„Gazprom“ veiksmai nustebino Energetikos ministeriją

Vyriausybei trečiadienį preliminariai nutarus dviem mėnesiams pratęsus terminą, per kurį turi būti pateiktas galutinis „Lietuvos dujų“ nuosavybės atskyrimo tvarkaraštis, Rusijos dujų milžinas „Gazprom“ ketvirtadienį pranešė, kad kreipėsi į tarptautinį arbitražą, nes siekia apginti savo investicijas Lietuvoje.

„Esame nustebę. Tokie žingsniai nepadeda palaikyti dialogo, kuris buvo užsimezgęs vasario 27 dienos susitikime“, - BNS sakė energetikos ministro Arvydo Sekmoko patarėjams ryšiams su žiniasklaida Kęstutis Jauniškis.

Vyriausybė pasitarime trečiadienį pritarė nutarimo projektui, kuris „Lietuvos dujų“ galutinio nuosavybės atskyrimo tvarkaraščio pateikimo terminą pratęstų dviem mėnesiams iki gegužės 31 dienos. BNS žiniomis, dėl termino pratęsimo buvo sutarta pirmadienį Vilniuje vykusiame Vyriausybės, Europos Komisijos ir „Gazprom“ atstovų susitikime.

Tuo tarpu „Gazprom“ ketvirtadienį pranešė, kad kreipėsi į UNCITRAL arbitražą, nuo 1966 metų veikiantį prie Jungtinių Tautų organizacijos. „Gazrom“ teigimu, taip siekiama apginti Rusijos koncerno investicijas dėl Lietuvos Vyriausybės vykdomos gamtinių dujų sektoriaus pertvarkos.

Apie tai, kad kreipėsi į arbitražą, „Gazprom“ atstovai pranešė ketvirtadienį bendrovės „Lietuvos dujos“ valdybos posėdyje, kuriame sprendžiama dėl bendrovės veiklos atskyrimo, teigiama Rusijos koncerno pranešime. Pasak „Gazprom“, toks sprendimas priimtas dėl to, kad vasario 27 dieną Vilniuje vykusiame darbiniame susitikime su Lietuvos Vyriausybės ir Europos Komisijos atstovais pasiekti susitarimai nebuvo įgyvendinti.

Vyriausybėje pirmadienį vykusiame susitikime Lietuvoje planuojamą reformą aptarė premjeras Andrius Kubilius, A.Sekmokas, „Gazprom Export“ generalinis direktorius Aleksandras Medvedevas ir Europos Komisijos generalinio energetikos direktorato vadovas Philipas Lowe.

Apie susitikime pasiektus susitarimus oficialiai nebuvo paskelbta. Pirmadienį išplatintame pranešime teigta, kad „diskusijos vyko konstruktyviai siekiant spręsti visus iškilusius klausimus“ ir buvo sutarta iki kovo pabaigos susitikti dar kartą. A.Kubilius žiniasklaidai teigė, kad susitikime sutarta, kad Lietuva dujų sektoriaus pertvarką turi būti įgyvendinta iki 2014 metų pabaigos, o pokalbiai su „Gazprom“ yra pakankamai geranoriški.
Vokietijos ir Rusijos koncernų „E.ON Ruhrgas“ ir „Gazprom“ valdomos „Lietuvos dujos“ pagal naują Gamtinių dujų įstatymą iki kovo 31 dienos Kainų komisijai turi pateikti dujų perdavimo sistemos atskyrimo planą, pagal kurį dujų perdavimo verslas po kelerių metų turės atitekti naujam savininkui.

Trečiojo Europos Sąjungos energetikos paketo, pagal kurį Lietuva ketina atskirti „Lietuvos dujų“ perdavimo, paskirstymo ir tiekimo veiklas, įgyvendinimas turi būti baigtas iki 2014 metų pabaigos.

„Gazprom“ pernai rugpjūtį jau pateikusi skundą Stokholmo arbitražo teismui. Rusijos dujų monopolininkas siekia, kad Energetikos ministerijos veiksmai teisme, inicijuojant bylinėjimąsi prieš „Lietuvos dujas“ ir jos vadovybę, būtų pripažinti kaip pažeidžiantys „Lietuvos dujų“ akcininkų sutartį, kompensuojant dėl to patirtus nuostolius.

Šis „Gazprom“ ir Lietuvos Vyriausybės ginčas turėtų būti nagrinėjamas gegužės pabaigoje - pagal patvirtintą proceso tvarkaraštį pagrindinis posėdis numatytas gegužės 29–30 dienomis.
Tuo tarpu Vilniaus apygardos teismas, kuris nagrinėja Energetikos ministerijos inicijuotą bylą dėl „Lietuvos dujų“ veiklos tyrimo, ją iš esmės turėtų pradėti nagrinėti kovo 13 dieną.

Lietuvos Vyriausybė Rusijos koncerną dėl galimo piktnaudžiavimo, nustatant dujų kainą, yra apskundusi Europos Komisijai.

„E.ON Ruhrgas International“ priklauso 38,9 proc., „Gazprom“ - 37,1 proc., Energetikos ministerijai - 17,7 proc. „Lietuvos dujų“ akcijų, kurios kotiruojamos „Nasdaq Omx“ Vilniaus biržos Oficialiajame prekybos sąraše.


Šiame straipsnyje: GazpromDujosarbitražas

NAUJAUSI KOMENTARAI

minde

minde portretas
Lietuvos valdžios pokalbiai su „Gazprom“ vadovybe leidžia tikėtis, kad su Rusijos dujų koncernu pavyks sutarti dėl Lietuvos energetikos sektoriaus pertvarkos, trečiadienį sakė energetikos ministras Arvydas Sekmokas. Tai cia vadinas susitare :)))

hm

hm portretas
putkinas ir kiti kgbšnikai niekada negali būti patikimi partneriai, tai jau supranta ir patys rusai, bet niekaip negali jų atsikratyti.

Putinas

Putinas portretas
Putinas kaltas???:))) Tupai balsuosiu uz Kubiliu ir Sekmoka :))))
VISI KOMENTARAI 5
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių