E.Kūris: dėl ES šalių fiskalinės sutarties reikia taisyti Konstituciją

Dėl naujos Europos Sąjungos (ES) šalių sutarties, kuria siekiama didesnės fiskalinės drausmės, Lietuvai reikėtų sistemiškai keisti Konstituciją, sako buvęs Konstitucinio Teismo pirmininkas Egidijus Kūris.

„Mano manymu, reikia daryti pataisas Konstitucijoje (...) sistemiškai peržiūrint visą eilę Konstitucijos nuostatų“, - penktadienį surengtoje diskusijoje apie euro krizę sakė E.Kūris.

Teisės profesoriaus nuomone, daugiausia klausimų kyla dėl Konstitucijos nuostatų, kurios reglamentuoja biudžeto procesus ir mokesčių nustatymą. E.Kūrio teigimu, šiuo klausimu būtų vertinga kreiptis išankstine tvarka į Konstitucinį Teismą prašant išaiškinimo.

„Aš bijau, kad su šita sutartimi gali atsitikti, kad kas nors ims ir pasakys, kad “mums nereikia keisti Konstitucijos, pataisysim vieną kitą įstatymą, galbūt kokį konstitucinį įstatymą priimsim„. Konstituciją keisti reikia, jei mes ją nors kiek gerbiame“, - kalbėjo teisininkas Užsienio reikalų ministerijoje surengtoje diskusijoje.

Lietuvos ir dar 24 Europos Sąjungos (ES) šalių vadovai kitą savaitę ketina pasirašyti sutartį, kuria siekiama užtikrinti, jog valstybės vykdytų įsipareigojimus dėl biudžeto deficito dydžio. Šiam tikslui ketinama numatyti sankcijas valstybėms pažeidėjoms ir išplėsti ES Teisingumo teismo funkcijas.

Be fiskalinės drausmės nuostatų, sutartimi taip pat numatomas glaudesnis ekonominis bendradarbiavimas.

E.Kūrio teigimu, iki šiol abejonių kelia naujo susitarimo statusas ir nuostata, jog sutartis, kurią pasirašyti atsisako Didžioji Britanija ir Čekija, per penkerius metus bus perkelta į ES teisę.

„Aš nežinau, ar tai yra tarptautinė sutartis, ir aš nelabai žinau, koks yra statusas šio dokumento“, - kalbėjo E.Kūris.

„Mes esame teisine prasme labai dideliame neapibrėžtume“, - sakė jis.
Iki narystės euro zonoje Lietuva turbūt prisiims ne visus įsipareigojimus pagal naująją sutartį.

Svarstoma galimybė neprisiimti nuostatų, kurios susijusios su vadinamosiomis partnerystės programomis ir numato naujas normas šalims, kurioms iškelta biudžeto perviršio procedūra.

Lietuvos valdžia taip pat kol kas abejoja dėl nuostatų, susijusių su baudomis, įvestomis Teisingumo teismo, nes numatoma, kad baudos būtų mokamos į Europos stabilumo mechanizmą, kuris yra tik tarp euro zonos šalių.

Be to, Vilniuje abejojama ir dėl sustiprinto bendradarbiavimo nuostatų. Kaip BNS yra sakęs Lietuvos ambasadorius ES Raimondas Karoblis, nors dabar yra išvardytos kryptys, kur vyks sustiprintas ekonominis bendradarbiavimas - konkurencingumas, užimtumo ir socialiniai klausimai, fiskalinė drausmė ir finansinių institucijų stabilumas, Vokietija ir kai kurios kitos šalys siūlo didesnį koordinavimą ir mokesčių srityje, o tai gali būti nenaudinga Lietuvai.


Šiame straipsnyje: ESfiskalinė sutartis

NAUJAUSI KOMENTARAI

klausimėlis

klausimėlis portretas
o čia pagal kurią teisę- LT ar CCCP?

taigi

taigi portretas
ar visi gerbia Konstituciją, ar tik kai kas bando išvartyti, kaip patogiau?

jeronimas

jeronimas portretas
Gal is vis atsisakyti Lietuvos Konstitucijos?Jeigu po kiekvieno eurosojuzo priimto dokumento reikia perrasyti ir keisti Lietuvos Konstitucija?Per 21 nepriklausomybe atgavusios Lietuvos metus,Konstitucijoje liko nepakeistas tik virselis ,pavadinimas ir keletas punktu.O pagrindiniai Laisvos Lietuvos Konstitucijos punktai jau isderkliavoti.Mokslas ir sveikatos apsauga -mokami,valstybe jau nepriklausomybes neturi (vykdo nurodymus is Briuselio) Greitai neturesime ir nacionalines valiutos,zeme ,jos turtai,miskai-jau didelia dalim supirkti uzsienieciu.Tai gal aplamai,tegul suseda visu 40 ar 50 partiniu kuopu delegatai ir nutaria Lietuvos Konstitucija panaikinti ir vadovausimes Briuselio nuorodomis.Nes dabar kiekvienas bukagalvis,trupuciuka priselines prie valdzios lovio,is Konstitucijos daro pataisymus lyg savo nuosavoj uzrasu knygelej.
VISI KOMENTARAI 17
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių