Etikos sargai išteisino premjerą A.Kubilių

Premjeras, į Rusijos pareigūnus kreipęsis dėl mažesnių gamtinių dujų kainų bendrovei „Achema“, nepažeidė viešųjų ir privačių interesų derinimo principų. Taip antradienį nusprendė Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK).

Komisija pripažino, kad premjero Andriaus Kubiliaus vadovaujama Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai 2008 metais yra gavusi piniginių aukų iš „Achemos“.

„Tačiau ši bendrovė ir koncernui „Achemos grupė“ priklausančios įmonės ne vienerius metus nuolatos aukojo ir aukoja pinigines lėšas įvairioms Lietuvoje veikiančioms politinėms partijoms ir pavieniams asmenims, pvz.- Lietuvos socialdemokratų partijai, Darbo partijai, partijai Tvarka ir teisingumas, Liberalų ir centro sąjungai, Tautos prisikėlimo partijai, Naujajai sąjungai (socialliberalams), Krikščionių partijai, Lietuvos liaudies partijai, politinei partijai Rusų aljansas, Lietuvos liaudies partijai, partijai Lietuvos žaliųjų sąjūdis bei kitoms. Todėl VTEK turima informacija nesuteikia pagrindo teigti, kad A.Kubiliaus vadovaujama partija, sprendžiant iš gautų paaukojimų dažnumo ar jų dydžio, lyginant su kitomis politinėmis partijomis, galėjo būti išskirtinė „Achemai“, - konstatavo komisija.

Pasak jos, „turimomis žiniomis A.Kubiliaus ir jam artimų asmenų jokie privatūs interesai, pvz. akcijos, narystė, pareigos, darbas ir pan. su bendrove „Achema“ ir koncernu „Achemos grupė“ nesieja“.

VTEK nuomone, „premjeras, skatindamas konkrečių Lietuvos ūkio subjektų tarptautinį ekonominį bendradarbiavimą ir siekdamas jų teisėtų interesų apsaugos, veikia pagal įstatymais jam nustatytus įgalinimus“.

„Todėl, A.Kubiliaus tarnybinėje veikloje nesant viešųjų ir privačių interesų konflikto, nėra pagrindo teigti, kad toks jo elgesys yra netinkamas“, - konstatavo tarnybinės etikos sargai.

VTEK svarstė opozicinės Darbo partijos kreipimąsi, ar premjeras A.Kubilius nesupainiojo viešųjų ir privačiųjų interesų, kai 2009 metais Rusijos dujų koncerno „Gazprom“ vadovybei ir Rusijos vicepremjerui Viktorui Zubkovui rašė laiškus dėl galimo Jonavos azotinių trąšų gamybos bendrovės „Achema“ protegavimo.

Komisija dar šių metų vasarį nusprendė pradėti tyrimą dėl A.Kubiliaus elgesio.

Darbo partijos frakcija, remdamasi Vyriausiosios rinkimų komisijos duomenimis, teigė, kad Tėvynės sąjunga ne kartą yra gavusi paramos iš „Achemos“ grupei priklausančių įmonių, jos taip pat rėmė ir pavienius konservatorių kandidatus per rinkimus. Teigta, kad vien 2008 metais TS-LKD iš „Achemos“ grupės įmonių gavo daugiau kaip 150 tūkst. litų paramos.

„Ataskaitas pasirašė pats A.Kubilius. Iš to galima spręsti, kad premjeras, kreipdamasis į užsienio bendrovę bei užsienio valstybės pareigūnus dėl vienos bendrovės interesų, žinojo, kad jo vadovaujama politinė partija yra gavusi piniginę paramą iš įmonių, susijusių su šia bendrove. Mes esame įsitikinę, kad taip jis supainiojo viešuosius ir privačius interesus“, - tuomet teigė V.Gapšys.

VTEK prašyta ištirti, ar A.Kubilius neprotegavo vienos bendrovės ir nepažeidė Viešųjų ir privačiųjų interesų derinimo bei valstybės tarnybos įstatymo, kai atstovavo išimtinai vienos privačios bendrovės interesams, pasinaudodamas savo pareigomis bei siekdamas paveikti kitų asmenų sprendimą ir žinodamas, kad „Achemos“ grupės įmonės yra jo vadovaujamos politinės partijos rėmėjos.

A.Kubilius teigė, kad 2009 metais jo pasirašytame laiške „Gazprom“ vadovui nėra jokių užuominų apie kokią nors dujų kainos nuolaidą, o tik prašoma „Achemą“ pervesti į „Gazprom export“ sistemą. Anot premjero, jei dėl to būtų kreipusis bendrovė „Lietuvos dujos“, būtų prašoma ir dėl jų.

„Gazprom“ viceprezidentas ir „Gazprom export“ vadovas Aleksandras Medvedevas vasario pradžioje patvirtino, kad „Achemai“ dujos parduodamos pigiau nei „Lietuvos dujoms“. Nauja sutartis su „Achema“, pasak spaudos, pasirašyta 10-15 metų.

„Achema“ yra didžiausia gamtinių dujų vartotoja šalyje, dirbdama visu pajėgumu ji nuperka apie trečdalį visų Lietuvai reikalingų dujų. Dujos yra pagrindinė azotinių trąšų gamybos žaliava, todėl jų kaina tiesiogiai veikia Jonavos įmonės finansinius rezultatus.NAUJAUSI KOMENTARAI

no

no portretas
čia sirgdamas gapšys matomai susapnavo,kaip labiau prieš rinkimus susireikšminti.

Geda.

Geda. portretas
Gapsiui reiketu pagalvoti apie save ,o ne kaltinti kitus.Slykstus padaras.Milijonus sukaupe patys darbieciai ir smeizia kitus.

KAUNIETIS

KAUNIETIS portretas
Tai žinoma, kad visai teisėtai jis įkūrė KUBILISTANĄ.
VISI KOMENTARAI 4
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių