A.Sekmokas: Lenkija svarsto galimybę grįžtį į Visagino AE projektą

Energetikos ministras Arvydas Sekmokas sako neabejojantis, kad Lenkija svarsto galimybę grįžti į naujos atominės elektrinės (AE) Lietuvoje projektą.

Ministro teigimu, Lenkijai yra ypač svarbu užsitikrinti elektros energijos generacijos pajėgumus Šiaurės Rytų regione, todėl tai gali būti viena iš priežasčių prisijungti prie šiuo metu Baltijos šalių ir Japonijos korporacijos „Hitachi“ plėtojamo Visagino atominės elektrinės projekto.

„Būnant Katovicuose, mes ne kartą grįžome pokalbiuose su kolegomis iš Lenkijos prie to pareiškimo, kurį padarė visi trys Baltijos šalių ministrai pirmininkai kovo menėsį Lietuvoje vykusioje Baltijos ministrų taryboje, kad Lenkijai turi buti paliktos visos galimybės prisijungti prie Visagino atominės projekto. Turiu pasakyti, kad ta žinia Lenkijoje yra priimta labai palankiai. Aš neabejoju, kad ji yra svarstoma. Yra aiškus susidomėjimas, aiškūs kontaktai dėl to, kaip Lenkija galėtų svarstyti sugrįžimą ir dalyvauti šiame projekte“, - interviu Lietuvos radijui trečiadienį sakė A.Sekmokas.

A.Sekmoko teigimu, sprendimas stabdyti savo dalyvavimą naujos AE projekte buvo priimtas Lenkijos energetikos bendrovės „Polska Grupa Energetyczna“ (PGE) lygiu, o ministerija tam nepritarė.

„Tas sprendimas buvo padarytas įmonės lygiu. Mano žiniomis, ministerija tam sprendimui nepritarė. Ministerija mato platesnius interesus - ir ekonominius, ir politinius, todėl jie mato galimybes toliau dalyvauti projekte. (...) Apie konkrečius ekonominius klausimus kol kas nebuvo kalbama“, - sakė A.Sekmokas.

Anot jo, Lenkija ne kartą išsakiusi, kad 2016 metais reikės spręsti aplinkos apsaugos ir klimato kaitos klausimus, todėl šiai šaliai yra labai svarbu užsitikrinti elektros energiją, kuri neturėtų įtakos klimato kaitai ir ypač tai būtų svarbu Šiaurės Rytų Lenkijos regionui, kur generacijos pajėgumai yra nepakankami.

„Tai sukuria prielaidas Lenkijai rimtai svarstyti mūsų projektą, kartu atsižvelgiant ir į tai, kad Lietuva turi didelį patirimą, turi branduolinės šalies statusą, patyrusius reguliatorius ir specialistus“, - kalbėjo A.Sekmokas.Lenkijos naujienų portalas cire.pl, remdamasis laikraščio „Dziennik Gazeta Prawna“ informacija, trečiadienį skelbia, jog PGE neatmeta galimybės grįžti į naujos branduolinės jėgainės Lietuvoje projektą.PGE viceprezidento Paulo Skowronskio  teigimu, įmonė gali atnaujinti derybas, jei Lietuva būtų nusiteikusi pakeisti verslo sąlygas, kuriomis Lenkijos bendrovei siūloma dalyvauti Visagino AE projekte.Teigiama, kad pokalbiai su Lenkija dėl dalyvavimo naujos AE projekte gali prasidėti iki vasaros.

P.Skowronskio nuomone, Lenkijai būtų palanku prisijungti prie naujos AE projekto Visagine, kadangi elektros rinka taps bendra.Praėjusį trečiadienį A.Sekmokas teigė, jog Lietuva tęsia pokalbius su Lenkija, kuri pernai gruodį sustabdė savo dalyvavimą Visagino atominės elektrinės projekte. Jau kuris laikas Lietuvos pareigūnai neoficialiai užsimena, kad Lenkija gali grįžti į naujos AE projektą.

Tokiu atveju Lietuvoje galėtų būti statomas antras „Hitachi“ branduolinis reaktorius, o bendra elektrinės galia siektų 2,7 tūkst. megavatų.Anksčiau Lenkija norėjo gauti 1000 megavatų galios būsimoje naujoje atominėje elektrinėje.

Šiuo metu Lietuva numato statyti vieną reaktorių, kurio galia - 1350 megavatų.Lenkijos energetikos bendrovė „Polska Grupa Energetyczna“ (PGE) pernai gruodį paskelbė stabdanti dalyvavimą VAE projekte. Tuomet Lenkijos įmonės vadovas Tomaszas Zadroga (Tomašas Zadroga), kuris vėliau atsistatydino, pareiškė, jog dalyvavimo projekte sąlygos pasirodė nepriimtinos, o grupė turi ir kitų svarbių projektų.Lenkijos iždo viceministras Janas Bury'is anksčiau yra pareiškęs, jog PGE gali grįžti į naujos branduolinės jėgainės Lietuvoje projektą, jeigu jai bus pasiūlytos geresnės sąlygos.

Lietuvos Seimas šį ketvirtadienį pradeda svarstyti naujos AE Koncesijos sutarties projektą ir kitų projekto įgyvendinimui svarbių dokumentų paketą, kurį priėmus, vėliausiai iki birželio 28 dienos planuojama pasirašyti koncesijos sutartį su Japonijos korporacija „Hitachi“ dėl maždaug 16-18 mlrd. litų vertės projekto įgyvendinimo.

Koncesijos sutarties projektas numato, jog strateginis investuotojas Japonijos korporacija „Hitachi“ turėtų valdyti 20 proc. naujos branduolinės jėgainės valdymo įmonės akcijų. Lietuva valdytų 38 proc. akcijų, Latvijai turėtų atitekti 20 proc., o Estijai - 22 proc. būsimos AE valdymo įmonės akcijų.Naują atominę elektrinę tikimasi pastatyti iki 2020-2022 metų.NAUJAUSI KOMENTARAI

L

L portretas
O jei referendume žmonės pasakys, kad mums tos AE nereikia, nes atsipirks tik po 60 metų? Net mano 18 metų dukra pigesnės elektros nematys, o ar bus anūkų Lietuvoje, tai juk neaišku.Tai kaip tada bus, jei tauta pasakys ne?

Už demokratinius pokyčius

Už demokratinius pokyčius portretas
Šveicarijoje gyvena 7,6 mln. gyventojų. Rusijoje gyvena 140 mln. Lietuvoje yra 3,0 mln. gyventojų. Šveicarijoje referendumui inicijuoti reikia 50 tūkst. parašų, renkami 100 dienų; konstitucinei iniciatyvai reikia 100 tūkst. parašų, renkami 18 mėnesių. Rusijoje reikia 2 mln. parašų, imant pagal Lietuvos principą, reikėtų 14 mln. parašų. Lietuvoje referendumui inicijuoti reikia 300 tūkst. parašų, renkami 3 mėnesius. Baltarusijoje ir Rusijoje žmonės turi teisę dalyvauti miesto, savivaldybės referendumuose, Lietuvos piliečiai tokios teisės neturi, kadangi šios teisės nenumato Lietuvos Respublikos Konstitucija. UŽ DEMOKRATIJĄ LIETUVOJE!
VISI KOMENTARAI 2
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių