Dzūkijos sostinė Alytus iš esmės keičia savo veidą

Alytus – šeštasis pagal dydį miestas Lietuvoje. Tai Alytaus regiono centras, neoficiali Dzūkijos sostinė ir didžiausias iš Lietuvos regioninės politikos strategijoje įvardintų plėtotinų regioninių centrų. Ekonomikos restruktūrizacija, perėjimas nuo planinės į rinkos ekonomiką reikšmingai paveikė abu svarbiausius regiono miestus – Alytų ir Druskininkus. Tokie centrai, tarybiniais metais vystyti siekiant masto ekonomijos efekto ir didelės rinkos aptarnavimo, buvo orientuojami į gana siaurą ūkio sektorių, juose veikė didelės, specializuotos įmonės, kurios negalėjo lanksčiai reaguoti į besikeičiančias ekonomines sąlygas. Tokioms įmonėms bankrutavus ar smarkiai sumažinus veiklos apimtis, regionas susidūrė ir su skaudžiomis socialinėmis pasekmėmis.

Druskininkai ir Alytus pasirinko skirtingas vystymosi strategijas, kurios gana sėkmingai įgyvendinamos. Druskininkai dabar – sėkmingiausiai besivystantis kurortas Lietuvoje, o galbūt ir nemažame regione teritorijoje aplink Lietuvą.

Alytaus vystymosi kryptis kitokia, šis miestas siekia išnaudoti kitas stiprybes – kvalifikuotą darbo jėgą, geografinę padėtį, infrastruktūrą, tradicijas ir patirtį, tapdamas moderniu, patogiu gyventi miestu, kurio pagrindiniu plėtros varikliu būtų moderni, aukštą pridėtinę vertę kurianti pramonė.

Kuriamas Alytaus pramoninis parkas, kuriame pastaraisiais metais įrengta visa reikalinga infrastruktūra, veikia bene sėkmingiausiai Lietuvoje ir sulaukia didelio investuotojų susidomėjimo, o tai reiškia naujas darbo vietas ir aukštesnes pajamas tiek miesto, tiek regiono gyventojams. Atnaujintos tapo daug patrauklesnės ir dvi pramoninės zonos, kuriose veikia nemažai smulkių ir vidutinių įmonių. Visų šių teritorijų įrengimui pasinaudota įvairiais finansavimo instrumentais – tiek Ūkio ministerijos administruojama parama pramonių teritorijų vystymui, tiek Vidaus reikalų ministerijos administruojamų programų – Alytaus miesto kompleksinės plėtros investicinės programos tikslinėmis lėšomis ir Lietuvos – Lenkijos bendradarbiavimo per sieną programos parama. Alytaus miesto įmonės taip pat vykdo įvairius projektus didindamos produktyvumą, išeidamos į naujas eksporto rinkas.

Visgi daugelis, net ir labai sėkmingų pramonės centrų nėra „draugiški“ savo gyventojams, ypač jaunimui. Tai galima pamatyti ir Lietuvoje (vien pažvelgus į migracijos srautus iš didžiausių pramoninių miestų), ir vakarų Europoje ar JAV (garsiausias pavyzdys – Detroitas).

Todėl labai svarbi užduotis – užtikrinti darnią miestų plėtrą, suderinant ekonominius, socialinius, aplinkosauginius interesus, humanizuoti urbanistines erdves, sukurti patrauklią gyvenamąją ir investicinę aplinką.

Kaip tik dėl šios priežasties Vidaus reikalų ministerijos administruojama Europos Sąjungos (ES) parama kompleksinei urbanistinei plėtrai, pasiekianti Alytaus miestą, nėra tiesiog dar vienas pinigų krepšelis. Ji leidžia miesto vystymo problemas spręsti iš esmės. Pagal priemonę „Regioninių ekonomikos augimo centrų plėtra“ Alytuje įgyvendinama 11 projektų, kurių bendra vertė – 93,5 mln. litų, iš jų 79,5 mln. litų – ES struktūrinių fondų lėšos.

Stadionas, kuriuo galima didžiuotis

Alytaus stadionas savo istoriją skaičiuoja nuo 1924 metų. Nuo to laiko tai vienas svarbiausių miesto bendruomenės traukos centrų, kuriame nuolat vyksta sporto varžybos, šventės, miesto renginiai. Stadionas buvo keletą kartų rekonstruotas, atsirado krepšinio aikštelė, teniso aikštelės, tribūnos, bėgimo takai, lengvosios atletikos sektoriai. Praėjusio amžiaus viduryje tai buvo vienas geriausių stadionų Lietuvoje. Tačiau įžengiant į 21 amžių stadiono infrastruktūra buvo smarkiai nusidėvėjusi ir kilo reali grėsmė, kad vienas iš miesto simbolių taps apskritai netinkamas naudoti.

Alytaus miesto stadiono ir aplinkinės teritorijos sutvarkymo projektas – didžiausias tarp įgyvendinamų Alytaus mieste. Jo vertė  – 19 mln. Lt. Pirmosios varžybos rekonstruotame stadione įvyko 2010 metais, šiuo metu iš esmės užbaigti ir stadioną supančios teritorijos tvarkymo darbai.

Dabar Alytaus stadionas – tai universalus aktyvaus poilsio kompleksas, atitinkantis aukščiausius tokio tipo statiniams keliamus standartus. Stadiono teritorijoje įrengti teniso kortai, naujos tribūnos su visais inžineriniais tinklais (tribūnos talpina beveik 4 tūkst. žiūrovų), lietaus surinkimo įranga, pakeista stadiono danga, įrengta moderni švieslentė, galingas stadiono apšvietimas – stadiono kampuose pastatyti keturi 44 metrų aukščio apšvietimo bokštai. Jų viršuje sumontuota po 56 lempas, kurių kiekvienos galingumas – 2 kilovatai. Komplekse taip pat įrengti bėgimo takai ir lengvosios atletikos sektoriai, patogios pagalbinės patalpos.

Projekto metu sutvarkyta labai svarbi aktyvaus poilsio zona Alytuje, atsirado geros sąlygos alytiškiams ir miesto svečiams stadione aktyviai leisti laisvalaikį, o tai – būtina sąlyga, kad gyvenamoji aplinka mieste būtų pilnavertė.

Atgimsta Dainavos rajonas

Prie Alytaus miesto gyvenamosios aplinkos gerinimo ženkliai prisidėjo Dainavos gyvenamojo rajono viešųjų erdvių sutvarkymo projektas. Dainava – seniausias miesto gyvenamasis rajonas, o jį juosianti Naujoji gatvė – svarbiausia miesto transporto arterija, jungianti miesto centrą su pramonės rajonu. 2009 m. lapkričio 20 dieną Alytaus miesto savivaldybės administracija su Vidaus reikalų ministerija ir VšĮ Centrine projektų valdymo agentūra pasirašė paramos sutartį, kuria projektui „Dainavos gyvenamojo rajono viešųjų erdvių sutvarkymas“ buvo skirtas ES finansavimas. Tai leido po kelių dešimtmečių (nuo to laiko, kai šis mikrorajonas buvo pastatytas) imtis šios teritorijos problemų sprendimo iš esmės. Bendra projekto vertė  – 14 mln. litų, iš jų 12 mln. litų – ES lėšos.

Projektu buvo išspręstos svarbiausios transporto ir gyvenamosios aplinkos problemos. Projekto įgyvendinimo metu rekonstruota vienos svarbiausių miesto gatvių – Naujosios gatvės atkarpa – įrengtas antrosios eilės ruožas, žiedinė Jazminų – Naujosios – Vilties gatvių sankryža, sutvarkyti šaligatviai, apšvietimas, aplinka (kitos gatvės atkarpos taip pat rekonstruojamos, išsprendžiant susisiekimo su pramoninėmis miesto teritorijomis problemas). Tai leido sumažinti oro taršą, transporto triukšmą, padidinti eismo saugumą, taip pagerinant susisiekimo galimybes miesto gyventojams, įmonėms ir gyvenimo kokybę Dainavos rajone.

Sutvarkytos ir šio gyvenamojo rajono gyvenamosios zonos – rekonstruoti ir įrengti nauji šaligatviai, dviračių ir pėsčiųjų takai su apšvietimu ir stebėjimo kameromis. Dainavos gyvenamajame rajone įrengtos 3 naujos vaikų žaidimo aikštelės, išplėstos ir naujai įrengtos 3 automobilių stovėjimo aikštelės, taip pat rekonstruotos ir naujai įrengtos 3 krepšinio aikštelės, sutvarkyta Dainavos gyvenamojo rajono aplinka.

Miesto atgaivinimo panaudojant ES paramą darbai vyksta įvairiose Alytaus vietose. Kompleksiškai sutvarkytas Vilniaus ir Kauno gatvių žiedo, senamiesčio skveras ir aplinkinių gatvių aplinka, baigta buvusio Alytaus eksperimentinio namų statybos kombinato ir Alytaus mėsos kombinato pramoninės teritorijos infrastruktūros rekonstrukcija, miesto žaliosiose zonose tiesiami pėsčiųjų ir dviračių takai, pradedamas apleistos teritorijos Žaliojoje gatvėje tvarkymas, Kraštotyros muziejaus rekonstrukcija, Didžiosios Dailidės ežero aplinkos sutvarkymas ir pritaikymas rekreacijai, kiti projektai.

užs.nr. 1032859


Šiame straipsnyje: ES

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Lauko prekybai – vienodi nameliai
  Lauko prekybai – vienodi nameliai

  Miestas už 88 tūkst. eurų nupirko vienodus metalinius namelius, skirtus lauko prekybai. Nuo šiol tokiai veiklai licencijas metams įsigiję klaipėdiečiai statiniais galės naudotis nemokamai. Tačiau esą prekeivių yra daugiau nei naujos įrangos....

  2
 • G. Surplys: Kinija ir dalis Europos sieks spartinti prekybą
  G. Surplys: Kinija ir dalis Europos sieks spartinti prekybą

  Žemės ūkio ministras Giedrius Surplys sako, jog Kinija bei 16 Vidurio ir Rytų Europos šalių sieks paspartinti tarpusavio prekybą.  ...

 • V. Šapoka: kova su šešėliu aktuali visai ES
  V. Šapoka: kova su šešėliu aktuali visai ES

  Lietuva palaiko Europos Sąjungoje (ES) svarstomas priemones, kurios leistų geriau bendradarbiauti kovojant su sukčiavimu dėl pridėtinės vertės mokesčio (PVM), teigia finansų ministras Vilius Šapoka. ...

  1
 • Pagal alkoholio vartojimą Lietuva pasaulyje – vis dar pirma
  Pagal alkoholio vartojimą Lietuva pasaulyje – vis dar pirma

  Pagal alkoholio vartojimą Lietuva pasaulyje - vis dar pirma. Tai konstatuota Ekonominio bendradarbiavimo pasaulio organizacijos (EBPO) ataskaitoje, kuri paskelbta penktadienį. Lietuvos sveikatos politikai teigia, kad skaičiai atspindi praeitį, įvedus alko...

  6
 • Rinkliavos išvengs ir per Jonines
  Rinkliavos išvengs ir per Jonines

  Joninių ir tarptautinio folkloro festivalio "Parbėg laivelis" šventinių mugių prekeivius ir paslaugų teikėjus siūloma atleisti nuo rinkliavos. Tam dar turi pritarti miesto taryba. Skaičiuojama, kad dėl to savivaldybė neteks beveik 3 ...

  1
 • Vilnių atranda vis daugiau turistų
  Vilnių atranda vis daugiau turistų

  Sostinėje ir toliau daugėja turistų. Per pirmuosius tris šių metų mėnesius Vilnius sulaukė 7,5 proc. daugiau svečių nei pernai šiuo laikotarpiu. Daugiausiai - per 40 proc. - išaugo keliautojų srautas iš Vokietijos. ...

  2
 • Lietuvos bankas išleis Joninėms skirtas kolekcines monetas
  Lietuvos bankas išleis Joninėms skirtas kolekcines monetas

  Lietuvos bankas birželio 7 dieną į apyvartą išleis dvi kolekcines monetas, skirtas Joninėms (Rasos šventei), iš serijos „Tradicinės lietuvių šventės“. ...

 • S. Skvernelis: Kinija – viena prioritetinių Lietuvos maisto eksporto rinkų
  S. Skvernelis: Kinija – viena prioritetinių Lietuvos maisto eksporto rinkų

  Premjeras Saulius Skvernelis sako, jog Lietuva yra pasirengusi toliau bendradarbiauti su Kinija – ši daugiausiai gyventojų turinti šalis pasaulyje, S. Skvernelio nuomone, Lietuvai yra viena svarbiausių žemės ūkio ir maisto produkt...

  1
 • Premjeras su Kinijos ministru aptars maisto eksportą
  Premjeras su Kinijos ministru aptars maisto eksportą

  Premjeras Saulius Skvernelis penktadienį su Vilniuje viešinčiu Kinijos žemės ūkio ministru Hanu Changfu (Čangfu) ketina aptarti lietuviškų žemės ūkio ir maisto produktų eksportą į Kiniją. ...

 • Atšauna kainų kritikams: o kodėl turizmas Lietuvoje turėtų būti pigus?
  Atšauna kainų kritikams: o kodėl turizmas Lietuvoje turėtų būti pigus?

  Lietuviams vis dažniau piktinantis palyginus, kiek atostogos atsieina užsienio kurorte ir kiek – Lietuvoje, Valstybinio turizmo departamentas (VTD) vis tiek skatina rinktis poilsį savo šalyje. ...

  3
Daugiau straipsnių