Europos auditoriai: IAE uždarymas nepagrįstai brangsta (papildyta)

Europos auditoriai nustatė, kad Ignalinos atominėje elektrinėje (IAE) vėluojama įgyvendinti pagrindinius uždarymo darbus ir viršijamos numatytos išlaidos.

Vėluojama įgyvendinti projektus

Europos Audito rūmai trečiadienį Briuselyje pristatė ataskaitą, ar Lietuva bei Bulgarija ir Slovakija tinkamai naudojo Europos Sąjungos lėšas, skirtas branduolinių elektrinių uždarymui.

Auditoriai pažėrė pastabų dėl vykdomų darbų spartos ir leidžiamų pinigų. „Nors ES teikia paramą daugiau kaip 10 metų, pažanga yra lėta, kadangi daugelis projektų apima parengiamuosius veiksmus. Be to, dar nėra aiškiai žinomi poreikiai, kuriuos reikės patenkinti dėl pirmalaikio reaktorių sustabdymo, nes neatlikti išsamūs poreikių vertinimai“, - rašoma išvadose.

Anot jų, „vėluojama įgyvendinti pagrindinius infrastruktūros projektus ir viršijamos numatytos išlaidos“. „Planuose turėtų būti apytikriai nustatyta viso eksploatavimo nutraukimo proceso bendra kaina, kurią reikėtų perskaičiuoti pakankamai dažnai, kad būtų užtikrintas skaičiavimų tikslumas“, - pabrėžia auditoriai.

„Išlaidų sąmatos nėra išsamios, kadangi nėra pagrindinės informacijos, susijusios su radioaktyviosiomis atliekomis ir (arba) jų tvarkymui būtinais įrenginiais ir technologijomis. IAE radioaktyviųjų atliekų aprašai nebuvo baigti, nes dar nebuvo žinomi tikslūs kiekvienos rūšies radioaktyviųjų medžiagų, kurios turi būti tvarkomos, kiekiai (nebuvo užbaigtas elektrinių radiologinis charakterizavimas )“, - priduria jie.

Skyrė milijardus

Audito rūmai nustatė, kad Lietuva, Bulgarija ir Slovakija, vykdydamos savo įsipareigojimus, laiku sustabdė atominius reaktorius, be to, „buvo pasiekti svarbūs eksploatavimo nutraukimo riboženkliai“.

„Lietuva, Bulgarija ir Slovakija, dalyvaudamos stojimo į ES derybose ir siekdamos padidinti branduolinę saugą, įsipareigojo pirma laiko sustabdyti aštuonis neatnaujinamus branduolinius reaktorius ir vėliau nutraukti jų eksploatavimą“, - pastebėta išvadoje.

Du iš šių reaktorių yra IAE. Vienas uždarytas 2006-aisiais, kitas – 2009 m.

„ES, pripažindama, kad šių įsipareigojimų vykdymas yra sunki socialinė, ekonominė ir finansinė našta, suteikė trijų valstybių programoms finansinę paramą. Iš viso tam 1999-2013 m. laikotarpiu buvo numatyta 2,85 mlrd. eurų“, - rašoma ataskaitoje.

IAE uždarymui skirta 1,367 mlrd. eurų, tai yra beveik pusę visoms trims jėgainėms uždaryti numatytų lėšų.

Trečiadienį paskelbtoje specialiojoje Audito rūmų ataskaitoje aptariamas eksploatavimo nutraukimo programų įgyvendinimas nuo 1999 m. iki 2010-ųjų pabaigos. „Audito metu buvo išnagrinėta, ar ES finansuojami veiksmai buvo parengti atsižvelgiant į nustatytus poreikius, ar jie buvo vykdyti pagal planą ir ar esama valdymo sistema buvo tinkama“, - teigiama dokumente.

Jame pabrėžiama, kad „eksploatavimo nutraukimo veiksmų nustatymas vis dar yra vykdomas“. IAE atveju šie darbai planuojami iki 2029 metų.

Bendra suma išaugo

„Daugumą darbų dar reikės atlikti ateityje, o juos užbaigiant susiduriama su reikšmingu finansavimo trūkumu. Paramą gaunančios valstybės 2011 m. kovo mėn. atnaujino savo eksploatavimo nutraukimo išlaidų sąmatas, kurių bendra suma išaugo iki 5,3 mlrd. eurų. Lyginant šią sumą su nacionalinėmis ir pagal programas šiuo metu turimomis lėšomis, skirtomis eksploatavimui nutraukti, atrodo, kad trūksta apie 2,5 mlrd. eurų“, - teigiama ataskaitoje.

Jie nurodė, kad Slovakija įsipareigojo prisidėti prie eksploatavimo nutraukimo finansavimo ir parengė specialų finansavimo mechanizmą, įvesdama elektros perdavimo mokestį, kuris padės gauti dalį trūkstamų lėšų. „Lietuva ir Bulgarija tokio mechanizmo neturi. Trūkstant finansavimo, gali nepavykti sėkmingai užbaigti eksploatavimo nutraukimo procesų“, - pridūrė auditoriai.

Audito rūmų ataskaitoje nurodomos ir kitos su branduolinių jėgainių uždarymo finansavimu susijusios problemos. „Buvo finansuojami labai įvairūs veiksmai, kuriais siekiama mažinti atominių reaktorių eksploatavimo nutraukimo pirma laiko padarinius, bet nėra žinomas padarinių sumažinimo mastas. Neatlikti išsamūs poreikių vertinimai, nenustatyti prioritetai ir konkretūs tikslai. Atsakomybė yra nepakankamai apibrėžta. Europos Komisija daugiausia prižiūri biudžeto vykdymą bei projektų įgyvendinimą ir per mažai dėmesio skiria tam, kaip yra vykdomi bendrieji programų tikslai“, - rašoma išvadoje.

Rekomendavo ištirti numatomą naudą

Audito rūmai rekomendavo Europos Komisijai atlikti išsamų poreikių vertinimą ir „jame atskleisti programų įgyvendinimo pažangą, veiksmus, kuriuos dar reikės atlikti, ir bendrą finansavimo planą su nurodytais finansavimo šaltiniais“.

„Prieš bet kokį tolesnį finansavimą Komisija turėtų ištirti turimus išteklius ir numatomą
naudą. Tai atlikus, tikslai turėtų būti nustatyti atsižvelgiant į turimą biudžetą, be to, turėtų būti nustatyti tinkami veiklos rodikliai, kuriuos vėliau būtų galima stebėti ir prireikus skelbti ataskaitose. Tolesnė finansinė parama po 2013 m. turėtų būti teikiama remiantis tokios paramos papildomos naudos ES vertinimu, nustačius konkrečius finansuotinus veiksmus ir apsvarsčius kitų finansavimo priemonių, kaip antai struktūrinių fondų, naudojimą“, - rekomenduoja auditoriai.

Naujoje finansinėje perspektyvoje Europos Komisija siūlo IAE uždarymui tik 210 milijonų eurų (725 mln. litų) ir finansavimą sustabdyti 2017 metais. Lietuvos Vyriausybė tokį pasiūlymą vadina nepriimtinu, o diplomatai derasi, kad galutinė finansavimo data būtų išbraukta.

Lietuvos pareigūnai teigia sulaukiantys nepasitenkinimo iš ES dėl vėluojančių uždarymo darbų IAE. Europos Parlamentas pernai paragino griežčiau kontroliuoti jėgainės uždarymui skirtas lėšas.

„Nustatytas reikšmingas atsilikimas“

Didžiąją daugumą projektų, susijusių su IAE uždarymu, vykdo kompanija „Nukem Technologies“. Lietuvos pareigūnai ne kartą kaltino ją darbų vėlavimu ir dirbtiniu branginimu.

Su tuo iš esmės sutiko ir Europos auditoriai: „Tuo metu, kai buvo atliekamas auditas, Lietuvoje buvo nustatytas reikšmingas atsilikimas nuo sutarčių užbaigimo pradinių terminų įgyvendinant pagrindinius infrastruktūros projektus, kurie yra būtini, kad būtų galima nutraukti IAE eksploatavimą. Paminėtini šie projektų vėlavimo atvejai: laikinos panaudoto kuro saugyklos – daugiau kaip 32 mėn., kietųjų atliekų išėmimo įrenginio – 44 mėn., kietųjų atliekų tvarkymo įrenginio ir saugyklos mažo ir vidutinio radioaktyvumo trumpaamžėms ir ilgaamžėms atliekoms – 34 mėn. Laikinos panaudoto kuro saugyklos projekto bendrosios išlaidos buvo padidėjusios 22 mln. eurų (15,6 proc.)“.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Darbo birža švaisto ES milijonus?
  Darbo birža švaisto ES milijonus?

  Noras keisti arba įgyti profesiją gali įstumti į keblią padėtį. Kaunietis Martynas Staliulionis, pasinaudojęs Darbo biržos  pasiūlyta profesinio mokymo programa, ėmė abejoti, ar tai nėra tuščias ES skirtų pinigų švaistymas. ...

  28
 • Lietuvos elektros sistema pasiruošusi žiemos išbandymams
  Lietuvos elektros sistema pasiruošusi žiemos išbandymams

  Smarkiai išaugusios importo galimybės užtikrina elektros sistemos adekvatumą visą žiemą. Planuojama, kad naujausios tarptautinės jungtys „LitPol Link“ ir „NordBalt“ dirbs visus ateinančius tris mėnesius. 2015 m. žiemą ...

 • Apklausa: lietuviai po Kalėdų eglute labiausiai nenorėtų rasti statulėlių
  Apklausa: lietuviai po Kalėdų eglute labiausiai nenorėtų rasti statulėlių

  Artėjant didžiausioms metų šventėms, aplanko ne tik jaukus laukimo jausmas, bet ir dovanų pirkimo karštinė: ką dovanoti? Daugiau nei pusė apklaustų lietuvių atvirauja labiausiai nenorintys gauti keraminių statulėlių ir puodelių (32,...

 • Bekontakčiai mokėjimai – nuo kitų metų
  Bekontakčiai mokėjimai – nuo kitų metų

  Didžiųjų prekybos tinklų parduotuvėse jau įdiegti bekontakčio mokėjimo terminalai, tačiau 46 tūkst. bekontaktes mokėjimo korteles įsigijusių gyventojų dar priversti jomis atsiskaitinėti kaip įprastomis, rašo "Lietuvos žinios"....

 • Į madą grįžta mediniai žaislai, bet didelė jų dalis – eksportuojama
  Į madą grįžta mediniai žaislai, bet didelė jų dalis – eksportuojama

  Prekybininkai sako – į madą grįžta mediniai žaislai. Jų paklausa kasmet auga, ypač prieš didžiąsias šventes. Tačiau gamintojai konstatuoja, kad medinių žaislų Lietuvoje lieka nedaug. Didžioji jų dalis eksportuojama į užsien...

 • Darbuotojų paieška: kodėl „Facebook“ tam puikiai tinka
  Darbuotojų paieška: kodėl „Facebook“ tam puikiai tinka

  Statistika rodo, kad jauni žmonės nuo 18 iki 29 metų Lietuvoje ieško darbo pasitelkdami socialinius tinklus, savo ruožtu darbdaviai lygiai taip pat ieškodami darbuotojų naudoja šias priemones. Anot Lietuvoje trečius metus veikiančio...

 • Būstui įsigyti – valstybės parama
  Būstui įsigyti – valstybės parama

  Naujoji Lietuvos valdžia žada paspirtį jaunoms šeimoms, kad šios galėtų lengviau įsigyti savo pirmąjį būstą. Anot paskirtojo premjero Sauliaus Skvernelio, pajamų tam žada ieškoti didindama per biudžetą perskirstomą bendrojo ...

  8
 • Seimas imasi 23 Darbo kodekso pataisų
  Seimas imasi 23 Darbo kodekso pataisų

  Pirmoje dienos pusėje nutaręs svarstyti valdančiųjų pataisas dėl dalies socialinio modelio nuostatų atšaukimo arba jų įsigaliojimo atidėjimo, Seimas ketvirtadienio pavakarę priėmė svarstyti dar vieno naujojo Darbo kodekso pataisų glėbį. ...

  5
 • Darbuotojai džiaugiasi, o ekonomistai nerimauja
  Darbuotojai džiaugiasi, o ekonomistai nerimauja

  Remiantis statistika, darbo užmokestis Lietuvoje šiais metais augo. Tiesa, ekonomistai dėl to nerimauja – jų teigimu, kuo didesnės bus algos, tuo mažiau konkurencinga bus Lietuvos ekonomika. Mat konkuruoti su kitų šalių gamintojais, ...

  2
 • R. Budbergytė: teko tvirtai laikyti antipopulistinį skydą
  R. Budbergytė: teko tvirtai laikyti antipopulistinį skydą

  Kadenciją baigianti finansų ministrė Rasa Budbergytė sutiko su "Kauno dienos" skaitytojais pasidalyti mintimis apie iššūkius, su kuriais jai teko susidurti einant atsakingas pareigas, ir trumpai apžvelgti nuveiktus darbus. Ministr...

  1
Daugiau straipsnių