingo praturtėjimo, duomenys pirmiausia turi būti tikslūs, pateiktos visos pajamos. Jei duomenys yra pateikiami, jie turi būti ir patikrinami. O patikrinti juvelyrinius dirbinius, įsigytus meno kūrinius VMI yra neįgali ir negali to padaryti“, – tvirtina R. Masiulionienė.

„Deklaruojant duomenis, visą laiką yra vertinama, ar jie atitinka tikrovę. Jei žmogus deklaruoja, kad turi po pagalve 1 mln. litų, tai tikrai reikia pagrįsti, iš kokių lėšų buvo sutaupyti tie pinigai, kuriuos jis laiko namuose. Vertinami įvairūs šaltiniai, ne tik deklaracijos duomenys, bet ir informacija iš kitų šaltinių, iš įvairių registrų ir iš įvairių juridinių asmenų“, – aiškina Mokesčių inspekcijos viršininko pavaduotoja Vilma Vildžiūnaitė.

Per auditą nustatyta, kad Mokesčių inspekcija, administruodama popierines deklaracijas, ne visada gali užtikrinti duomenų saugumą, pasigendama ir tinkamos duomenų apsaugos, kai gyventojas popierinę deklaraciją atneša į apskrities inspekciją.

Apskritai Valstybės kontrolė ragina Mokesčių inspekciją dėl tris kartus didesnių išlaidų, nei kainuoja apdoroti elektronines, atsisakyti popierinių deklaracijų. Pernai turtą deklaravo beveik 100 tūkstančių, o pajamas – daugiau nei 800 tūkst. gyventojų.


Šiame straipsnyje: deklaravimasmokesčiaiVMI

NAUJAUSI KOMENTARAI

valius

valius portretas
jus tik kalbat apie praturtejima,o jus kada nors domejotes,kaip zmones sugeba pragyventi is varganu pasalpu,ar vargano uzdarbio.tai viena diena pasidomekit ir nustatykit minimumus ne is pirsto lauztus.

Taip

Taip portretas
Tikrai be reikalo. Mokesčių inspekcija visus reikalingus duomenis gauna iš NT registro, darboviečių, bankų ir taip toliau. Tai ir yra jos darbas. Tuo tarpu versti neturinčius atitinkamo išsilavinimo (apskaitos, buhalterijos) piliečius pildyti įvairiausias deklaracijas panašu į pasityčiojimą. Įstatymai nuolat keičiasi, deklaracijos painios, užpildyti be klaidų pavyksta anaiptol ne kiekvienam, o paskui pati mokesčių inspekcija skundžiasi esanti perkrauta darbais, nes reikia deklaracijas tikrinti bei tikslinti. Net jei žmogus yra pakankamai apmokytas ir sugeba užpildyti deklaraciją be klaidų, kodėl jis turėtų neatlygintinai gaišti laiką, kurio bentjau dirbantiems žmonėms nuolat trūksta? Jei jau VMI mokesčių mokėtojų pinigais išlaikoma, tai tegu ir dirba kas jai priklauso. Gražu būtų, jei chirurgas pacientui pareikštų: tu, brolyti, pats čia prapjauk, ten išpjauk, užsisiūk, o aš paskui patikrinsiu, ar viską gerai atlikai! Tas pat ir su VMI: dirbti privalo specialistai, o ne "pacientai".

pilietis

pilietis portretas
dvidešimt metų pildau tas deklaracijas ir vis galvoju, kokia iš jų nauda. Mano galva jokie galai nesusiriša. Tik piniguočiai seimūnai gali garsiai šaukti:mano visos pajamos deklaruotos.Deklaruotos tai deklaruotos, bet kur išlaidos? Gal dabartiniai pažadukai sugalvos tinkamas deklaracijas, kurios atspindės tikrą padėtį
VISI KOMENTARAI 8
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių